کد خبر : ۳۴۵۵۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شوری ۴ برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

ساری - طرح انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب دریای خزر به کویر مرکزی در حالی روی میز دولت قرارگرفته که به اعتقاد کارشناسان علاوه بر خسارات به نواحی ساحلی، شوری فزاینده و چهار برابری را درپی دارد.

شوری ۴ برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، انتقال آب دریای خزر همچنان دغدغه دوستداران، محیط زیست، کارشناسان و مسئولان نواحی است اما گویا دولت عزمش را برای اجرای این طرح جزم کرده است.

کسری ۱۹۰ میلیون مترمکعبی آب در استان سمنان موجب شده تا دولت راحت ترین و ساده ترین راه را برای تأمین آب این استان کویری، انتقال از دریای خزر ببیند اما به تأکید کارشناسان به تبعات و پیامدهای آن چندان توجه نشده است.

محمدعلی غلامی استاد دانشگاه در مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه ایران در ۵۰ سال اخیر با کاهش ۵۰ میلی متری بارندگی مواجه بوده است، افزود: این درحالی که در این مدت دمای هوا دو درجه افزایش یافته و این افزایش دما و کاهش بارندگی منجر به برداشت زیاد از منابع آبی شده است و نتیجه برداشت زیاد از منابع آبی سبب شده تا در بخش هایی از کشور ازجمله نوار ساحلی با کمبود آب مواجه شویم.

وی متوسط بارندگی در کشور را سالانه ۲۲۰ میلی متر اعلام کرد و گفت: استان سمنان سالانه ۱۲۰ میلی متر بارندگی دارد و با جمعیت ۷۰۰ هزار نفر سالانه ۱۱.۵ میلیارد مترمربع بارندگی دارد ولی برداشت های صورت گرفته موجب شده ۱۹۰ میلیون مترمکعب در سال کسری آب داشته باشد.

غلامی یادآور شد: کمبود و کسری آب از یک سو و هم جواری با مازندران سبب شده تا راحت ترین و ساده ترین راه را برای تأمین آب، انتقال آب از دریای مازندران در دستور کار قرار گیرد زیرا راه راحت و آسانی است.

کمبود و کسری آب از یک سو و هم جواری با مازندران سبب شده تا راحت ترین و ساده ترین راه را برای تأمین آب، انتقال آب از دریای مازندران در دستور کار قرار گیرد زیرا راه راحت و آسانی است

وی با اشاره به اینکه دو روش ازجمله انتقال آب از سرشاخه ها در دستور کار قرار دارد گفت: در این صورت حدود ۵۴ میلیون مترمکعب ظرفیت سدسازی یا اجراشده و یا مجوز برای ساخت گرفته شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: روش دوم انتقال آب از دریای خزر و مازندران است که ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال باید منتقل شود درحالی که ۲۴۴ میلیارد مترمکعب آورد آب دریای مازندران از رودخانه ولگا است.

وی با اشاره به مسیر انتقال آب دریای خزر ادامه داد: مسیر انتقال از گهرباران از شش کیلومتری غرب نیروگاه نکا تا مهدی شهر سمنان ادامه دارد و درمجموع مسیر انتقال ۶۲۴ کیلومتر طول دارد که ۱۸۴ کیلومتر آن در مازندران قرار دارد.

غلامی با عنوان اینکه قرار است در آینده تصفیه خانه ای آب را تصفیه و منتقل کند گفت: هشت ایستگاه پمپاژ با مصرف برق سه هزار گیگابایت در سال قرار است در مسیر انتقال ساخته شود و هزینه اجرایی طرح بر اساس فهرست بهای سال ۹۵ حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان و هزینه نگهداری و بهره برداری سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اولین چالش انتقال آب از دریای خزر، بیلان آبی دریای مازندران بوده زیرا اکنون بیلان منهای ۲۷ دارد و این تراز مدام در حال افت است و وجود خلیج میانکاله و افزایش شوری اثر فزاینده منفی بر منطقه خواهد گذاشت.

غلامی یادآور شد: مسیر آبگیری باید ۱۱ کیلومتر در درون دریا انجام شود و این کار بر موجودات دریایی در دریا اثر منفی خواهد گذاشت و همچنین اثرات منفی بر گونه های جانوری و گیاهی محدوده اجرای طرح خواهد داشت.

وی با اشاره اینکه آب دریای مازندران شوری ۱۳ گرم بر لیتر دارد افزود: خروجی اجرای طرح انتقال آب سبب شوری ۵۰ گرم بر لیتر می شود و این چالش ها در انتقال آب دریای خزر باید مدنظر قرار گیرد، علاوه براین ۱۴۰ کیلومتر از مسیر انتقال آب در مازندران از جنگل، باغ و یا زمین کشاورزی می گذرد و تخریب آن خسارت های بی شماری به بار خواهد آورد.

بی توجهی به رژیم حقوقی دریای خزر در طرح انتقال

غلامی به مسائل سیاسی انتقال آب دریای خزر اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد به رژیم حقوقی دریای خزر در انتقال آب توجه نشده است زیرا هنوز با کشورهای حاشیه به توافق نهایی نرسیده ایم.

همچنین معصومه بنی هاشمی استاد دانشگاه نیز با اظهار اینکه ایران سهم دوم را در خطوط ساحلی بعد از قزاقستان دارد گفت: ازنظر حوزه آبریز دریای خزر پنج کشور به همراه چهار کشور دیگر در حوزه آبریز سهم دارند و ویژگی نوسانات تراز آب دریای خزر همواره ساحل نشینان را درگیر کرده است.

بنی هاشمی یکی از نگرانی های کاهش تراز آب دریای خزر را بحران های سیاسی و اقتصادی برشمرد و گفت: شور شدن آب های ساحلی و غرقاب شدن چاه های نفتی و پیامدهای ناشی از آن بر تالاب ها، دخل و تصرف در اراضی ساحلی ازجمله مشکلات فراروی است.

 انتقال آب دریای خزر یک اشتباه استراتژیک به دلیل فنی، عددی و ریالی و تخصصی، تکنولوژی است

علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دلیل مختلف انتقال آب دریای خزر یک اشتباه استراتژیک به دلیل فنی، عددی و ریالی و تخصصی، تکنولوژی است و هیچ وقت چنین کاری شدنی نیست.

یوسف نژاد یادآور شد: مجلس و کمیسیون تخصصی مجلس نسبت به آب نگرش مثبت دارند و منابع خوبی در این زمینه در نظر گرفته شده و برای آبخیزداری اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است.

طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و اتصال آن به خلیج فارس و دریای عمان حدود ۲۵ سال پیش مطرح اما خیلی زود به فراموشی سپرده شد؛ در دولت دهم  یک بار دیگر این طرح در مقیاس کوچک تر (انتقال آب خزر به استان سمنان) در دستور کار قرار گرفت.

کلید واژه :

انتقال آب دریای خزر

،

جنگل های هیرکانی

،

انتقال آب

،

دریای خزر

،

انتقال

،

دریای خزر

،

آب دریای خزر

،

طرح انتقال

ثبت نظرات
captcha