کد خبر : ۳۴۵۵۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چرا ماهیان دریای خزر خودکشی می کنند؟

عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس گفت: فلزات سنگینی که از راه زباله وارد دریا شده است به نوعی باعث خودکشی ماهیان زیادی می شود زیرا آلودگی های میکروبی باعث کاهش اکسیژن آب دریا شده و این امر خودکشی و از بین رفتن دسته جمعی ماهیان را به همراه دارد.

چرا ماهیان دریای خزر خودکشی می کنند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا انصاری در خصوص وضعیت دریای کاسپین با توجه به ورود شیرآبه ها به آن، اظهار کرد: سواحل دریای کاسپین هر ساله توسط محیط زیست و شهرداری ها مورد پایش قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه دفن زباله در ساحل عامل چندین آلودگی فلز سنگین از جمله کروم می شود، تصریح کرد: علاوه بر ورود شیرآبه زباله ها، مجموعه ای از آلودگی ها از جمله  فاضلاب شهری، پسآب های صنعتی و کشاورزی وارد دریا می شوند.

عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با بیان اینکه متاسفانه به طور دائم تمام گونه های جانوری دریا با ورود این آلودگی ها، توسط ما در حال از بین رفتن است، گفت: آیا سازمان محیط زیست ساختمان ها و کارخانه ها را موظف به تصفیه پسآب می کند، به نظر می رسد اینگونه نیست.

انصاری خاطرنشان کرد: کل سیستم فاضلاب شهرهای شمالی با یک بارندگی به هم می ریزد بنابراین ایجاد فاضلاب مرکزی بی معنا است.

وی با ابراز نگرانی از اینکه چرا نباید محل دپوی زباله ها دارای تصفیه شیرآبه باشد، افزود: بخش عظیم آنچه که باعث آلودگی دریا می شود به خاطر زباله هاست چراکه تفکیک زباله در مازندران به درستی انجام نمی شود.

عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس در ادامه به ارائه راهکارهایی برای مقابله با این آلودگی ها پرداخت و بیان کرد: بهترین راه، جداکردن زباله تر و خشک در منازل و تفکیک زباله به معنای واقعی است و این قسمت وظیفه شهرداری ها بوده که با آموزش لازم این فرهنگ را رواج دهند.

انصاری ادامه داد: مردم ما انسان های باشعوری هستند اما متاسفانه در این زمینه آموزش ندیده اند، اگر اطلاع رسانی و آگاهی داده شود، بخش اعظم مشکلات برطرف می شود.

وی تاکید کرد: باید همه کارخانه ها و شهرک های صنعتی به سیستم تصفیه پسآب مجهز شوند.

عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس یادآور شد: نوع دیگر آلودگی حاصل از سمی است که کشاورزان به محصولات خود زده اند این سموم باعث آلودگی زمین می شود بنابراین باید میزان این نوع آلودگی ها نیز کاهش یابد.

کلید واژه :

برداشت آب دریای خزر

،

خشکی تالاب ها

،

دریای خزر

،

دریای خزر

،

خودکشی ماهیان

ثبت نظرات
captcha