کد خبر : ۳۴۵۵۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوای ۱۰ شهر خوزستان

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، آلودگی هوای ۱۰ شهر خوزستان را ناسالم برای گروه های حساس اعلام کرد.

آلودگی هوای ۱۰ شهر خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شاخص کیفی هوای شهرستان های استان خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱صبح امروز ۲۰ مهر شاخص AQI دزفول ۱۱۲(ناسالم برای گروه های حساس)، شادگان ۱۱۳(ناسالم برای گروه های حساس)، اهواز ۱۲۱(ناسالم برای گروه های حساس)، اندیمشک ۱۲۷(ناسالم برای گروه های حساس)، آبادان ۱۲۸(ناسالم برای گروه های حساس)، شوشتر ۱۲۸(ناسالم برای گروه های حساس)، شوش ۱۳۰(ناسالم برای گروه های حساس)، هندیجان ۱۴۲(ناسالم برای گروه های حساس)، سوسنگرد ۱۴۵(ناسالم برای گروه های حساس) و ماهشهر ۱۴۶(ناسالم برای گروه های حساس) گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، شاخص امیدیه ۷۰ (قابل قبول)، بهبهان ۷۴(قابل قبول)، رامهرمز ۷۵ (قابل قبول)، رامشیر ۸۱ (قابل قبول)، حمیدیه ۹۰ (قابل قبول) و گتوند ۹۱ (قابل قبول) است.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و نشان دهنده میزان تمیزی یا آلودگی هوای اطراف است و آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز پس از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.

بر اساس این شاخص، در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

در شرایط هوای ناسالم برای گروه های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علائم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می افتد.

شرایط هوای خطرناک (۳۰۰- ۵۰۰) وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.

علیرضا آذریان مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان پیش از این با اشاره به کاهش روزهای آلوده در ۶ ماه نخست امسال گفته بود: تعداد روزهای گرد و خاکی در نیمه اول سال از ۸۴ روز در پارسال به ۱۹ روز در سال جاری کاهش یافته است. بر اساس شاخص های AQI در نیمه نخست امسال هوای اهواز پنج روز در شرایط پاک، ۱۶۲ روز در شرایط سالم، ۱۶ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس، سه روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها بوده و تعداد روزهای بسیار ناسالم و روزهای با شرایط خطرناک، صفر بوده است.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

خوزستان

ثبت نظرات
captcha