کد خبر : ۳۴۵۵۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتقال آب بین منطقه ای در دنیا منسوخ شده است

ساری - یک استاد دانشگاه در مازندران، انتقال آب بین منطقه ای را در دنیا منسوخ شده دانست و گفت: انتقال آب دریای خزر فاجعه ای جبران ناپذیر به بار خواهد آورد.

انتقال آب بین منطقه ای در دنیا منسوخ شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عبدالرضا بابایی استاد دانشگاه با اشاره به تایید انتقال آب دریای خزر به سمنان توسط رئیس سازمان محیط زیست کشور بیان کرد: رئیس سازمان محیط زیست کشور علیرغم نظرات و نتایج کارشناسان خبره حوزه محیط زیست و نظر کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران مبنی بر عواقب غیرقابل جبران انتقال آب دریاچه خزر به سمنان، موافقت با اجرای این پروژه و شروع فاز عملیاتی آن طی یک ماه آینده را به وزارت نیرو اعلام کرد.

استاد دانشگاه و معاون سمای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران با بیان اینکه انتقال آب خزر تنها یک موضوع بین استانی نیست، بلکه موضوعی ملی و منطقه ای است، گفت: بدون شک دریاچه خزر متعلق به تمام ایرانیان و کشورهای ساحلی خزر بوده و اقدامات غیرعلمی و نادرست نه تنها مردم، مناطق مختلف در ایران را دچار آسیب خواهد کرد.

بابایی با اشاره به اینکه این طرح غلط با تبعات بیش از فاجعه دریاچه ارومیه موجب تغییر در شرایط اقلیمی منطقه خواهد شد، گفت: متخصصان معتقدند که انتقال آب بین منطقه ای در تمام دنیا منسوخ شده و انتقال آب دریاچه یا رودخانه های بزرگ موجب تخریب محیط زیست هم در مبدا و هم در اراضی زراعی و باغات و جنگلها، مراتع، آبخیزها، رودخانه ها و هم در مقصد خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل مخالفت ما این است که انتقال آب دریاچه خزر، هم مردم مازندران و هم مردم سمنان را طی چندین سال آینده دچار مشکلات اساسی خواهد کرد، ادامه داد: اگر آب را از مبدأ به مقصد انتقال دهیم در مقصد مورد نظر باعث ایجاد امید فراوان و در طول زمان جمعیت آن منطقه افزایش یافته و درپی آن، مقصد مورد نظر مهاجر پذیر شده و نیاز به تامین آب در منطقه افزایش می یابد.

بابایی افزود: از یک سو مازندران یک استان صنعتی نیست حیات و معیشت مردم به زیر بخش های مختلف کشاورزی وابسته است و از سوی دیگر هم اکنون هم زمین های زراعی مازندران با کمبود آب روبرو هستند.

وی با بیان اینکه اگر انتقال آب خزر به سمنان عملیاتی شود، مردم مازندران با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه خواهند شد، افزود: این مهم پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و اعتراضی آن گریبان مسئولان استان را خواهد گرفت.

بابایی با اشاره به اینکه در «برنامه ششم توسعه» انتقال بین حوزه ای آب دریاچه خزر به منطقه مرکزی کشور بلامانع اعلام شد، گفت: اما در دی ماه ۱۳۹۵ با مقاومت مردم و رای مخالف نمایندگان مجلس، این لایحه حذف شد، علاوه بر آن مرکز مطالعات راهبردی رئیس جمهوری هم این طرح را زیر سوال برده است.

وی با بیان اینکه فارغ از موضوعات ملی، با انتقال آب دریاچه خزر ما با تبعات حقوق بین المللی روبرو خواهیم بود، ادامه داد: آنچه که مهم است، انتقال گسترده آب دریاچه خزر توسط یک کشور و آن هم بدون جلب رضایت دولت های همسایه ساحلی خزر نه تنها با حقوق بین المللی دریاها مغایر است.

بابایی افزود: چنین اقدامی، روش غلطی را پیش روی دیگر کشورهای ساحلی باز خواهد کرد و آن ها نیز اقدام به انتقال آب در استان های خود خواهند کرد که فاجعه محیط زیستی در سطح منطقه و جهانی را به بار می آورد.

وی اظهار کرد: اگر به ماجرای انتقال آب خوش بینانه و در چارچوب منافع ملی و مردمی بنگریم، قطعا در آینده با تنش آبی بین استان های دیگر روبرو خواهیم شد و در آن هنگام علاوه بر صدور مجوز برای سمنان، باید مجوزهای دیگری جهت انتقال آب به استان هایی همچون خراسان شمالی، اصفهان و ... را صادر کنیم.

بابایی با اشاره به اینکه خرداد سال جاری همایشی تخصصی با عنوان «ضرورت طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان» با حضور آقایان کواکبیان، کردوانی و اختری در دانشگاه سمنان با حضور دانشجویان برگزار شد، گفت: در آن جلسه، سخنرانان بر دستاوردهای انتقال آب و همچنین عدم آسیب رسانی به محیط زیست در مازندران تاکید ویژه ای داشتند.

وی با بیان اینکه مسئولان استانی، نمایندگان مجلس و جامعه دانشگاهی در غفلت به سر می برند و واکنش موثری از سوی آنان مشاهده نمی شود، ادامه داد: بدون شک اگر این طرح وارد فاز عملیاتی شود، معیشت مردم و محیط زیست مازندران با فاجعه ای جبران ناپذیر روبرو می شوند و آیندگان از بی کفایتی و بی تفاوتی مدیریتی خواهند نوشت و ما را نخواهند بخشید.

کلید واژه :

انتقال آب دریای خزر

،

جنگل های هیرکانی

،

انتقال آب

،

دریای خزر

،

انتقال

،

دریای خزر

،

آب دریای خزر

،

طرح انتقال

،

انتقال آب بین منطقه ای

ثبت نظرات
captcha