کد خبر : ۳۴۵۵۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فعالان محیط زیست، ساختمان دفتر مرکز ی توتال را سیاه کردند

دهها تن از فعالان محیط  زیست روز شنبه با تجمع در مقابل ساختمان دفتر مرکزی شرکت توتال در پاریس، با رنگ سیاه، دیوارهای این ساختمان را سیاه کردند.

فعالان محیط زیست، ساختمان دفتر مرکز ی توتال را سیاه کردند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،و به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، فعالان محیط زیست اعلام کردند، حرکت آنها در اعتراض به مصونیت شرکت های چندملیتی از مجازاتِ آلودن محیط زیست  صورت گرفت.

معترضان همچنین پلاکاردهایی را با مضمونی که روی آن نوشته شده بود "توتال آلوده می کند"، کنار در ورودی این ساختمان نصب کردند.

معترضان اعلام کردند ادعای توتال در زمینه سرمایه گذاری در زمینه توسعه  سوخت های غیرفسیلی دروغ است و آنها از دولت های فرانسه و انگلیس می خواهند چنین شرکت هایی را برای پایمال کردن حقوق بشر و آلودن محیط جریمه کنند.

در همین ارتباط، روز گذشته نیز ده ها دتن از طرفداران محیط زیست در آمریکا، با تحصن، میدان تایمز نیویورک را به اشغال خود در آورده و رفت و آمد در خیابان های منتهی به این میدان را مختل کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز،  این حرکت اعتراض آمیز با گذاشتن یک قایق در وسط میدان تایمز به سیاست های زیست محیطی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا اعتراض کرده و خواستار توجه جدی سیاستمداران به تغییرات اقلیمی در جهان شدند.

علاوه بر پاریس و نیویورک،  در چند روز گذشته هزاران نفر از حامیان محیط زیست در شهرهای مختلف جهان تظاهرات کردند تا نافرمانی مدنی مسالمت آمیز دو هفته ای را برای فشار به حکومت ها  برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای آغاز کنند.

در شهر لندن، پلیس ۲۷۶ نفر از معترضان گروه موسوم به «شورش انقراض» را که اقدام به مسدود کردن خیابان ها و پل های مرکز شهر کرده بودند، دستگیر کرد. برخی از این معترضان خود را با دستبند به خودروها بسته بودند.

در شهر برلین پایتخت آلمان تظاهرکنندگان زیست محیطی میدان «ستون پیروزی» را بستند و پلیس هلند نیز بیش از ۱۰۰ فعال زیست محیطی را که خیابان مقابل موزه ملی این کشور در شهر آمستردام را مسدود کرده بودند، دستگیر کرد.

تظاهرات مشابهی نیز در اتریش، استرالیا، فرانسه، اسپانیا،  نیوزیلند و در منطقه اقتصادی نیویورک در آمریکا روی داد.

 معترضان در شهر سیدنی استرالیا نیز جاده ای را بستند که به دستگیری ۳۸ نفر توسط پلیس منجر شد.

این تظاهرات آخرین مورد از پویش جهانی است که خواستار گام های محکم تر و و سریع تر برای مقابله با تغییرات آب وهوایی است و از سوی گروه «شورش انقراض» هدایت می شود. این گروه چند ماه پیش پس از برگزاری تظاهرات در لندن و مختل کردن ترافیک این شهر به مدت ۱۱ روز شهرت جهانی یافت.

ماه گذشته نیز میلیون ها دانش آموز در سراسر جهان با تاثیر از «گرتا تونبرگ» دختر ۱۶ ساله سوئدی که فعالیت محیط زیست است، مدارس خود را ترک کرده و به خیابان ها رفتند تا برای مقابله با تغییرات آب وهوایی تظاهرات کنند.

گروه شورش انقراض گفته است که انتظار می رود در دو هفته آینده در بیش از ۶۰ شهر جهان از دهلی نو گرفته تا نیویورک تظاهرکنندگان از حکومت ها بخواهند اقدامات جدی برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای انجام دهند تا رشد آن در سال ۲۰۲۵ به صفر برسد.

پلیس لندن هفته گذشته اعلام کرد که هزاران نیروی خود را برای کنترل این اعتراض ها بسیج کرده و هشدار داده است که با قانون شکنی حتی اگر به صورت نافرمانی مدنی بدون خشونت باشد، برخورد خواهد کرد.

هفته گذشته در نشست تغییرات آب وهوایی که در سازمان ملل برگزار شد، نزدیک به ۷۰ کشور برنامه هایی را برای شدت دادن به انجام تعهدات خود در توافق آب وهوایی پاریس ارائه کردند، اما اقتصادهای بزرگ از جمله آمریکا و چین اقدام جدی در این راستا اعلام نکردند.

توافق پاریس که در سال ۲۰۱۵ در فرانسه به تایید نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان رسید، در نظر دارد که در کوتاه مدت با اقداماتی در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای  و مصرف سوخت های فسیلی، افزایش دمای متوسط کره زمین در ۲ درجه سانتیگراد بیش از متوسط آن در دوران پیشاصنعتی متوقف شود.

هدف بلند مدت این توافق این است که افزایش دمای متوسط کره زمین در ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از دمای متوسط پیشاصنعتی بماند.  ۹۰۴۱

کلید واژه :

فعالان محیط زیست

،

ساختمان دفتر مرکز ی توتال

،

توتال

ثبت نظرات
captcha