کد خبر : ۳۴۵۵۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار فائو نسبت به موج جدید حمله ملخ ها به ایران

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی نسبت به احتمال به راه افتادن موج جدیدی از حمله ملخ های صحرایی به ایران طی این ماه و ماه آتی، هشدار داد.

هشدار فائو نسبت به موج جدید حمله ملخ ها به ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش این نهاد بین المللی، بحران هجوم ملخ های صحرائی در کشور اتیوپی روبه وخامت گذاشته و در یمن، پاکستان و هند همچنان جدی است.   

در بخشی از این گزارش که به ارزیابی بحران یورش ملخ ها در منطقه شرق آسیا پرداخته، آمده است: عملیات کنترل در مقابله با گروه های ملخ ها و نسل دوم تولید مثل که ایجاد گروه ها و دسته های جدید را به همراه داشته، در امتداد دو سوی مرز هند و پاکستان تشدید شده است. در ماه سپتامبر، هند ۸۴ هزار و ۶۳۹ هکتار زمین و پاکستان ۳۰ هزار و ۲۱۰ هکتار زمین را از وجود ملخ ها پاک کردند. با توجه به این که باران های موسمی بیش از معمول ادامه پیدا کردند، هجوم ملخ ها در ماه اکتبر (مهر-آبان) نیز ادامه خواهد داشت.

هر ملخی که شناسایی نشده یا کنترل نشود، گروه های بالغ و دسته های کوچک تشکیل خواهد داد که پیش بینی می شود در ماه اکتبر و نوامبر (اوایل مهر تا اوایل آذر) به سمت غرب یعنی به جنوب غرب پاکستان و جنوب شرق ایران مهاجرت کنند؛ مناطقی که وقوع بارش ها از ماه اکتبر به بعد در آن ها پیش بینی شده است. این کار ادامه هجوم را تا زمانی که با فرا رسیدن بهار دما بالا رفته و شرایط برای تولید مثل میسر شود، ممکن می کند.

تراژدی هجوم ملخ ها به ایران

اوایل بهمن سال ۹۷ در حالی که هنوز دو روز هم از هشدارهای سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نسبت به هجوم ملخ ها به ایران نگذشته بود، ملخ های صحرائی در دسته های هزارتایی و میلیونی از صحرای آفریقا، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و عمان به استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس در کشور حمله کردند.

«کیث کرسمن» نماینده فائو و دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا ورود این حجم از آفت ملخ به ایران را در ۵۰ سال گذشته بی سابقه توصیف کرد و با وجود تدابیر مناسب و به جایی که مسئولان مربوطه در مبارزه با این آفت اندیشیده بودند اما به دلیل فراوانی ملخ ها و گستردگی مناطق تحت تاثیر، امکان کنترل کامل اوضاع وجود نداشت.

یورش ملخ ها ۳۸ درصد جنگل ها و بیشه زارها، ۲۱ درصد باغ ها و مزارع و ۳۶ درصد تولید محصولات زراعی و باغی و همچنین ۲۱ درصد مراتع درجه یک و دو کشور را در استان های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان قرار دارند، تحت تاثیر قرار داد.

ملخ صحرائی، آفت همه چیزخوار

ملخ های صحرایی به عنوان زیان بارترین گونه از ملخ ها شناخته می شوند. این گونه از ملخ ها روزانه تا چند برابر وزن خود علوفه، غلات، صیفی جات و حتی علف هرز می خورند و هر آنچه را در سر راهشان باشد خورده و از بین می برند.

از آنجایی که یک ملخ صحرایی قادر است در روز معادل وزن خودش غذا بخورد، هر کیلومتر مربع از دسته ملخ ها که شامل حدود ۵۰ میلیون ملخ است، ظرفیت از بین بردن ۱۰۰ تُن از پوشش گیاهی دارد.

هر ملخ صحرائی بین ۳ تا ۵ ماه عمر می کند و گونه ماده آن در این مدت سه بار تخم ریزی می کند و در هر بار ۱۰۰۰ تخم می ریزد؛ بچه ملخ ها بیشترین میزان خوراک را دارند.  

نکته هشداردهنده دیگر این است که ملخ های بالغ پس از ورود به اراضی کشاورزی سریعا شروع به تخم ریزی کرده و از آن پس کنترل این هجوم سخت تر و سخت تر می شود.  

کلید واژه :

هشدار فائو

،

حمله ملخ ها به ایران

ثبت نظرات
captcha