کد خبر : ۳۴۵۵۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دستور وزیر نیرو برای جمع آوری دکل های برق فشار قوی از اراضی شهر

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران خواستار همکاری وزارت نیرو برای آزاد سازی اراضی زیر شبکه های فشار قوی شد.

دستور وزیر نیرو برای جمع آوری دکل های برق فشار قوی از اراضی شهر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد سالاری در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، خطاب به وی در خصوص ضرورت ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب و استفاده از پساب برای آبیاری فضاهای سبز گفت: ما به عنوان کمیسیون شهرسازی و معماری به همراه کمیسیون های سلامت و محیط زیست و برنامه و بودجه ۱۰ جلسه با همکاران شما در خصوص ایجاد تصفیه خانه های محلی برگزار کردیم و به مدل های مالی رسیدیم اما متاسفانه همکاری لازم با ما انجام نمی شود.

وی با بیان اینکه علی رغم اینکه در مصوبه هیئت دولت در سال ۹۴ آمده است که وزارت نیرو باید فاضلاب خام و شبکه فاضلاب را ایجاد کند و به صورت رایگان در اختیار شهرداری هایی که متقاضی ایجاد تصفیه خانه های محلی هستند، قرار دهد، اظهار کرد: همکاران شما تمام این اقدامات را که وظیفه ذاتی وزارت نیرو است، جزو آورده خود در مدل مالی می دانند. نهایتاً این مساله موجب افزایش قیمت پساب تولید شده می شود، ضمن اینکه بخشی نگری نیز در این حوزه ها وجود دارد لذا من درخواست دارم در این خصوص دستورات لازم را صادر کنید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به آمادگی شهرداری تهران در این حوزه، تاکید کرد: شورای شهر نیز مصوبه ای در این خصوص دارد اما اجرای آن منتظر دستور وزیر است.

سالاری با اشاره به لزوم تعیین تکلیف شبکه های فشار قوی و انتقال نیرو اظهار کرد: مجموعه ای از اراضی با ارزش شهر تهران زیر شبکه های فشار قوی قرار دارند، در حالی که این زمین ها در تامین سرانه های خدماتی می توانند به شهر و شهروندان کمک کنند. اگر وزارت نیرو پای کار باشد این زمین ها می توانند برای شهر، شهرداری و وزارت نیرو ارزش افزوده داشته باشند اما اهتمام جدی در وزارت نیرو وجود ندارد. این موضوع از سوی مجلس نیز پیگیری و در فرمانداری و استانداری تبدیل به مصوبه شده است و اکنون نیاز به دستور جنابعالی دارد.

وی با اشاره به انتقاد مطرح شده در مورد ساخت و ساز در کنار رود دره ها، اعلام کرد: ما حتما مانع ادامه این ساخت و سازها می شویم و این موضوع را پیگیری می کنیم اما شما هم بدهی ۴۳ میلیارد تومانی تصفیه خانه ری که در حریم و بدون مجوز ساخته شده و رای ماده صد هم دارد را حتما پرداخت کنید.

سالاری همچنین درباره استفاده از انرژی های تجدیدپذیر گفت: این موضوع هم در برنامه ۵ ساله و هم دربرنامه های سالانه و مصوبات هیات دولت و شورا مطرح شده است و ما آمادگی داریم بصورت پایلوت در فرایند صدور پروانه در مناطق برخوردار شهر تهران استفاده از انرژی های تجدید پذیر را الزامی کنیم اما با توجه به قیمت قابل توجه آن، ضرورت دارد که ابتدا وزارت نیرو بسته های تشویقی موثرتری را ارائه کند تا این موضوع نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه در منظومه حکمرانی کشور، مدیرانی که دارای نگاه استراتژیک باشند، کم داریم، تاکید کرد: بسیاری از چالش ها و مشکلات کشور به دلیل بخشی نگری ها ایجاد شده است لذا تقاضا دارم شما به عنوان عضوی از هیات دولت تلاش کنید سند مجموعه شهری تهران و سیاستگذاری و مدیریت یکپارچه حریم محقق شود، بدین ترتیب نه تنها ری نباید از تهران جدا شود بلکه تمام منطقه کلانشهری تهران و شهرهای اقماری باید ذیل ساز وکار تصمیم سازی و تصمیم گیری و سیاستگذاری یکپارچه اداره شوند.

کلید واژه :

جمع آوری دکل های برق فشار قوی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha