کد خبر : ۳۴۵۵۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید روزانه ۲۵۰ مترمکعب شیرابه در سایت آرادکوه

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران گفت: روزانه بالغ بر ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تن پسماند به سایت آرادکوه منتقل و دست کم ۲۵۰ مترمکعب شیرابه از آن ها تولید می شود.

تولید روزانه ۲۵۰ مترمکعب شیرابه در سایت آرادکوه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فاطمه اکبرپور اظهار کرد: در استان تهران شیرابه های زباله فقط مربوط به سایت آرادکوه نمی شود چون در این استان مراکز دفع پسماند دیگری نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه پسماند به صورت مستمر در همه جای کشور از جمله استان تهران و در پی آن شیرابه تولید می شود،گفت: متاسفانه شیرابه یکی از معضلات حوزه مدیریت پسماند است و در مدیریت و کنترل آن در استان تهران تاکنون ضعیف عمل کرده و موفق نبوده ایم.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران تصریح کرد: مدیریت شیرابه زباله همانند یک کلاف سردرگم است چون این موضوع از مبدا به درستی مدیریت و به مردم اطلاع رسانی و آموزش کافی ارایه  نمی شود.

وی افزود: مشکل اساسی شیرابه در مرکز دفع نمود پیدا می کند. بر اساس قانون، کنترل و مدیریت شیرایه برعهده مدیر اجرایی یعنی شهرداری ها است البته این بدان معنا نیست که شهرداری تهران کاری انجام نداده است. در سال های اخیر شهرداری تهران با هزینه های میلیاردی سیستم تصفیه شیرابه به ظرفیت اسمی تقریبا ۱۴۰۰ مترمکعب در روز را راه اندازی و سیستم تصفیه شیرابه چند مرحله ای احداث کرد. متاسفانه این سیستم به علت ایراد در طراحی یا مشکل فنی و یا بهره برداری نادرست کارایی لازم را نداشت بنابراین مدتی از مدار خارج شد.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران تاکید کرد: شنیده ها حاکیست که این سیستم اخیرا وارد مدار شده است و دوباره شیرابه را وارد آن کرده اند. این سیستم باید کار کند تا ما بر اساس خروجی آن آنالیز کنیم  که موفق عمل کرده است یانه؟ پس سرمایه گذاری انجام شده است اما نیاز به بهره برداری و اپراتوری مطلوب دارد.

وی درباره مزایای استفاده مطلوب از شیرابه ها گفت: فضای سبز کهریزک وحوالی آراد کوه برای آبیاری مشکل آب دارد و آب به صورت تانکری تامین می شود. اگر روی شیرابه ها مدیریت اصولی و تصفیه درست انجام شود، آب تولید شده در همین مکان صرف می شود.

اکبرپور تاکید کرد: با توجه به مشکل کمبود آب، شیرابه می تواند یکی از منابع آبیاری فضای سبز باشد. ما نیاز به بازچرخانی آب داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سایر مراکز دفع پسماند استان تهران توانسته اند از شیرابه ها استفاده کنند،اظهارکرد: متاسفانه جز آراد کوه در سایر مراکز دفع پسماند استان تهران این کار انجام نشده است البته سایر مراکز دفع پسماند پیگیری هایی انجام داده اند و سرمایه گذاری هایی در این مکان ها شروع شده است و تا به سرانجام برسد زمان می برد.

اکبرپور در پایان درباره میزان صرفه اقتصادی سرمایه گذاری در مراکز دفع پسماند گفت: نمی توان انتظار صرفه اقتصادی از محل تصفیه شیرابه داشت. این سرمایه گذاری بیشتر باید با هدف ارتقای سلامت بهداشت محیط و جامعه انجام شود.

کلید واژه :

کاهش بو

،

شیرابه زباله

،

شیرابه

،

آرادکوه

ثبت نظرات
captcha