کد خبر : ۳۴۵۵۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی علت ورود آلایندگی به رودخانه نزدیک شهرک صنعتی بندرگز

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به استاندارد بودن خروجی تصفیه خانه شهرک صنعتی بندرگز، گفت: میزان آلایندگی خروجی تصفیه خانه با خروجی که وارد رودخانه می شود، کمی متفاوت است.

بررسی علت ورود آلایندگی به رودخانه نزدیک شهرک صنعتی بندرگز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا کنعانی اظهار کرد: تصفیه خانه فاز اول شهرک صنعتی بندرگز در منطقه باغو از سالهای گذشته فعال بوده و تصفیه خانه فاز دوم شهرک نیز اخیراً راه اندازی شده است.

وی در خصوص پایش واحدهای مستقر در این شهرک، گفت: پایش ها با همکاری خوب شرکت شهرک های صنعتی به صورت خوداظهاری انجام می گیرد. کارشناسان ما در محیط زیست هم به صورت تصادفی از واحدها نمونه برداری می کنند و آن را با نتایج خوداظهاری تطبیق می دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر خروجی شهرک صنعتی بندرگز هم در فاز ۱ و هم فاز ۲ استاندارد است ولی در فاصله چند صدمتری که کانال زیرزمینی خروجی فاضلاب تصفیه خانه تا رودخانه وجود دارد، کمی تفاوت فاکتورهای آلاینده را بین خروجی تصفیه خانه و خروجی به رودخانه داریم.

کنعانی بیان کرد: برداشت ما از تفاوت در میزان آلاینده ها در خروجی تصفیه خانه و خروجی رودخانه این است که شاید یکی از واحدهای صنعتی پساب واحد خود را وارد این کانال زیرزمینی بین تصفیه خانه تا رودخانه می کند.

وی تصریح کرد: برای بررسی این موضوع انجام رادیومتری در دستور کار قرارگرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان اظهار کرد: در جلسه ای که هفته گذشته با شرکت شهرک های صنعتی داشتیم به آن ها ۲۰ روز فرصت دادیم که این رادیومتری و بررسی را انجام دهند.

کنعانی در ادامه گفت: برخی از واحدهای شهرک صنعتی بندرگز با توجه به نوع فعالیتشان بویی را انتشار می دهند که با پیگیری های صورت گرفته دستگاه "بوسوز" نصب و واحدها مکلف به استفاده از آن شدند.

وی با اشاره به اعلام گزارش هایی درخصوص استشمام بوی بد در برخی از روستاهای اطراف این شهرک صنعتی، افزود: این بوی بد عمدتاً از یک واحد انتشار می یابد و در سالهای گذشته پیگیر آن بودیم که این واحد صنعتی دستگاه پایش آنلاین را نصب کند تا به صورت لحظه ای فعالیت دستگاه بوسوز آن را رصد کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان خاطرنشان کرد: از این واحد صنعتی شکایتی از سوی محیط زیست انجام شد ولی درنهایت دادگاه این واحد را مکلف به راه اندازی پایش آنلاین نکرد. با این وجود همکاران ما پایش ها را به صورت تصادفی از این واحد انجام می دهند.

کلید واژه :

ورود آلایندگی به رودخانه

،

بندرگز

ثبت نظرات
captcha