کد خبر : ۳۴۵۵۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

«خزر» آب می رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا

تراز آب دریای خزر هرسال منفی است و نوسانات آن با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر اقیانوس ها رخ می دهد، این مسئله مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی را پیچیده کرده است.

«خزر» آب می رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تبخیر سالانه بیش از یک متر از سطح آب دریای خزر، افت تراز و بیلان منفی آب، کاهش بارندگی ها و تغییر اقلیم مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی خزر را حساس و دشوار کرده است.

سازه های آبی و مهندسی رودخانه، هیدرولوژی و سیلاب، مدیریت یکپارچه منابع آب، آب های زیرزمینی، محیط زیست، تغییر اقلیم و خشک سالی، آبیاری و زهکشی، حریم پهنه های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه ای ضرورت توجه به مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی را الزامی می سازند.

معصومه بنی هاشمی سرپرست مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر مستقر در ساری با اظهار اینکه ایران سهم دوم را در خطوط ساحلی بعد از قزاقستان دارد گفت: ازنظر حوزه آبریز دریای خزر، پنج کشور حاشیه خزر به همراه چهار کشور دیگر در حوزه آبریز سهم دارند و ویژگی نوسانات تراز آب دریای خزر همواره ساحل نشینان را درگیر کرده است.

کاهش تراز آب دریای خزر

وی به خبرنگار مهر می گوید: طبق آمار ایستگاه های سخت افزاری دریای خزر در یک بازه ۹۹ ساله تراز آب دریای خزر ۲۵ متر بیلان منفی داشته است و از سال ۱۹۳۰ که دوره شروع سدسازی ها بود کاهش تراز آب به طول سه متر رخ داده است.

بنی هاشمی یادآور شد: همچنین ساخت وسازها، شهرک سازی ها و سکونتگاه ها در حاشیه دریای خزر بدون آگاهی از تراز آب دریای خزر صورت گرفته و خسارت های چشمگیری در سواحل کشورها به بار آورده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر دریای خزر روند خود را به سمت کاهش تراز آب تغییر داده است و ویژگی نوسانی دریای خزر از ویژگی های مهم آب شناختی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

بنی هاشمی بابیان اینکه نوسان دریای خزر با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر اقیانوس ها رخ می دهد و می تواند کلیدی برای مطالعه اقیانوس ها باشد ادامه داد: سالانه یک متر از سطح آب دریای خزر معادل ۳۸۰ میلیارد مترمکعب براثر تبخیر از دست می رود و این میزان تبخیر در سواحل جنوبی خزر بیشتر از دیگر مناطق خواهد بود.

سالانه یک متر از سطح آب دریای خزر معادل ۳۸۰ میلیارد مترمکعب براثر تبخیر از دست می رود و این میزان تبخیر در سواحل جنوبی خزر بیشتر از دیگر مناطق خواهد بود

بنی هاشمی گفت: بر اساس مؤلفه های بیلان آبی و مطالعات تغییرات پارامترها در دریای خزر، رودخانه های شمالی ۸۵ درصد آب های ورودی به دریای خزر را تأمین می کنند و رودخانه ولگا ۸۰ درصد سهم معادل ۲۵۰ میلیارد مترمکعب در سال را تأمین می کند.

این کارشناس یادآور شد: طبق آمارهای غیررسمی ذخایر رود ولگا در سدهای روسیه بیش از ۱۸۰ میلیارد مترمکعب است و نشان از مدیریت حجم آب این رودخانه دارد و سهم کشور ما از آن کم است.

وی به تغییرات آبدهی رودخانه ولگا اشاره کرد و گفت: به موازات کاهش آب دهی ولگا شاهد کاهش تراز آب دریای خزر بوده ایم و این زنگ خطری برای خلیج های حاشیه ازجمله خلیج گرگان است.

بنی هاشمی یکی از نگرانی های کاهش تراز آب دریای خزر را بحران های سیاسی و اقتصادی برشمرد و گفت: شور شدن آب های ساحلی و غرقاب شدن چاه های نفتی و پیامدهای آن از بر تالاب ها و دخل و تصرف در اراضی ساحلی ازجمله مشکلات فراروی است.

همچنین محمدشاه نظری استاد دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تعیین حریم منابع آبی در نوار ساحلی گفت: در سال ۵۷ پایین ترین عمق آب در دریا را شاهد بودیم و در سال ۷۴ تراز آب به منفی ۲۷ رسیده و حد حریمی که در نظر می گیریم منفی ۲۴ است.

دریای خزر عقب نشینی کرد

وی با اشاره به اینکه از سال ۷۴ به بعد شاهد عقب نشینی آب دریای خزر هستیم گفت: اگر نوسانات دوره ای آب را در نظرگیریم در دوره ۱۵۰ ساله شاهد دو تراز بحرانی آب در دریای خزر هستیم.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه پارامترهای مختلفی برای حفاظت از نوار ساحلی مدنظر قرارگرفته است گفت: حد بستر دریا در همه کشور بر اساس بالاترین میزان آب ایجادشده موردتوجه است.

وی افزود: در حوزه دریای خزر، طبق قوانین باید خط حریم مرزی موردتوجه قرار گیرد و روش های دقیقی برای برآورد تغییرات ساحلی ایجادشده داشته باشیم تا حریم دریا را مشخص کنیم.

وی درباره حریم رودخانه ها نیز گفت: در هر منطقه دریایی باید بحث های مختلفی نظیر زمین شناسی، ریخت شناسی و مطالعات مختلف را موردتوجه قرار دهیم زیرا این بحث ها بر دریا اثر می گذارند و حریم را متغیر می کنند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مسائل اقتصادی، اجتماعی و توسعه ای منطقه نیز بر تعیین حریم دریا و رودخانه ها در نوار ساحلی تأثیرگذار است و با توجه به تجارت موجود در منطقه، حریم باید به گونه ای شود تا مناطق ساحلی از فرسایش و شستشو حفظ و تغییرات اقلیمی اثر کمتری روی آن داشته باشد.

همچنین تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سومین همایش ملی مدیریت منابع آب در نواحی ساحلی گفت: در استان های شمالی در برابر  بحران جدی آب قرار داریم ولی متأسفانه به آن کم توجهی می شود. مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه ای باید در مدیریت نوار ساحلی موردتوجه قرار گیرد

رئیس دانشگاه بابیان اینکه رعایت اصول فنی در آبیاری نیازمند  به توجه، سرمایه گذاری ویژه ای است تا راندمان مدیریت آب بیشتر شود افزود: با توجه به بهای ارزان آب، این نگاه برای اقتصاد منطقه خطرآفرین است، چون اقتصاد با منابع آبی گره خورده است.

تیموری با اشاره اهمیت ویژه اکوسیستم خزری عنوان داشت: باید با تلاش و دقت کافی در این زمینه این اکوسیستم را به خطر نیندازیم.

علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس و نماینده مردم ساری و میان درود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  آب وخاک در کنار هم از مسائل مهم کشور است اظهار داشت: از سیلاب باید به عنوان یک فرصت استفاده کرد نه تهدید و دانشگاه ها و سازمان های مربوطه در این حوزه باید باهم هماهنگ باشند تا معضلات حل شود.

یوسف نژاد به اهمیت آمایش سرزمینی اشاره کر و گفت: حتماً باید پیوست موضوع منابع آب داشت، متأسفانه از دریای  خزر که یک سرمایه ملی است هیچ استفاده ای نکرده ایم، نه در تجارت، نه در گردشگری نه در شیلات و نیاز به یک بازنگری اساسی در اهداف دستگاه ها  و پژوهش اصولی است.

عواملی مانند وقوع سیلاب، رشد روزافزون جمعیت، لزوم توسعه پایدار صنعت و کشاورزی، کمبود منابع آب و در معرض تنش آبی بودن ایران،  سبب شده که نیاز به مدیریت منابع آب بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد، همچنین حریم پهنه های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه ای، سازه های آبی و مهندسی رودخانه، هیدرولوژی و سیلاب، مدیریت یکپارچه منابع آب، آب های زیرزمینی، محیط زیست، تغییر اقلیم و خشک سالی، آبیاری و زهکشی، حریم پهنه های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه ای باید در مدیریت نوار ساحلی موردتوجه قرار گیرد.

کلید واژه :

خزر

،

آب

،

تبخیر سالانه

،

کاهش آب دریا

ثبت نظرات
captcha