کد خبر : ۳۴۵۵۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

الزام کارخانجات به نصب نشانگر رنگی تغذیه ای

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند متذکر شد: تمام واحدهای تولیدی موظف به درج نشانگرهای رنگی تغذیه ای بر روی مواد غذایی هستند زیرا نشانگر رنگی تغذیه ای راهنمایی مهم برای نشان دادن اطلاعات تغذیه ای محصولات غذایی است.

الزام کارخانجات به نصب نشانگر رنگی تغذیه ای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کبری ناصری ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی غذا، اظهار داشت: سازمان فائو 16 اکتبر مصادف با 24 مهرماه را به نام روز جهانی غذا نامگذاری کرده تا آحاد جامعه نسبت به بحث غذا حساس تر شوند.

وی بیان داشت: به دلیل اهمیت غذا سازمان خواروبار و کشاورزی یا فائو (fao) همه ساله در سالگرد تأسیس خود شعاری را مطابق با ضرورت ها و مسائل موجود در جامعه ارائه می دهد که شعار امسال « رفتار ما آینده ما را می سازد، رژیم غذایی سالم» است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه روز جهانی غذا یکی از شناخته شده ترین مناسبت های ملی ما است، تصریح کرد: تهیه غذای ایمن حق هر مصرف کننده ای است لذا هدف وزارت بهداشت این است که الگوی تغذیه اصلاح شود و شاهد کاهش مصرف نمک، قند و چربی در کشور باشیم.

ناصری با اشاره به اهمیت رعایت نشانگرهای رنگی تغذیه، مطرح کرد: یکی از اهداف بزرگ وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت جامعه استفاده از نشانگر رنگی سلامت است که مانند چراغ راهنمایی عمل کرده و تمام افراد جامعه به راحتی می توانند آن را درک کنند.

وی با اعلام اینکه 98 درصد از محصولات تولیدی استان دارای نشانگر تغذیه ای هستند، تبیین کرد: طرح پایش برچسب در استان طی 14 دوره انجام شد که در این راستا دو هزار و 800 محصول ارزیابی شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند متذکر شد: تمام واحدهای تولیدی موظف به درج نشانگرهای رنگی تغذیه ای بر روی مواد غذایی هستند زیرا نشانگر رنگی تغذیه ای راهنمایی مهم برای نشان دادن اطلاعات تغذیه ای محصولات غذایی است.

ناصری با تأکید بر اینکه تمامی محصولات غذایی و آشامیدنی به جز شکر، نمک، قند و آب که از وزارت بهداشت پروانه می گیرند مشمول این نشانگر هستند، تبیین کرد: این نشانگر با رنگ های قرمز، نارنجی و سبز نمادی از میزان قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس است.

وی از فعالیت 74 کارخانه مواد غذایی و بهداشتی در استان خبر داد و افزود: از این تعداد 72 کارخانه مواد غذایی و آشامیدنی و دو مورد کارخانه تولید مواد آرایشی و بهداشتی هستند که طی شش ماه نخست امسال 438 مورد بازرسی از این کارخانجات در استان انجام شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه طی شش ماه نخست امسال 173 داروخانه بازرسی شدند، ادامه داد: همچنین طی این مدت 11 مورد از عطاری ها، 60 مورد از فروشگاه های آرایشی و بهداشتی، 36 مورد فروشگاه های خوراکی و 9 مورد مراکز فروش تجهیزات پزشکی در استان مورد بازرسی قرار گرفت.

ناصری ادامه داد: طی بازرسی های انجام شده 29 قلم داروی گیاهی قاچاق شامل 437 عدد به ارزش ریالی 12 میلیون و 990 هزار ریال، 42 قلم لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به ارزش 46 میلیون و 852 هزار ریال و 18 قلم مواد خوراکی و آشامیدنی قاچاق به ارزش 37میلیون و 551هزار ریال در استان کشف شده است.

وی تصریح کرد: در شش ماه نخست امسال 164 مورد بازرسی مشترک با ارگان های ذیربط انجام شده که طی این بازرسی ها 15 مورد به دلیل تخلفات به مراجع قضایی استان معرفی شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از 248 مورد نظارت بر تولیدات پس از عرضه در بازار، صدور چهار مورد گواهی بهداشتی صادراتی و صدور 54 فقره پروانه ساخت برای کارخانجات تولیدی در استان طی شش ماه نخست امسال خبر داد.

کلید واژه :

نصب نشانگر رنگی تغذیه ای

،

نشانگر رنگی تغذیه ای

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha