کد خبر : ۳۴۵۵۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتقال آب بین حوزه ای بزرگترین اشتباه

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال های ۹۰ و ۹۱ می خواستند که آب خزر را به دریاچه ارومیه منتقل کنند. همزمان نشست هایی با انجمن علوم آبیاری آمریکا برگزار شد که در این نشست ها گفتند که ۲۰ سال است متوجه شده ایم که انتقال آب بین حوزه ای بزرگترین اشتباه ما بود.

انتقال آب بین حوزه ای بزرگترین اشتباه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عباس کشاورز در نشست تخصصی نقد و بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه که در دانشگاه ارومیه برگزار شده است، اظهار کرد: در سال های ۹۰ و ۹۱ قصد داشتند که ۱۰ میلیارد متر مکعب آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتقل کنند، به همین دلیل نشستی با انجمن علوم آبیاری آمریکا برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا در زمینه انتقال آب بین حوضه ای تجربه های بسیاری دارد، تصریح کرد: در یکی از نشست ها با انجمن علوم آبیاری آمریکا به ابعاد موضوع انتقال آب بین حوضه ای پرداخته شد که رییس این انجمن گفت که ۲۰ سال است که فهمیده ایم که این کار بزرگترین اشتباه ما بوده است. پس از نشست ها و بررسی های فراوان با انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه مخالفت کردیم البته نه به این دلیل که دنبال احیا دریاچه ارومیه نبودیم، بلکه به خاطر اینکه متوجه ابعاد موضوع شدیم.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، انتقال آب بین حوضه ای به جز مصرف شرب باید ممنوع شود، البته درباره مصرف شرب هم انتقال آب اولین راه حل نیست.

کشاورز در ادامه این نشست گفت: پیشنهاد اول من برای احیای دریاچه ارومیه این بود که طی دو یا سه سال زراعت در حوضه دریاچه ارومیه را متوقف کنیم. تولید کشاورزی ارومیه بیش از ۸۰۰، ۹۰۰ میلیون دلار نیست اما نجات جمعیت، پایداری سرزمین و ارزش های سیاسی به لحاظ اینکه ارومیه شهری مرزی است، قابل مقایسه با این هزینه نیست اما پیشنهاد من پذیرفته نشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دست اندازی بر طبیعت اگر از حد تحمل آن خارج شود بسیار پر هزینه خواهد بود، تصریح کرد: یکی از راهکارهای بسیار مهم برای احیای دریاچه ارومیه کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

ادامه دارد...

کلید واژه :

آب خزر

،

دریاچه ارومیه

ثبت نظرات
captcha