کد خبر : ۳۴۵۵۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تصفیه هوای آرایشگاه های زنانه و آزمایشگاه ها با دستگاه فیلتراسیون سیار

محققان یک شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به ساخت دستگاه فیلتراسیون قابل حمل هوا شدند. این دستگاه که در محیط های شغلی همچون آرایشگاه های زنانه، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و ...کاربرد دارد، با استفاده از یک هود قابل تنظیم، بر روی منبع تولید آلودگی متمرکز شده و قبل از ورود هوا به سیستم تنفس کاربر، آن را مکش و تصفیه می کند.

تصفیه هوای آرایشگاه های زنانه و آزمایشگاه ها با دستگاه فیلتراسیون سیار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علی کریمی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر این شرکت به معرفی محصول "دستگاه سیار تصفیه موضعی آلودگی هوا" پرداخت و توضیح داد: یکی از مشکلات در محیط های کاری، استفاده زیاد از مواد شیمیایی و بیولوژیکی هست که کاربر را در معرض بخارهای سمی و خطرناک قرار می دهد.

وی ادامه داد: در اکثر محیط های کاری امکان نصب سیستم های تهویه یا هودهای بزرگ وجود ندارد یا دارای هزینه بالایی است. آلودگی هوا در این محیط ها کاربران را در معرض مواد سمی قرار داده و در درازمدت خطر ابتلای آن ها به بیماری های شغلی را افزایش می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تحقیقاتی که از سوی او و همکارانش بر روی مشاغل خاص انجام شده است، اظهار کرد: کارکنان در محیط های شغلی همچون آرایشگاه های زنانه، آزمایشگاه ها، لابراتورها، بیمارستان ها و ... به دلیل سروکار داشتن با مواد شیمیایی در معرض بیماری های شغلی هستند. این در حالی است که ۶۰ درصد آرایشگرها درجات مختلفی از بیماری های تنفسی را تجربه می کنند و بسیاری نیز مجبور به ترک شغل خود هستند.

دکترکریمی با بیان اینکه از یک سال قبل کار بر روی محصول فیلتراسیون قابل حمل را آغاز کردیم و این محصول به مرحله تجاری سازی رسیده است، گفت: این محصول در حال حاضر با بهترین نوع خود در دنیا برابری می کند، در حالی که قیمت آن یک پنجم نمونه خارجی است.

وی افزود: محصول فیلتراسیون با سطح مقطع ۴۰ در ۴۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ سانتی متر، ابعادی کوچک تر از یک ماشین لباسشویی دارد. این دستگاه دارای چرخ بوده و از قابلیت جابه جایی در محل کار برخوردار است. بازوی متحرک این دستگاه به راحتی بر روی منبع آلاینده متمرکز شده و اجازه نمی دهد بخار مواد شیمیایی و بیولوژیک وارد منطقه تنفسی اپراتور شود؛ بلکه این بخار به داخل دستگاه کشیده شده و سه مرحله فیلتراسیون پیشرفته بر روی آن انجام می شود.

مدیر این شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری سلامت تشریح کرد: در مرحله اول فیلتراسیون گرد و غبار درشت، در مرحله دوم گرد و غبار ریز با استفاده از فیلترهای هپا (مورد استفاده در اتاق تمیز) و در مرحله سوم از بسترهای جاذب مواد شیمیایی برای پاک سازی استفاده می شود و حتی در اتاقک بالایی امواج اشعه ماوراء بنفش (UVC) که خاصیت میکروب کشی دارند، برای ضدعفونی کردن هوا مورد استفاده قرار می گیرند.

کریمی با اشاره به اینکه محصول فوق دارای بازویی با قابلیت چرخش در حد  ۲۷۰ درجه است و تا طول حدود ۱۲۰ سانتی متر هم باز می شود، اضافه کرد: بنابراین پیشرفته ترین سطح فیلتراسیون که در یک بیمارستان باید با هزینه های گزاف ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان تأمین شود، با هزینه حدود ۶ میلیون تومان و با استفاده از فیلتراسیون قابل حمل قابل تأمین است.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود به تولید ۹ محصول منحصر به فرد در زمینه تصفیه آلودگی هوا در این شرکت اشاره کرد و با بیان اینکه تبلیغ و بازاریابی این محصولات طی روزهای گذشته آغاز شده است، خاطرنشان کرد: آمادگی صادرات محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی چین و اروپا را داریم. نمونه خارجی این محصول۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان است، در حالی که در داخل آن را با هزینه ۵ تا ۶ میلیون تومانی تولید می کنیم.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا تاکنون این محصول به فروش رفته است یا خیر، گفت: محصول را در قالب شرکت نفروختیم، اما با توجه به ارتباطی که با صنعت دارم، محصولات مشابه از قبیل هودهای بازویی مورد استفاده در صنعت جوش کاری و آب کاری را در قالب پروژه های صنعتی فروخته ام.

کریمی در پایان یادآور شد: در حال انجام کارهای اداری برای دریافت مجوز دانش بنیان و ثبت اختراع محصول هستیم که این کارها در مرحله داوری و ارزیابی هستند؛ اما به طور کلی برای دریافت مجوز دانش بنیانی باید ۶ ماه از فعالیت ما گذشته باشد.

کلید واژه :

تصفیه هوا

،

آرایشگاه زنانه

،

آزمایشگا

،

دستگاه فیلتراسیون سیار

ثبت نظرات
captcha