کد خبر : ۳۴۵۵۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تامین آب آشامیدنی سرنشینان ایستگاه فضایی از تصفیه ادرار

سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی به دلیل دشواری در ارسال آب به فضا، باید آب آشامیدنی خود را با تصفیه ادرار و فاضلاب تامین کنند.

تامین آب آشامیدنی سرنشینان ایستگاه فضایی از تصفیه ادرار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از فوربس، ناسا به تازگی پیاده روی کاملا زنانه روی فضا را جشن گرفته است. سفر فضایی و زندگی در سیارات دیگر، افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار می دهد اما زندگی در فضا، متفاوت تر از چیزی است که در ذهن وجود دارد.

یکی از موضوعاتی قابل توجه در مورد زندگی در "ایستگاه فضایی بین المللی"(ISS) این است که افراد ساکن آن، آب آشامیدنی خود را از تصفیه فاضلاب تامین می کنند زیرا پرتاب ذخایر آب، هوا یا هر نوع تجهیزات دیگری برای کمک به زندگی در ایستگاه فضایی بین المللی و بازگرداندن تجهیرات استفاده شده به زمین، کاری پرهزینه است که باید بارها تکرار شود.

به دلیل وجود چنین مشکلاتی، سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی، یک "سیستم بازیابی آب"(Water Recovery System) را به کار می برند تا با کمک آن، ادرار، رطوبت کابین و فاضلاب را تصفیه کنند و آن را به عنوان آب آشامیدنی تمیز، دوباره به کار ببرند.

بدون وجود چنین فرآیندی، باید سالانه حدود ۶۸۰۳ کیلوگرم آب و مواد مصرفی از زمنین پرتاب شوند تا زندگی سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی را تضمین کنند.

سیستم بازیابی آب برای تصفیه ادرار و تبدیل آن به آب آشامیدنی، از یک فرآیند تقطیر با فشار پایین استفاده می کند. آبی که طی این فرآیند تامین می شود، نتیجه تصفیه ادرار و فاضلاب ناشی از شستن دست و دوش گرفتن است.

فضانوردان پیش از مصرف آب تصفیه شده، باید استانداردهای ایمنی بسیاری را پشت سر بگذارند. این دستگاه، آب را از گاز و مواد جامد مانند مو و پرز پاک می کند. سپس، مجموعه ای شامل چند نوع فیلتر برای تصفیه بیشتر آب به کار می روند و نهایتا تجهیزاتی با دمای بالا، ترکیبات آلی و ریزارگانیسم های باقی مانده را پاک می کنند.

از آنجا که ترکیباتی نیز از سیستم به آب وارد می شوند و امکان افزایش رسانایی آب وجود دارد، حسگرهای رسانای الکتریسیته نیز در آن به کار می روند تا ایمنی آب را بررسی کنند. اگر حسگرها آب را غیر قابل قبول تشخیص دهند، فرآیند تصفیه دوباره صورت می گیرد.

آب تصفیه شده نهایتا به یک مخزن ذخیره فرستاده می شود تا برای مصرف فضانوردان آماده باشد.

کلید واژه :

آب آشامیدنی

،

ایستگاه فضایی

،

تصفیه ادرار

ثبت نظرات
captcha