کد خبر : ۳۴۵۵۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محیط زیست مانع پیشرفت و توسعه نیست

دادستان قزوین گفت: برخی مدعی می شوند محیط زیست مانع پیشرفت و توسعه است، اما این یک اشتباه بزرگ است و سازمان محیط زیست مدافع حقوق عامه بوده و مخالفتی با توسعه ندارد و قانون بارها تأکید کرده که هر پروژه و طرح عمرانی باید دارای پیوست های زیست محیطی باشد.

محیط زیست مانع پیشرفت و توسعه نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب قزوین، محمد قاسمی، دادستان قزوین، در نشست هم اندیشی با مدیران و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، گفت: یکی از وظایف مدعی العموم حفاظت از محیط زیست است که با نگاه تخصصی، سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ضابط خاص تعیین شده تا با تمرکز و بهره گیری از متخصصین و کارشناسان این حوزه کمک کار مدعی العموم باشد و در راستای احیاء حقوق عامه همسو با دستگاه قضایی حرکت کند.

وی افزود: رویکرد قوانین در خصوص حراست و صیانت از محیط زیست خوب است و قوانین متعددی در این حوزه داریم، اما برخی قوانین در جهت بازدارندگی بیشتر باید اصلاح و به روز شود، اما متأسفانه همین قوانین موجود هم توسط برخی سازمان ها، افراد و متخلفان نادیده گرفته می شود و باعث شده که در دهه های اخیر خسارت های سنگین و جبران ناپذیری به منابع طبیعی و بیت المال وارد شود و ازاین جهت سازمان محیط زیست مظلوم واقع شده است.

قاسمی در ادامه با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است، بیان کرد: سازمان محیط زیست پرچم دار حفاظت، صیانت و حراست از محیط زیست است، اما سازمان محیط زیست و دستگاه قضایی به تنهایی نمی توانند در این حوزه گسترده به نتایج مطلوب و قابل قبول دست یابند بلکه تمامی آحاد جامعه و دستگاه ها باید نسبت به این موضوع حساس باشند و وظیفه خود بدانند و با مسئولیت پذیری اجتماعی به میدان بیایند.

دادستان مرکز استان قزوین تأکید کرد: سازمان های مردم نهاد و عامه مردم نسبت به موضوع محیط زیست باید حساسیت ویژه ای داشته باشند و با این نگاه که بخشی از حقوقشان توسط افرادی فرصت طلب مورد تعرض و تخریب قرار می گیرد، یکدیگر و جامعه را آگاه کنند، زیرا برخی تعرضات به بیت المال و محیط زیست جبران ناپذیر و آسیب های متعددی را نیز به دنبال دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: در آیات و روایات قرآنی و دینی ما نیز به ضرورت حفاظت از محیط زیست تأکید فراوان شده است و ازاین رو حفظ محیط زیست باید به عنوان معروف در جامعه نهادینه و در مقابل تعرض و تخریب محیط زیست به عنوان یک منکر شناخته شود.

قاسمی افزود: برخی مدعی می شوند محیط زیست مانع پیشرفت و توسعه است، اما این یک اشتباه بزرگ است و سازمان محیط زیست مدافع حقوق عامه بوده و مخالفتی با توسعه ندارد و قانون بارها تأکید کرده که هر پروژه و طرح عمرانی باید دارای پیوست های زیست محیطی باشد تا به مرحله اجرا درآید و سازمان محیط زیست باید از ابتدای طرح ها حضور مستمر داشته باشد.

بی توجهی به محیط زیست در برخی طرح های دولتی

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: مسئولیت دولت در حفظ محیط زیست نسبت به سایر نهادها بیشتر است، اما شاهدیم که در برخی از پروژه ها و طرح های دولتی، به موضوعات زیست محیطی توجه کافی نمی شود.

این مقام قضایی استان قزوین افزود: در استان قزوین اقدامات خوبی در حوزه صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست شده و توفیقات قابل توجهی نیز حاصل شده است، اما این به معنای رسیدن به نقطه مطلوب نیست و گزارش این اقدامات باید به روز شود و در معرض عموم قرار گیرد و البته باید جامعه را با خطراتی که در آینده ما را تهدید می کند، آگاه سازیم.

وی یادآور شد: مسائل گوناگون زیست محیطی با جدیت در جلسات شورای حفظ حقوق بیت المال پیگیری می شود و اقدامات این حوزه باید منسجم تر و سازمان یافته تر دنبال شود تا بتوانیم به نتایج مورد نظر و مطلوب دست یابیم و نباید به صورت جزیره ای عمل کنیم، چون اگر این گونه باشد متخلفان به راحتی از خلأها استفاده کرده و قانون را دور می زنند.

قاسمی در ادامه بیان داشت: اداره کل محیط زیست باید چشم انداز و برنامه مدون برای استان در حوزه حفاظت، حراست و صیانت از محیط زیست ترسیم کند تا همه سازمان ها با یک نگاه مشترک در جهت رسیدن به چشم انداز موردنظر عمل کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: حفاظت از محیط زیست نیازمند فرهنگ سازی عمومی است ازاین رو باید از ظرفیت آموزش وپرورش و دانشگاه ها به خوبی درزمینهٔ پیشگیری از وقوع جرم استفاده شود تا نسل های آینده ما نسبت به این موضوع حساسیت ویژه ای داشته باشند و البته این بدان معنا نیست که دستگاه قضایی در برخورد با متعرضان به حوزه محیط زیست کوتاه بیاید و رسالت دستگاه قضایی همچون گذشته برخورد بدون اغماض با متعرضان خواهد بود.

کلید واژه :

محیط زیست

،

پیشرفت و توسعه

ثبت نظرات
captcha