کد خبر : ۳۴۵۵۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خرید کمتر یا خرید سبز کدام بهتر است

بر اساس تحقیق جدید دانشگاه آریزونا ایالات متحده، خرید کمتر بهتر از خرید کالا با برچسب سبز در کاهش آلودگی های محیط زیست است.

خرید کمتر یا خرید سبز کدام بهتر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،و به نقل از ام ان ان نیوز، محقق این تحقیق سابرینا هلم و همکارانش تاثیر فرهنگ جامعه بر خرید افراد را بررسی کردند. محققان در این تحقیق طولی، رفتار 968 جوان در 18 تا 21 سالگی و سپس در سن 23 تا 26 سالگی را مورد بررسی قرار دادند.

در این تحقیق دو رفتار متفاوت شرکت کنندگان یعنی خرید کالای کمتر و خرید برندهای سبز ارزیابی شد.

نتایج این تحقیق نشان داد، افراد با نگرش ماده گرایی، توانایی کاهش خرید نداشتند، اما خواهان خرید کالا با برچسب سبز با آسیب کمتر به محیط زیست بودند.

هلم گفت: این افراد نمونه جدیدی از ماده گرایی سبز را نشان می دهند و چون قادر به کاهش خرید خود نیستند، با این روش جدید قصد دارند هم خرید کنند و هم مورد سرزنش قرار نگیرند، اما این روند همچنان بیانگر مصرف گرایی است.

البته محققان دو رویکرد متفاوت به محیط زیست را نیز شناسایی کردند. برخی افراد خواهان خرید لباس جدید با برچسب سبز و برخی در جستجوی تعمیر لباس فعلی خود بودند.

محققان همچنین شادی کلی شرکت کنندگان و احساس بهزیستی شخصی را نیز بررسی کردند و دریافتند افرادی که مصرف خود را محدود کردند، احساس رضایت بیشتری از رفاه شخصی به دلیل کاهش هزینه ها داشتند.

هرچند برندهای سبز در کاهش آلودگی مؤثر هستند، اما تاثیر منفی بر مصرف کنندگان دارند، چون خریداران تصور می کنند، آزادی در انتخاب را از دست می دهند. به همین دلیل محققان معتقدند، آگاهی بیشتر از نظر زیست محیطی ممکن است منجر به رضایت خریداران از خرید شود.

تحقیقات سازمان بین المللی Oxfam در ماه گذشته نشان داد، به طور متوسط بزرگسالان در انگلیس هر ماه 27 پوند در آمد خود را به خرید لباس جدید اختصاص می دهند.

طرفداران اقتصاد مدور اظهار کردند: افزایش عمر لباس ها تنها به مدت 9 ماه موجب کاهش انتشار کربن، آب و زباله به میزان قابل توجهی خواهد شد.

محققان اظهار کردند: تغییر در روش خرید، تاثیرات رفاهی بسزایی در زندگی افراد با کاهش هزینه پوشاک خواهد داشت. البته تغییر رفتارها به دلیل اینکه از دوران کودکی آموزش داده نشدند، مشکل خواهد بود.

کلید واژه :

خرید کمتر

،

خرید سبز

،

کاهش آلودگی های محیط زیست

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha