کد خبر : ۳۴۵۵۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ضرورت جلوگیری از رهاسازی فاضلاب خام در زمین های کشاورزی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: جمع آوری غیراصولی فاضلاب و آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام سلامت مردم را به خطر می اندازد بنابراین باید از رهاسازی فاضلاب خام در زمین های کشاورزی جلوگیری کرد.

ضرورت جلوگیری از رهاسازی فاضلاب خام در زمین های کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از کرج، حسین کریم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با اشاره به عدم جمع آوری اصولی و تصفیه فاضلاب های سطحی توسط شهرداری ها و تعلل شرکت های آب و فاضلاب در جمع آوری و تصفیه فاضلاب های شهری و روستایی گفت: این تعلل منجر به رهاسازی فاضلاب در پایین دست شهرها و روستاهای استان شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز تصریح کرد: این امر ضمن آلوده کردن محیط زیست منجر به استفاده از فاضلاب خام در آبیاری مزارع کشاورزی سبزیجات و صیفی جات نیز می شود. به دلیل بار آلودگی میکروبی و شیمیایی فوق العاده زیاد این قبیل فاضلاب ها، محصولات تولیدی می توانند دارای آلودگی های متعدد باشند که این امر تهدیدی جدی بر سلامت عمومی است.

وی با اشاره به رسالت دانشگاه علوم پزشکی البرز که دفاع از سلامت عمومی است اظهار کرد: دانشگاه ضمن برگزاری جلسات متعدد و اعلام حساسیت این موضوع به ارگان های ذی صلاح  نسبت به شناسایی کشاورزان متخلف اقدام کرده و با صدور اخطار بهداشتی، افرادی که به اخطار بی توجه بودند به مراجع قضائی معرفی شده اند. از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲ پرونده در شهرستان های کرج و ساوجبلاغ تشکیل و جهت پیگیری های بعدی به مراجع قضائی ارسال شده است.

کریم بیان کرد: با توجه به گستردگی و اهمیت موضوع ضروری است شهرداری ها، دهیاری ها و شرکت های آب و فاضلاب به وظایف قانونی خود در خصوص ممانعت از رهاسازی فاضلاب خام (تصفیه نشده) به طور جدی عمل کنند و اداره کل جهاد کشاورزی کشاورزانی را که از فاضلاب خام برای تولید محصولات کشاورزی استفاده می کنند را جهت پیگیری های قانونی به دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل محیط زیست معرفی کند.

کلید واژه :

رهاسازی فاضلاب خام

،

زمین کشاورزی

ثبت نظرات
captcha