کد خبر : ۳۴۵۵۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رتبه محیط زیستی شهر تهران پایین است

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، گفت: متاسفانه رتبه محیط زیستی تهران براساس مطالعات انجام شده در هنگام تدوین برنامه سوم پایین است.

رتبه محیط زیستی شهر تهران پایین است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید آرش حسینی میلانی، روز دوشنبه در نشست ارزیابی راهبردی محیط زیستی طرح ها و برنامه های جامع و تفصیلی شهر تهران گفت: ارزیابی های راهبردی موضوع جدیدی در سطح سیاست های کلان محیط زیستی است که در برنامه ششم توسعه کشور هم مورد تاکید قرار گرفته است. البته در برنامه سوم توسعه شهر تهران، این مسئله به صراحت مورد اشاره قرار نگرفته اما می تواند رگه هایی از این مسئله را در آن دید.

وی ارزیابی های راهبردی محیط زیستی را فرایند بررسی و پیش بینی پیامدهای تصمیمات کلان بر عرصه محیط زیست دانست و اظهار داشت: این بررسی های راهبردی می تواند در سیاست های کلان شهری بازتاب داشته باشد و رویه ها و رویکردهای جدیدی را در عرصه برنامه ریزی شهری، چه راهبردی و چه غیرراهبردی به همراه داشته باشد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ارزیابی راهبردی محیط زیستی با وجود تاکید برنامه ششم توسعه کشور، هنوز در عرصه اجرایی به رسمیت شناخته نشده است، تصریح کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان نهاد بالادستی و مسئول در عرصه محیط زیست باید این رسمیت را برقرار کند و بر اساس این سیاست کلان، سایر دستگاه ها از جمله شهرداری ها از آن تبعیت کنند.

حسینی میلانی با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن ارزیابی راهبردی محیط زیستی در پروژه های شهری خاطرنشان کرد: در ابتدای شروع به کار شورای پنجم، مسئله خشک شدن چشمه علی در شهر ری مطرح بود و یکی از اعضای شورا این مسئله را به شدت پیگیری می کرد. دلیل خشک شدن این چشمه تاریخی که از جمله مواریث طبیعی ری و تهران است، به خاطر مجاورت آن با مترو بوده است.

وی ادامه داد: شهرداری پس از دریافت تذکرهایی در این رابطه، اقداماتی را برای جلوگیری از خشک شدن چشمه علی انجام داد تا این چشمه در مسیر خطر خشک شدن دائمی قرار نگیرد اما مسئله آن است که چرا این اتفاق رخ داد؟

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه ارزیابی راهبردی محیط زیستی هشداری به مدیران و تصمیم گیران است که داشته ها و میراث طبیعی تحت شعاع پروژه ها و برنامه های عمرانی و فنی قرار نگیرد و به سمت نابودی نرود، ابراز داشت: در کشور ما ارزیابی اثرات زیست محیطی در زمان تصمیمات کلان کمتر اثرگذار است و بار این کار بر دوش ارزیابی راهبردی محیط زیستی است. این دو مقوله اساسا با یکدیگر متفاوت هستند و همین مسئله اهمیت ارزیابی راهبردی محیط زیستی را بیش از پیش می کند.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه ارزیابی راهبردی محیط زیستی نباید تنها بر طرح ها و برنامه های شهرسازی متمرکز شود، بیان کرد: برای حفظ محیط زیست تهران، ارزیابی راهبردی محیط زیستی نباید تنها محدود به شهر تهران باشد بلکه باید منطقه شهری را هم شامل شود. متاسفانه در هنگامی که طرح جامع و تفصیلی شهر تهران تهیه شد، مسائل محیط زیستی آنچنان مورد تاکید قرار نگرفتند هرچند که تکمیل کمربند سبز و احیای روددره ها مورد اشاره قرار گرفت اما یکی از ضعف های اصلی طرح جامع نپرداختن کامل و جامع به مطالعات پایه محیط زیست شهر تهران است.

وی رتبه و شاخص های زیست پذیری شهر تهران را پایین دانست و یادآور شد: هم اکنون در طرح های تفصیلی مناطق مسائلی همچون وضعیت و کیفیت هوای شهری، جمع آوری زباله و وضعیت پسماند شهری، میزان آمادگی در برابر حریق و زلزله و... مورد بررسی قرار می گیرند اما نمی توان رابطه مستقیمی میان این مسائل با موضوعی همچون بارگزاری ها پیدا کرد. این مسئله موضوع مهمی است که باید از سوی کارشناسان برای پیدا کردن آن رابطه مورد بحث قرار گیرد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به برخی از پروژه کلان شهری تهران و رابطه آنها با ارزیابی راهبردی محیط زیستی عنوان کرد: طرح جامع مدیریت پسماند یک طرح راهبردی و کلیدی برای مدیریت شهری تهران است که ارزیابی راهبردی محیط زیستی را در دل خود دارد. طرح جامع فضاهای سبز تهران هم از جمله مسائلی است که ملاحظات محیط زیستی را باید شامل شود. طرح جامع آب خام که توسط سازمان بوستان ها در دست پیگیری است و براساس آن تلاش می شود راندمان آبیاری افزایش و میزان مصرف نیز کاهش یابد. طرح جامع ترافیک یا طرح توسعه خطوط از جمله مسائل و موضوعاتی هستند، که در هر کدام از آنها، انجام ارزیابی راهبردی محیط زیستی ضروری است.

حسینی میلانی با بیان اینکه در توسعه خطوط مترو، شورا از شهرداری درخواست کرده پیوست ملاحظات و بررسی های محیط زیستی خود را ارائه کند، گفت: آنچه که از سوی شهرداری به شورا ارائه شده، فواید محیط زیستی ایجاد چهار خط جدید مترو است اما درباره آسیب های احتمالی به محیط زیست شهری مسکوت است. با این وجود، تاکید کمیته محیط زیست این است ارزیابی راهبردی محیط زیستی درباره توسعه این خطوط ارائه شود.

وی افزود: تجربه به خطر افتادن و خشک شدن دائمی چشمه علی و ده ها چشمه و قنات دیگر از جمله دلایلی است که موجب شده کمیته محیط زیست خواستار بررسی اثرات کلان توسعه خطوط مترو بر وضعیت شبکه قنوات باشد.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه ارزیابی راهبردی محیط زیستی نیاز امروز تصمیم گیران شهر تهران است و باید سهم و نقش آن در طرح های کلان مدیریت شهری لحاظ شود، اظهار داشت: برنامه سوم توسعه شهر تهران، طبیعتا برنامه ای موضوعی است و در هر فصل، احکام و مسائل مختلف شهر تهران در حوزه های شهرسازی، خدمات شهری، محیط زیست، حمل و نقل و... آمده است. آنچه ضروری است این است که ارزیابی های محیط زیستی در بخش های مختلف هر کدام از این برنامه ها لحاظ شود و پیامدهای محیط زیستی احکام مرور شود.

حسینی میلانی با اشاره به بودجه های سالیانه تصریح کرد: بودجه، برش یک ساله برنامه های توسعه است که شهرداری برای پروژه های مختلف، پیوست های توجیهی تهیه و اثرات آن را مشخص می کند. این مکانیزم، یک سازوکار کنترلی است. شهرداران مناطق هم اولویت هایی را در منطقه خود دنبال می کنند که باید ملاحظات محیط زیستی هرکدام از این پروژه ها باید گزارش شود. اینها گوشزدهایی است که موجب اصلاح فرایند تصمیم گیری می شود.

وی درباره ضمانت اجرای ارزیابی راهبردی محیط زیستی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای شهر، شهرداری باید برای هر کدام از پروژه های عمرانی خود گزارشی پیوست توجیهی ارائه کند و در غیر این صورت، بودجه آن طرح ها تصویب نمی شود. بنابراین بودجه و همچنین اخذ عوارض ضمانت های اجرای خوبی برای لحاظ شدن ارزیابی های محیط زیستی است.

این عضو شورای شهر با ضروری دانستن تعیین سطح مناسب تصمیم گیری درباره ارزیابی راهبردی محیط زیستی در شهرداری ابراز داشت: اصولا مدیران ارشد شهرداری تا قبل از اعلام پروژه ها درخصوص مسائلی راهبردی محیط زیستی اطلاعاتی را ارایه نمی کنند. آیا موضوع ارزیابی راهبردی محیط زیستی در سطح شورای معاونین جایگاهی دارد؟ جایگاه شورای در رابطه با SEA چیست؟ در سطح کمیسیون ماده ۵ این مسئله چگونه باید دیده شود؟ مرزهای فضایی ارزیابی راهبردی محیط زیستی تا کجاست؟ و... اینها مسائلی است که باید به آنها پاسخ داد.

حسینی میلانی درباره سطح انتظار از ارزیابی راهبردی محیط زیستی هم بیان کرد: باید مشخص شود سطح انتظار ما از ارزیابی راهبردی محیط زیستی تا کجاست؟ شناسایی و متوقف کردن تصمیمات خطرناک است یا اعلام هشدار؟ آیا با این هشدار می توان موجب دستیابی به آستانه های مجاز شود؟ متاسفانه رتبه محیط زیستی تهران براساس مطالعات انجام شده در هنگام تدوین برنامه سوم پایین است. آیا ارزیابی راهبردی محیط زیستی باید با شاخص های محیط زیستی رابطه برقرار کند و بگوید این سیاست ها باید به اثراتی مانند بهبود ۱۰ درصدی کیفیت هوای تهران منجر شود؟

وی با بیان اینکه سندهای بالادستی در حمایت از ارزیابی راهبردی محیط زیستی هنوز وجود ندارد، یادآور شد: یک مسئله مهم در این موضوع، صحه گذاشتن بر ارزیابی های محیط زیستی براساس سندهای بالادستی و پشتیبان نظیر گزارش وضعیت محیط زیست(SOE) است. با استفاده از این سندهای پشتیبان می توان به جلب نظر سیاسی و همسو کردن بخش های مختلف اقدام کرد.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ارزیابی راهبردی محیط زیستی را یک تغییر پارادیم در مدیریت طرح های کلان دانست و عنوان کرد: در شرایط کنونی چندان نمی توان مسائل محیط زیستی و اجتماعی و اقتصادی را از یکدیگر جدا کرد. برخی از مسائل مختلف مانند فقر، مهاجران، تنگناهای اقتصادی و... بر مسائل محیط زیستی اثرگذار هستند که به طور مثال می توان به نقش چرخه کودکان کار در موضوع کتفی ها اشاره کرد که عمدتا از نیروهای کار خارجی محسوب می شوند. با وجود دامنه گسترده مسایل راهبردی، باید موضوعات مهم محیط زیستی را احصا و در چارچوب اولویت ها تدبیر و اقدام کرد.

کلید واژه :

رتبه محیط زیستی

،

شهر تهران

ثبت نظرات
captcha