کد خبر : ۳۴۵۵۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گوگرد بنزین یا کیفیت خودرو عامل آلودگی هوا

موضوع آلودگی هوا این روزها در صدر اخبار قرار گرفته و توپ این ماجرا بین سازمان های مختف رد و بدل می شود. در حالی که مسوولان نفتی، سوخت را عامل آلودگی هوا ندانسته و کیفیت خودروها را در این مساله بی تقصیر نمی دانند، سازمان هایی هستند که انگشت اتهام خود را به سمت وزارت نفت نشانه گرفته اند.

گوگرد بنزین یا کیفیت خودرو عامل آلودگی هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پس از اظهار نظر شرکت کنترل کیفیت کنترل هوا درباره میزان گوگرد در بنزین فراتر از حد مجاز، به تازگی سازمان حفاظت محیط زیست نیز اعلام کرد که در حال حاضر یکی از مشکلات سوخت توزیعی در تهران و سایر کلانشهرهای کشور گوگرد است که در بسیاری از نمونه های امسال فراتر از حد مجاز و بیش از ۵۰PPM بود.

زهرا سماعی - سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست - در این باره گفت: در پایش سوخت بنزین، سه فاکتور اصلی بنزن، آروماتیک و گوگرد بررسی می شود؛ میزان بنزن و آروماتیک در سوخت بنزین طی سال های گذشته بسیار فراتر از حد مجاز بود اما خوشبختانه در حال حاضر تقریبا در محدوده مجاز قرار گرفته است.

وی با بیان این که نمونه برداری های بنزین در کشور نشان می دهد که در شهریورماه گوگرد ۸۵ درصد نمونه ها بین ۵۰ تا ۲۵۰ PPM بود، ۱۵ درصد نمونه ها گوگردی فراتر از ۲۵۰PPM داشتند و نمونه برداری های ما در تهران تقریبا با نمونه برداری های شرکت کنترل کیفیت هوا مطابقت دارد، اظهار کرده است: برای مثال غلظت گوگرد پمپ بنزین جایگاه وصال در تهران ۱۶۲PPM بود.

طبق اعلام سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست، به طور کلی طی امسال گوگرد موجود در نفت گاز قابل قبول تر از گوگرد بنزین بود و تمرکز این دفتر هم بیشتر روی گوگرد گازوییل بود؛ هرچند که شرکت پخش و پالایش فراورده های نفتی ادعا می کند که در پایش های آن ها، میزان گوگرد سوخت پایین تر بوده اما به هر حال قرار شده است که هر ماه شرکت پخش و پالایش از هفت انبار اصلی توزیع سوخت خوداظهاری انجام دهد و علاه بر آن ما از جایگاه های عرضه سوخت بیش تری نمونه برداری کنیم. انتظار داریم طبق قانون هوای پاک تا سال آینده شرکت پخش و پالایش بتواند کیفیت سوخت توزیعی در کلانشهرها را به حد مجاز یورو ۴ برساند. به هر حال این اتفاق یک شبه رخ نمی دهد و باید به تدریج به کیفیت مطلوب نزدیک شویم.

سوخت خوب با احتراق بد، آلایندگی ایجاد می کند

البته این صحبت ها در حالی مطرح شده که علیرضا صادق آبادی - مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی - اعلام کرده است آلودگی هوا به هیچ وجه ناشی از سوخت نیست و ما با استانداردهای بین المللی می توانیم این موضوع را اثبات کنیم.

وی مشکل اصلی در بحث آلودگی را نشناختن راه های درمان آن عنوان کرد و گفت: تا زمانی که درد را درست تشخیص ندهیم، نمی توانیم مشکل را حل کنیم و در بحث کیفیت سوخت نیز این یک واقعیت است که سوخت خوب با احتراق بد، آلایندگی ایجاد می کند.

او با تاکید بر این که بنزین توزیعی در کشور به طور دائم پیش و پس از توزیع توسط وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، سازمان ملی استاندارد و سازمان های بازرسی مورد نظارت قرار می گیرد، گفت: اگر گوگرد بنزین تولیدی در کشور تا این حد بالاست، پس واحدهای گوگردزدایی در پالایشگاه ها با این حجم از سرمایه گذاری و تاسیسات چه می کنند؟

استاندارد، اظهارات کنترل کیفیت هوای تهران را رد کرد

علاوه بر این، به تازگی نیز سازمان ملی استاندارد، اظهارات کنترل کیفیت هوای تهران را رد کرد تاجایی که وحید مرندی مقدم - معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران - ضمن تایید کیفیت بنزین و ارائه گزارشی از متوسط میزان گوگرد در بنزین استان تهران، انجام آزمایش بنزین منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان ملی استاندارد را تکذیب و اعلام کرد: این حق را برای وزارت نفت هم قائل هستیم که در این زمینه شکایت یا پیگیری حقوقی انجام دهد.

وی با بیان این که  قبل از سال ۱۳۸۷ حد مجاز گوگرد در بنزین با استاندارد یورو دو،  ۳۰۰ پی پی ام بود، اما در سال ۱۳۸۷ استاندارد بنزین تغییر کرد و با اعمال استاندارد یورو چهار، حد مجاز گوگرد در بنزین شش برابر کاهش یافت و به ۵۰ رسید، گفت: از سال ۱۳۹۲ به بعد میزان گوگرد در بنزین هر سال کاهش یافته است.

به گفته وی میانگین گوگرد در بنزین در شهر تهران در سال ۱۳۹۳ معادل ۵۰ پی پی ام بوده، اما در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب به  ۴۰، ۳۲ پی پی ام رسیده است. در سال ۱۳۹۶ به دلیل مشکلات فنی در پالایشگاه شازند متوسط میزان گوگرد در بنزین به ۶۹ پی پی ام رسید که بیشتر از حد مجاز بود و اخطارهای لازم نیز به آن ها داده شد. در سال ۱۳۹۷ نیز متوسط میزان این آلاینده در بنزین دوباره به ۳۴ پی پی ام رسید.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این که نمونه بنزین باید در فصل سرد و گرم نمونه برداری شود و در پایان سال میزان آلاینده های آن اعلام شود، میزان گوگرد در بنزین تهران در نیمه اول سال جاری را ۲۴.۹ پی پی ام عنوان کرد. علاوه بر این احتمالا در تجدیدنظر استاندارد بنزین و تغییر آن به استاندارد یورو پنج، حد مجاز گوگرد را باز هم کاهش خواهیم داد.

مرندی مقدم هم چنین از مردم خواست که در این زمینه نگرانی نداشته باشند و تصریح کرد: قاعدتا آزمایشی که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران انجام داده در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان ملی استاندارد انجام نشده و از نظر من در این زمینه تخلف شده است.

وی با تاکید بر این که انجام این آزمایش در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان ملی استاندارد را ۱۰۰ درصد تکذیب می کنیم و این حق را برای وزارت نفت هم قائل هستیم که در این زمینه شکایت یا پیگیری حقوقی انجام دهند، چراکه در این زمینه دروغی اعلام شده است، ابراز کرد: مکاتباتی با شرکت کنترل کیفیت هوای تهران انجام شده که نام این آزمایشگاه اعلام شود، گفت که هنوز نام آزمایشگاه به سازمان ملی استاندارد داده نشده است.

وی افزود: بررسی میزان گوگرد در بنزین وظیفه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیست و این شرکت مسئولیت کنترل کیفیت هوا را به عهده دارد که مولفه های گوناگون از جمله بنزین و خودرو در آن تاثیرگذار هستند. مسئولیت کنترل کیفیت بنزین با سازمان ملی استاندارد و کنترل خودرو به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

مرندی مقدم با بیان اینکه به نظر می رسد نتایج آزمایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره میزان گوگرد در بنزین غیراستاندارد است، تصریح کرد: روش حمل، ظرف نمونه گیری و مدت زمان نگه داری نمونه از جمله فاکتورهایی هستند که بر نتایج آزمایش تاثیر دارد و در صورت تغییر این فاکتورها، ممکن است نتایج آزمایش را غیرقابل استناد کند.

وی با بیان این که مشکل دیگری که در نتایج این آزمایش وجود دارد، این است که اعلام شده وضعیت میزان گوگرد در گازوئیل بهتر از بنزین است، تصریح کرد: این نتیجه را نیز ۱۰۰ درصد تکذیب می کنیم، چراکه وضعیت میزان گوگرد در بنزین به مراتب بهتر از گازوئیل است و این طبیعت بنزین است.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

گوگرد

،

بنزین

،

کیفیت خودرو

ثبت نظرات
captcha