کد خبر : ۳۴۵۵۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

لزوم بررسی استقبال نکردن مردم از انشعاب فاضلاب شهری

استاندار زنجان گفت: باید استقبال نکردن مردم از شبکه فاضلاب، بررسی و احصا شود.

لزوم بررسی استقبال نکردن مردم از انشعاب فاضلاب شهری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فتح الله حقیقی شامگاه دیروز در ششمین جلسه ستاد هماهنگی مدیریت شهری استان که در محل تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان برگزار شد، با تاکید بر عملیاتی شدن جلسات مدیریت شهری استان، اظهار کرد: اقداماتی که در حوزه آب و فاضلاب شهری انجام می شود به لحاظ زیست محیطی و بهداشتی برای جامعه اهمیت بالایی دارد و در این بین باید استقبال نکردن مردم از شبکه فاضلاب، بررسی و احصا شود.

این مسئول ادامه داد: انتظار می رود تدابیر عملی در رابطه با ارائه راهکار عملیاتی نسبت به تشویق مردم برای اتصال به شبکه فاضلاب و اخذ انشعاب به شرکت آب و فاضلاب، پیشنهاد و عملیاتی شود.

وی افزود: اعتبارات مناسبی برای توسعه بیشتر شبکه فاضلاب و زیرساخت های لازم در شهر زنجان اختصاص می یابد که سعی بر این است این منابع از محل فروش پسماندهای روی دپو شده حاصل شود و این در حالی است که علاوه بر جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب، به محیط زیست هم کمک خواهد شد.

حقیقی تصریح کرد: بهره گیری و استفاده از پسابی که در تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان تولید می شود، اهمیت ضرورت و اهمیت بالایی دارد و وجود واحدهای بزرگ صنعتی و نیاز به آب جایگزین برای شرب ظرفیت مناسبی برای استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب زنجان را ایجاد کرده است.

نماینده عالی دولت در استان زنجان، یادآور شد: بهتر است از منابع حاصل از محل فروش پسماندهای روی موجود در استان پروژه های بزرگ که در راستای اقدامات زیست محیطی نیز است، به مرحله اجرا درآید؛ علاوه بر آن میزان پیشرفت فیزیکی پروژه ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار زنجان اظهار کرد: اختصاص هزینه به پروژه هایی که مراحل پایانی ساخت خود را سپری می کنند، پروژه کف سازی بازار و سایر پروژه های مربوط به حوزه بهداشت و درمان می تواند از گزینه های مدنظر برای تخصیص اعتبار از محل فروش پسماندهای روی باشد.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان مطالبی با محتوای «شهرداران، معاون استاندار می شوند» را قبول ندارم، گفت: شهردار زنجان به عنوان معاون عمرانی منتصب نمی شود و داشتن شهردار خوب برای شهر اهمیت بالایی برای مدیریت استان دارد و اعتقاد بر این است که مدیر هر اداره ای باید در همان دستگاه ابقا شود.

این مسئول ادامه داد: مدیر عملیاتی خارج از استانداری می تواند به ما در توسعه استان کمک فراوانی کند و معاون حال حاضر عمرانی استاندار زنجان با اقتدار تمام، به کار خود ادامه داده و برنامه ای برای جایگزینی فردی به جای ایشان نداریم.

حقیقی با اشاره به انتصاب شهردار سابق منطقه 4 به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری زنجان، خاطرنشان کرد: استعداد و جدیت این فرد سبب شد تا ما به عنوان یکی از نیروهای لایق، دلسوز و کارآمد وی را در استانداری به کار گیریم. پیش از انتخاب ایشان بررسی های فراوانی انجام گرفت، به این نتیجه رسیدیم و باید توجه داشت که شهرداری به لحاظ دیپلماسی نزدیک به استانداری است.

در ادامه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، اظهار کرد: فعالیت شرکت آب و فاضلاب در بخش فاضلاب علاوه بر فعالیت های تصفیه خانه ای، ایجاد شبکه فاضلاب و جلب اشتراک شهروندان را شامل می شود.

مهرداد سلطانی ادامه داد: جمع آوری فاضلاب در بخش شهری سبب می شود که علاوه بر مسائل بهداشتی، مسائل زیست محیطی اهمیت بالایی دارد که البته باید ایجاد شبکه فاضلاب در بخش بافت فرسوده و ناکارآمد شهری، اهمیت بالایی دارد.

در ادامه، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، در رابطه با وضعیت بافت فرسوده، اظهار کرد: در حال حاضر در شهر زنجان، 860 هکتار بافت فرسوده در شهر زنجان وجود دارد که فقط 600 هکتار آن در بافت میانی شهر قرار دارد.

مسعود بیات منش ادامه داد: در بحث بازآفرینی شهری، ایجاد شبکه آب و فاضلاب اهمیت بالایی دارد و این مهم به ارتقای شهرنشینی و سطح زندگی مردم در جامعه کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بافت داخلی شهر فاضلاب به داخل جوی های ایجاد شده از جانب صاحبان خانه ها هدایت می شود، افزود: رهاسازی فاضلاب علاوه بر مشکلات بهداشتی، مسائل زیست محیطی را ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان در این جلسه با اشاره به اینکه طرح تصفیه خانه شهر زنجان در سال ۱۳۷۱ تصویب شد، اظهار کرد: عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۷۴ آغاز شده است.

علیرضا جزءقاسمی با بیان اینکه سال ۱۳۸۱ ساخت تصفیه خانه آغاز شده است، ادامه داد: این تصفیه خانه در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۲ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه هزینه شده است، عنوان کرد: برای این پروژه ۱۴ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.

کلید واژه :

انشعاب فاضلاب شهری

،

فاضلاب شهری

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha