کد خبر : ۳۴۵۵۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پنج اقدام برای داشتن استخوان هایی سالم

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به چند نکته اصلی برای پیشگیری از پوکی استخوان گفت: این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می کند و هم به علت شکستگی های ناشی از آن، می تواند اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان داشته باشد.

پنج اقدام برای داشتن استخوان هایی سالم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر احمد رئیس السادات به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان اظهار داشت: پوکی استخوان شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است و از معضلات اصلی تهدید کننده سلامت به ویژه در سالمندان به شمار می رود.

وی افزود: در پوکی استخوان تراکم استخوان ها کاهش می یابند و استخوان ها متخلخل تر می شود و به دلیل تغییر کیفیت ساختاری استخوان، خطر و احتمال شکستگی در آنها افزایش می یابد. این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می کند و هم به علت شکستگی های ناشی از آن اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) توسط سازمان بهداشت جهانی و بنیاد بین المللی استئوپروز روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری این روز، ارتقای سطح آگاهی عمومی در خصوص پیشگیری، تشخیص و درمان پوکی استخوان است.

وی گفت: هر سال به صورت سمبلیک شعار یا نمادی برای معرفی این روز و فعالیت های یکساله مرتبط با آن در نظر می گیرند. امسال (۲۰۱۹) عنوان " آن است پوکی استخوان" به عنوان سرتیتری برای تصاویر و داستان های احساسی مردمی که دچار پوکی استخوان شده اند جهت تاثیرگذاری بر سایرین در نظر گرفته شده است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: حدود ۱۷ درصد بزرگسالان بالای ۳۰ سال دچار پوکی استخوان هستند و این آمار در استان های شمالی از جمله گلستان، مازندران، تهران و آذربایجان بیشتر از استان های جنوبی مانند فارس و بوشهر گزارش شده است.

وی بیان داشت: بر اساس پژوهش های داخلی بیش از ۲۰ درصد خانم های بالای ۵۰ سال دچار پوکی استخوان هستند. حدود ۱۰ درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند و با افزایش امید به زندگی این میزان بیشتر خواهد شد و در نتیجه بر جمعیت مبتلا به پوکی استخوان افزوده خواهد شد.

رئیس السادات گفت: از هر سه خانم بالای ۵۰ سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای ۵۰ سال یک نفر دچار شکستگی مرتبط با پوکی استخوان می شود و خسارات مادی، جسمی و روحی قابل توجهی ایجاد می کنند.

وی گفت: اگرچه عامل ژنتیک و وراثت مهم ترین عامل تعیین کننده تراکم استخوان به شمار می رود، ولی تغذیه، فعالیت فیزیکی و پرهیز از عادات غلط از مهم ترین عوامل قابل اصلاح در ابتلا به پوکی استخوان به شمار می روند.

به گفته رییس السادات، استئوپروز یک بیماری خاموش است؛ چرا که تا وقتی که شکستگی در استخوان اتفاق نیفتاده باشد، درد و شکایت جدی ایجاد نمی کند و نمی توان به وجود آن پی برد.

وی درباره روش های تشخیصی استئوپروز، اظهار داشت: تشخیص استئوپروز مبتنی بر انجام سنجش تراکم استخوان است و در افراد با عوامل خطر و در سنین خاص باید انجام شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی در پاسخ به اینکه چه کنیم که استخوان های سالمی داشته باشیم، گفت: پنج اقدام برای داشتن استخوان سالم و پیشگیری از شکستگی در آینده لازم است. اقدام اول انجام ورزش منظم شامل ورزش های تحمل کننده وزن، تقویت عضلات و تمرینات تعادلی است.

وی ادامه داد: اقدام دوم تغذیه مناسب شامل مصرف غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین د (مانند لبنیات) و پروتئین مانند ماهی و تخم مرغ و حبوبات و همچنین میوه و سبزیجات تازه است و اقدام سوم پرهیز از عادت های غلط در زندگی از جمله تلاش برای داشتن وزن مناسب، اجتناب از کشیدن سیگار و مصرف الکل و همینطور مصرف بی رویه قهوه و نوشیدنی های گازدار است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران عنوان کرد: اقدام چهارم پیگیری اینکه آیا نشانه ای از خطر جهت ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد یا نه؟ مثلا سابقه شکستگی استخوان بر اثر صدمات و یا زمین خوردن ملایم، یائسگی زودرس (زیر ۴۵ سال)، شکستگی لگن در خانواده، بیماری هایی چون دیابت و روماتوئید آرتریت و برخی از بیماری های گوارشی، مصرف داروهای کورتونی و ضد تشنج و داروهای بیماری های تیروئید، کوتاهی قد و لاغری مفرط از مهم ترین نشانه های خطر ابتلا به پوکی هستند.

بنابر اعلام دبیرخانه انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران، وی بیان داشت: اقدام پنجم پیشگیری از زمین خوردن و تشخیص و درمان به موقع پوکی استخوان با ویزیت پزشک و انجام سنجش تراکم استخوان است.

وی در مورد  برگزاری پنجمین سمپوزیوم تازه های پوکی استخوان نیز گفت: پنجمین سمپوزیوم تازه های پوکی استخوان به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران و با همکاری واحد توسعه پژوهش های بالینی بیمارستان شهید مدرس (سعادت آباد) تهران در تاریخ جمعه سوم آبانماه برگزار می شود.

کلید واژه :

پوکی استخوان

،

پوکی

،

استخوان

ثبت نظرات
captcha