کد خبر : ۳۴۵۵۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تامین آب از خزر و دریای عمان گران تمام می شود

سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی و مصرف بهینه آب در کشور گفت: انتقال آب از ۲ دریای خزر و عمان بسیار گران تمام…

تامین آب از خزر و دریای عمان گران تمام می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمد فاضلی روز سه شنبه در همایش کشوری سازگاری با کم آبی که در سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای استان البرز برگزار شد، افزود: منابع آب را نمی توان از خارج وارد کرد و تامین آب از ۲ دریای خزر و عمان نیز پاسخگو نیست .

وی بیان داشت : اجرای طرح انتقال آب از ۲ دریای خزر و عمان تنها ۲ درصد آب مورد نیاز کشور تامین می کند، اگر قرار باشد که  این پروژه  تا ۲۰ سال آینده اجرایی شود بین ۲۰ هزار میلیارد تومان تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است یعنی هزینه انتقال هر متر مکعب آب ۴۵ هزار تومان تمام می شود.

فاضلی اظهار داشت:  قرار است  حدود یک میلیارد مترمکعب آب  از خزر و عمان به داخل کشور انتقال یابد.

سرپرست مرکز اموراجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو ادامه داد: برای اینکه محیط زیست را نجات دهیم باید مصارف آب را کاهش داد چرا که در دنیا می توان مصرف کم داشت و در عین حال ثروت تولید کرد. اکنون میزان آب تجدید پذیر کشور حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب است که باید آن را مدیریت کرد. 

فاضلی افزود: در شرایطی که کشور ۸۵ میلیارد تا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب مصرف آب در سال دارد و تغییر اقلیم بیانگر کمتر شدن منابع آب است پس باید مصرف آب را کاهش داد. 

سرپرست مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو تاکید کرد که تجربه دنیا نشان داده با مصرف کمتر هم می توان آب را مدیریت کرد.

وی بیان داشت : با مدیریت مناسب مصرف آب می توان خلق ثروت را بالا برد و پایدارتر کشور را اداره کنیم. یکی از راه های توسعه کاهش مصرف آب گسترش آگاهی عمومی و مشارکت همگانی

است .

 فاضلی، نصب کنتور هوشمند آب ، تعرفه گذاری مناسب ، استفاده ازادوات کاهنده مصرف آب، آگاهی رسانی جمعی  به عنوان مهمترین  رویکردهای مدیریت مصرف در کشور برشمرد.

همایش یک روزه سازگاری با کم آبی با حضور کارشناسان کشوری و استان البرز با هدف تبیین راه های مدیریت آب در کرج برگزار شد.

کلید واژه :

انتقال آب دریای خزر

،

جنگل های هیرکانی

،

انتقال آب

،

دریای خزر

،

انتقال

،

دریای خزر

،

آب دریای خزر

،

طرح انتقال

،

انتقال آب بین منطقه ای

،

طرح انتقال کویر

،

خزر

ثبت نظرات
captcha