کد خبر : ۳۴۵۵۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پروژه فاضلاب 22 ساله کرمان طی 5 سال تکمیل می شود

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمان گفت: پروژه فاضلاب شهر کرمان از خردادماه سال 76 شروع شد و در این مدت تنها تا 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم و بر اساس قرارداد یک هزار و 400 میلیارد تومانی با بخش خصوصی در بازه زمانی 5 ساله تکمیل می شود.

پروژه فاضلاب 22 ساله کرمان طی 5 سال تکمیل می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدجواد فدائی استاندار کرمان ظهر امروز در جلسه تکمیل طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر کرمان، این پروژه را به لحاظ اقتصادی و بهینه بودن از طرح های مهم برشمرد که به عنوان الگو و نمونه می توان نام برد.

وی به مشکل بالا بودن آب های زیرسطحی شهر کرمان به ویژه در نقاط مرکزی شهر کرمان اشاره داشت و اجرای پروژه فاضلاب را ضروری دانست و تصریح کرد: استان کرمان در مجموع استان کم آبی است و از سویی برای توسعه صنعتی در استان به ویژه صنایع وابسته به فولاد نیازمند آب هستیم.

استاندار کرمان به ورود شرکت فولاد بوتیای ایرانیان به عنوان متولی صنایع فولاد در استان برای اجرای پروژه فاضلاب کرمان اشاره داشت و افزود: میدکو با منابع مالی خود نسبت به ایجاد فاضلاب شهری کرمان اقدام می کند و از پسآب آن برای صنایع خود بهره می برد و در نتیجه تحمیلی به منابع آبی در پروژه های فولادی خود ندارد.

فدائی همکاری سایر دستگاه های مرتبط و شهروندان را جهت اجرای به موقع فاضلاب شهری خواستار شد و تاکید کرد: درخواست داریم که این پروژه در هیچ شرایطی تعطیل نشود و مشکل و مانعی اگر وجود دارد انتقال داده شود تا روند کار ادامه یابد.

مدت زمان اجرای پروژه فاصلاب کرمان 5 ساله است

محمد طاهری مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمان، اجرای پروژه فاضلاب شهر کرمان را با سه هدف حل مشکل آب های زیرسطحی، افزایش شاخص های توسعه یافتگی جامعه شهری و توسعه صنایع دانست و بیان کرد: کرمان استان کویری است و به نوعی تاکید بر مدیریت و ساماندهی کشاورزی است، لذا باید به سمت صنعت برویم و بازچرخانی آب را داشته باشیم.

وی ادامه داد: پروژه فاضلاب شهر کرمان از خردادماه سال 76 شروع شد و در این مدت تنها تا 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم و با منابع مالی بسیار محدود سالی 3 تا 10 میلیارد تومان کار کردیم.

طاهری ابراز داشت: اگر این روند را ادامه می دادیم، 30 تا 40 سال آینده همچنان پروژه روی زمین می ماند و زندگی برای مردم در خیلی از مناطق سخت می شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: دو سال گذشته به دنبال جذب سرمایه گذار و استفاده از بخش خصوصی برای این پروژه عظیم بودیم و در نهایت سال 97 قرارداد با شرکت بوتیای ایرانیان برای تکمیل این پروژه بسته شد.

طاهری با بیان اینکه مدت زمان اجرای پروژه پنج ساله است و یک هزار و 400 میلیارد تومان قرارداد بسته شده است، خاطرنشان کرد: فاضلاب شهر زرند هم قرارداد آن با فولاد بوتیا با 217 میلیارد تومان بسته شده و در هر دو جبهه کار شروع و در حال انجام است.

طاهری گفت: فاضلاب پروژه زمانبری است و سرعت پروژه بسیار پایین است، هر چقدر هم منابع مالی و امکانات تکنولوژی باشد نسبت به دیگر پروژه های آبرسانی و برق و گاز، سرعت پایین تری دارد و هم مردم باید آستانه تحمل را بالا ببرند و هم مسئولان شهری همکاری بیشتری داشته باشند.

وی بیان کرد: در سیرجان ماهانه 10 کیلومتر فاضلاب شهری در حال کار است و در مجموع استان کرمان بالاترین رقم پروژه فاضلاب شهری با بخش خصوصی را در کشور دارد.

نادیده گرفتن آب پایدار برای فضای سبز شهری

مهران عالم زاده شهردار کرمان نیز در این جلسه تسریع در اجرای عملیات و کیفیت کار را از دغدغه های پروژه فاضلاب شهری دانست و گفت: برای پر کردن و آسفالت مسیر اجرای لوله های فاضلاب، مشاور از سوی شهرداری انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری برای نگهداری فضای سبز به آب پایدار نیاز دارد، بیان داشت: بخشی از پسآب فاضلاب باید به شهرداری اختصاص داده می شده که اتفاق نیفتاده و باید تعیین تکلیف شود.

عالم زاده گفت: نادیده گرفتن آب پایدار برای فضای سبز شهری در آینده حتما مخاطره آمیز خواهد بود، همان طور که تعدادی از چاه های ما الان خشک شده است.

کلید واژه :

فاضلاب شهر کرمان

،

پروژه

،

فاضلاب

،

کرمان

ثبت نظرات
captcha