کد خبر : ۳۴۵۵۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشف شباهت میکروبیوم روده انسان با میمون های جهان قدیم

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که با وجود رابطه ژنتیکی نزدیک انسان با میمون ها، میکروبیوم روده انسان بیشتر شبیه میمون های دنیای قدیم مانند «بابون ها» است تا نسبت…

کشف شباهت میکروبیوم روده انسان با میمون های جهان قدیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش خبرگزاری شین هوا، نتایج این مطالعه نشان می دهد که اکولوژی انسان در شکل گیری میکروبیوم روده انسان تأثیر قویتری از روابط ژنتیکی داشته است. این نتایج همچنین حاکی از آن است که میکروبیوم روده انسان در مقایسه با سایر نخستی سانان (primates) ویژگی های منحصر به فردی دارد.  نخستی سانان یا نخستی ها (Primates) یکی از راسته های پستانداران از فروردهٔ جفت داران است که شامل تمامی میمون ها، کپی ها و انسان می شود. این راسته از جمله گروه های بسیار متنوع و پرجمعیت میان پستانداران است و تاکنون بیش از ۳۵۰ گونه از نخستی ها شمارش شده اند.

«کاترین آماتو» نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار انسان شناسی در کالج هنر و علوم «وینبرگ» در دانشگاه «نورث وسترن» گفت: اکولوژی میزبان چیزی است که ترکیبات و عملکرد میکروبیوم روده را ایجاد می کند و شامپانزه ها زیستگاه ها، رژیم غذایی و فیزیولوژی های بسیار متفاوتی نسبت به انسان ها دارند.

وی افزود: ما برای درک میکروبیوم روده انسان باید به انسان های اولیه با اکولوژی و فیزیولوژی مشابه نگاه کنیم. میمون های جهان قدیمی مانند بابون ها بهترین نقطه شروع برای این کار هستند.
به گفته آماتو، اگر بوم شناسی به راستی مهمترین محرک میکروبیوم های روده نخستی سانان (primates) است، میکروبیوم روده انسان باید از سایر میمون ها متمایز باشد. علاوه بر این، باید بیشتر شبیه سایر نخستی سانان (پرایمتها) باشد که همانند نیاکان انسان از محیط زیست و رژیم های غذایی مشابه استفاده می کنند و دارای سازگاری های فیزیولوژیکی مرتبط بیشتری هستند.

وی گفت: "شامپانزه ها به دلیل ارتباط زیاد با ما، اغلب در بسیاری از جنبه های علوم بهترین مدل برای انسان هستند. نتایج ما نشان می دهد که این فرض برای میکروبیوم روده نادرست است.

آماتو افزود: محققان باید در مورد میکروبیوم روده انسان و تحول آن بطرز متفاوتی فکر کنند.

در مرحله بعد، محققان قصد دارند با جزئیات بیشتری بررسی کنند که کدام عملکرد میکروبی روده انسان با میمون های جهان قدیم مشترک است و آن ها چه تاثیری بر زیست شناسی و فیزیولوژی انسان دارند.

کلید واژه :

میکروبیوم روده انسان

،

میمون

ثبت نظرات
captcha