کد خبر : ۳۴۵۵۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتقال آب دریای خزر جنگل های هیرکانی را نابود می کند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران (ساری) با بیان اینکه دولت تصمیم گرفته است آب دریای خزر را به بخش کویر مرکزی ایران انتقال دهد، خاطرنشان کرد: اگر…

انتقال آب دریای خزر جنگل های هیرکانی را نابود می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش سازمان جنگل ها، محسن موسوی گفت: کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی با بازدیدهای میدانی و کارشناسی، مخالفت خود را به شکل مکتوب و در ۹ بند به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام و صراحتا مخالفت خود را با نابودی جنگل ها بیان کرده است.

وی همچنین ادامه داد: در نامه استعلامی سازمان حفاظت محیط زیست، کمیته فنی منابع طبیعی مازندران بارها بر تخریب جنگل ها تاکید کرده و یادآور شده است با توجه به اینکه در برخی نقاط، مسیر انتقال لوله آب بیشتر از ۱۱ کیلومتر از حاشیه جاده جنگلی عبور می کند سطح زیادی از پوشش جنگلی نابود می شود.

سید محسن موسوی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که آیا مصوبه کمیته فنی منابع طبیعی می تواند جلوی قطع درختان جنگلی را بگیرد؟ خاطر نشان کرد: دور از ذهن به  نظر می رسد که نظر منابع طبیعی در اولویت قرار گیرد!؟

سازمان محیط زیست چه می گوید؟

 انتقال آب دریای خزر اما و اگرهای فراوانی دارد. در این خصوص حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست، به ایرنا گفته بود: این سازمان تاکنون مجوزی برای انتقال آب خزر صادر نکرده است. در راستای اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان، تاکنون در سازمان محیط زیست به این جمع بندی رسیدیم که مکان تعیین شده برای کشیدن آب در مبداء مناسب نیست و امیدواریم وزارت نیرو پیشنهاد جدیدی به سازمان محیط زیست ارائه دهد. باید توجه داشته باشیم که برای ما فقط شاخص شوری مهم نیست بلکه تنوع زیستی آن منطقه بسیار حائز اهمیت است.

همچنین پیش تر، شهرام فداکار مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست به ایرنا گفته بود: پروژه انتقال آب خزر به سمنان حدود چهار سال در سازمان حفاظت محیط زیست مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما هیچ نظری تاکنون ما را قانع نکرد که ضرورت اجرای این طرح چیست. بارها از مجریان و دست اندرکاران این طرح خواستیم که مطالعات سود و زیان محیط زیستی آن را به ما بدهند نه مطالعات اقتصادی، اما هنوز چنین گزارشی دریافت نکرده ایم. کافی است در هر متر مکعب از آبی که قرار است برداشت شود، ۱۰۰ لارو از آبزیان باشد حال تصور کنید در ۷۰۰ هزار متر مکعب آبی که قرار است روزانه برداشت شود چه تعداد لارو خواهد بود که از بین می روند. هیچکدام از اینها در محاسبات سود و زیان اقتصادی دیده نمی شود. متأسفانه در هیچکدام از پروژه ها سود و زیان زیست محیطی دیده نمی شود در این پروژه هم دیده نشده است.

کلید واژه :

انتقال آب دریای خزر

،

جنگل های هیرکانی

،

انتقال آب

،

دریای خزر

،

انتقال

،

دریای خزر

ثبت نظرات
captcha