کد خبر : ۳۴۵۵۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

وضعیت نگران کننده آب و فاضلاب در کارون

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کارون با اشاره به وضعیت آب و فاضلاب این منطقه از نگرانی در حوزه سلامت و خطر بروز بیماری ها خبر داد.

وضعیت نگران کننده آب و فاضلاب در کارون

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهران معلم در جلسه شورای سلامت خوزستان که امروز (21 مهرماه) برگزار شد، با اشاره به وضعیت آب و فاضلاب شهرستان کارون اظهار کرد: زیرساخت های آب و فاضلاب شهری کوت عبدالله (کارون) در سال های اخیر دچار عقب ماندگی بود. هر چند این وضعیت با اقدامات انجام شده، بهبود داشته اما هنوز نگرانی های ما در حوزه سلامت را رفع نکرده است.

وی افزود: نخستین مورد التور در سال 93 در شهر کوت عبدالله با توجه به موقعیت جغرافیایی و تردد جمعیت این شهر، موجب شد که برخی شهرهای خوزستان از جمله اهواز نیز درگیر این مساله شوند. همچنان نگران هستیم اگر زیرساخت های شهر کوت عبدالله سریعا ترمیم نشوند، مواردی از بیماری ها را داشته باشیم.

نبود سیستم جمع آوری بهداشتی فاضلاب در نقاط پرتردد

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کارون با اشاره به اهم مشکلات آب و فاضلاب شهر کوت عبدالله بیان کرد: نبود سیستم جمع آوری بهداشتی فاضلاب در بیشتر نقاط شهری به ویژه در نقاط حساس و پرتردد مانند بازارچه ها، مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است.

معلم بیان کرد: همچنین گرفتگی مکرر خطوط جمع آوری فاضلاب، وجود انشعابات غیرمجاز در اکثر نقاط شبکه لوله کشی آب شهری، بوی نامطبوع آب در برخی نقاط شبکه آبرسانی و عدم لایروبی و آهک پاشی در مناطق شهری، برخی از دیگر مشکلات شهر کوت عبدالله هستند.

وی با اشاره به نقاط بحرانی فاضلاب در شهر کوت عبدالله بیان کرد: برخی نقاط اسلام آباد شرقی و غربی، کوی شکاره 3، کوی شریعتی یک، کوی شهید چمران و کوی شهید محسن، نقاط بحرانی فاضلاب هستند.

بروز مواردی از هپاتیت و اسهال خونی

مدیر شبکه بهداشت و درمان کارون با اشاره به بروز برخی بیماری های ناشی از آب و فاضلاب در سال جاری در این شهرستان گفت: در سال جاری 42 مورد هپاتیت، 29 مورد اسهال خونی و هشت مورد طغیان در این منطقه گزارش شده است.

معلم بیان کرد: شاخص کدورت آب شبکه توزیع شهری کارون نیز در شش ماهه نخست امسال 50 درصد گزارش شده است. همچنین میزان کیفیت میکروبی آب شبکه توزیع شهری شهرستان کارون در شهریورماه 83.33 درصد بوده و این در حالی است که میانگین استانی کیفیت میکروبی آب شبکه توزیع شهری 96.6 درصد است. لایروبی و آهک پاشی مناطق شهری کوت عبدالله نیز 10 درصد بوده و با توجه به این زیرساخت ها و این میزان لایروبی و آهک پاشی، نگرانی ما همچنان ادامه دارد.

وضعیت کارون دردناک است

به گزارش ایسنا، در ادامه محمدجواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، نیز اظهار کرد: دوستان ما در شبکه بهداشت و درمان، گزارش خوب اما نرمی از وضعیت فاضلاب کارون ارائه کردند اما وضعیت این منطقه دردناک تر از این است.

وی افزود: همین وضعیت در بحث پسماندهای شهرستان کارون نیز وجود دارد. زباله های کوت عبدالله رهاسازی می شوند و در بحث جمع آوری و مدیریت پسماند، وضعیت بسیار بحرانی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: استاندار خوزستان مهلت 20 روزه ای به شهردار کوت عبدالله جهت لایروبی و آهک پاشی داده است اما تا دو ماه دیگر نیز کاری انجام نمی شود.

وی عنوان کرد: در بحث لایروبی و مدیریت پسماند فرصت زیادی به شهرداری کوت عبدالله دادیم و حتی از مراجع قضایی نیز این موضوع را پیگیری کردیم. حکم جلب وی نیز اخذ شد اما پس از آن فرصت سه ماهه ای به شهردار دادیم اما باز هم تغییری در وضعیت این منطقه نداشتیم؛ بنابراین باید فکر اساسی در این زمینه شود، زیرا سلامت مردم در معرض تهدید است.

کلید واژه :

آب و فاضلاب

،

کارون

ثبت نظرات
captcha