کد خبر : ۳۴۵۵۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

همه چیز قیر

تا حالا به این فکر افتاده اید که چرا قیر 8 نوع مختلف دارد؟ در جواب به این سوال باید گفت که هر کدام از آنها زیر مجموعه هایی دارند که همه براساس ویژگی ها و کاربردشان تقسیم شده اند. همچنین باید گفت که کیفیت و کارایی این فرآورده نفتی به دو عامل مهم از جمله منبع نفت خام و مراحل پالایش آن بستگی دارد.

همه چیز قیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قیر یک هیدروکربن متراکم، بسیار چسبناک و برگرفته از نفت است که به دو نوع اصلی طبقه بندی می شود. اولین نوع، قیر طبیعی است که در زیر تپه ها و دریاچه های نفتی یافت می شود و نوع دیگر، قیر تصفیه شده حاصل از ته نشینی نفت خام است.

قیر حاوی 2 درصد اکسیژن، 11 درصد هیدروژن و 87 درصد کربن است.

همانطور که گفته شد، این محصول یک هیدروکربن با وزن مولکولی بالا شامل روغن، رزین و آسفالتین است. وجود 5 تا 30 درصد آسفالتین در قیر باعث سختی قیر می شود.

قیر به دو روش تولید می شود:

1) اجرای مستقیم

2) دمیدن هوا که براساس فرآیند مقطعی یا ادامه دار انجام می شود

قیر عمدتا در ساخت و سازها، راه سازی، عایق کاری جاده ها، آسفالت کردن خیابان ها یا عایق بندی پشت بام ها استفاده می شود. این محصول با توجه به فرآیندهای مختلف تولید به انواع و درجه های مختلف و آزمایش های فیزیکی نظیر تست نفوذ، تست گرانروی(ویسکوزیته)، تست نقطه

اشتعال، تست حلالیت، تست نقطه نرم شدن، تست انعطاف پذیری و موارد دیگر تقسیم می شود.

لازم به ذکر است که برخی از این طبقه بندی ها براساس نتایج آزمایشات انجام شده روی قیر و برخی دیگر براساس نوع پالایش و مراحل انجام شده بر روی قیر صورت گرفته اند.

همانطور که گفته شد آزمایشاتی که بر روی نمونه قیر صورت می گیرند تعیین کننده بخشی از انواع قیر از جمله درجه ویسکوزیته یا گرانروی و غیره هستند که قیر را از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار می دهند و تعیین می کنند که نمونه آزمایش شده برای چه منطقه ای با چه شرایط آب و هوایی

و با چه هدفی کاربرد دارد. 

بخش دیگری از زیرمجموعه های قیر از جمله oxidized , cutback و emulsion نیز براساس مراحل تولید و نوع پالایش نفت خام دسته بندی شداند. 

همانطور که گفته شد قیر انواع مختلفی دارد که در ادامه به تفصیل به معرفی آنها می پردازیم.

یک نوع از اصلی ترین آنها "تار" یا "پیچ" است. تار(Tar) یا پیچ(Pitch) یک مایع چسبناک قهوه ای یا سیاه چسبناک متشکل از هیدروکربن ها و کربن های آزاد است که از طیف وسیعی از مواد اولیه از طریق عصاره گیری مخرب استخراج می شود.

تار و پیچ به طور متناوب و پشت سر هم مورد استفاده قرار می گیرند، اما بیشتر از تار برای استفاده در مواد مایع و از پیچ بیشتر برای مواد جامد یا ویسکوالاستیک استفاده می شود.

تار و پیچ هر دو در انواع آسفالت چسبناک اعمال می شوند.

تار به طور کلی دارای 3 شکل است: 1- تار ذغال سنگ 20- تار چوب 3- تار معدنی

تار ذغال سنگ محصول جانبی تولید گاز ذغال سنگ است. تار ذغال سنگ برای حفظ چوب، نگه داری سنگ فرش ها و غیره استفاده می شود. در این فرآیند در مرحله اول، ذغال سنگ در رگ های آهنی مهر و موم شده گرم می شود. سپس گازهای تبخیر شده منجر از لوله های مخصوص خارج

می شوند. این لوله ها با آب خنک می شوند. مواد حاصل چیزی جز تار ذغال سنگ نیست که یک مایع متراکم، بودار و سیاه است.

تار چوب با عصاره گیری چوب های رزینی مانند کاج به دست می آید. عصاره گیری چوب رزینی روغن کریوزوتی تولید می کند که از توانایی نگه دارندگی بالایی برخوردار است.

تار معدنی نیز با بهره برداری از کروژن ها تهیه می شود. کروژن ها به طور کلی از سنگ های قیر ساخته شده اند که فقط سنگ هستند. محتوای فرار تار معدنی بسیار کم است.

گیلسونیت

گیلسونیت یا آسفالتیت یا آسفالتوم یک هیدروکربن رزین طبیعی است. این ماده در شمال شرقی "یوتا" در آمریکا هم یافت می شود و به عنوان یونیتاهیت(unitahite) نیز شناخته می شود. گیلسونیت شبیه آسفالت نفتی سخت است و در حلال های معطر و چرب و همچنین آسفالت نفتی محلول

است. به دلیل سازگاری منحصر به فرد گیلسونیت، بیشتر برای استحکام بیشتر فرآورده های نفتی استفاده می شود. گیلسونیت یک ماده براق و سیاه شبیه به ماده معدنی ابسیدین(Obsidian) یا شیشه آتشفشانی است. گیلسونیت ماده ای ضعیف و شکننده است که می توان آن را تا حد یک پودر

قهوه ای تیره خرد کرد.

افزودن گیلسونیت به سیمان آسفالت یا آسفالت مخلوط داغ باعث انسجام بیشتر می شود.

آسفالت

آسفالت، پیچ طبیعی، تار معدنی، یا حتی قیر، نوعی ماده چسبنده، سیاه و مایع یا نیمه جامد نفتی هستند. آسفالت می تواند به عنوان یک پیچ هم طبقه بندی شود. آسفالت ترکیبی از آلومینا، آهک، سیلیس و قیر آسفالت است. آسفالت به دو صورت زیر طبقه بندی شده است: 1- آسفالت طبیعی 2-

آسفالت رسوبی

- آسفالت طبیعی

همانطور که از نام آن پیداست، آسفالت طبیعی عمدتاً از طبیعت و از دریاچه ها و صخره ها به دست می آید.

- آسفالت دریاچه

آسفالت دریاچه حاوی 40 تا 70 درصد قیر خالص است که در یک مخزن جوشانده و تصفیه می شود. خروجی آسفالت تصفیه شده ای است که در ساخت و سازهای جاده ای و صنعت استفاده دارد.

- آسفالت سنگ

آسفالت سنگ حاوی 10 تا 15 درصد قیر خالص و ماده آهکی است. سنگ ها خرد و گرم می شوند و سپس با خنک کننده ناگهانی تثبیت می شوند. آسفالت استخراج شده برای کاشی های سنگ فرش و غیره کاربرد دارد.

- آسفالت ته نشین

آسفالت رسوبی با عصاره گیری نفت خام با پایه آسفالت ساخته می شود.

خاورمیانه برجسته ترین نقطه جهان است که در آن انواع و اقسام مختلف قیر تولید و صادر می شود.

قیر ایران

به عنوان اثبات محکمی بر این واقعیت، ایران ششمین تولید کننده کارآمد قیر جهان در درجات و انواع مختلف است. شرکت های بی شماری در خاورمیانه در تولید قیر وجود دارد. آنها از نفت خام استخراج شده برای تولید قیر استفاده می کنند.

شرکت هایی مانند "جِی اویل"، شرکت نفت پاسارگاد(POC)، "بلک گلد"، کسری، پارسیان انرژی، سبکو(Sebco) و غیره در کنار بیش از 370 پالایشگاه برای تولید قیرهای مختلف کار می کنند.

خاورمیانه قیرهای تولیدی خود را در تمام رده ها به صورت عمده و محموله های کانتینری از طریق بندر "جبل علی" به سراسر دنیا صادر می کند. میزان صادرات خاورمیانه 5 میلیون تن برآورد شده است.

خوب است بدانید که در برخی ایالت های هند، دولت فقط انواع خاصی از قیر ( جی یا پاسارگاد) را از پیمانکاران قبول می کند.

قیر عراق

قیر عراق قیری است که از چاه های نفتی در کردستان و جنوب عراق استخراج می شود. این نوع قیر دسولفوره (سولفور زدایی) نشده. علاوه بر این، قابلیت حلالیت آن کمتر از 99.8 و قابلیت نفوذپذیری آن بیش از 1 متر حتی تا 1.5 متر است. اگرچه درجه نفوذ قیر عراقی 60/70

است، اما تهیه این محصول با درجه 80/100 نیز امکان پذیر است، اما مقرون به صرفه نخواهد بود.

قیر امارات متحده عربی

بیش از 50 هزار تن قیر در منطقه جبل علی، یکی از مناطق آزاد امارات متحده عربی وجود دارد که کشتی های مادر با تانکرهای بزرگ با ظرفیت بیش از 7000 تن بارگیری می شوند و به صورت عمده به مناطق دیگر دنیا حمل می شوند.

امارات متحده عربی یکی از قطب های مهم حمل و نقل در جهان است. به عبارت دیگر امارات یکی از 5 بندر بزرگ جهان است. بنابراین جبل علی به عنوان یکی از قطب های عمده صادر کننده قیر در جهان شناخته می شود.

نمودارها نشان می دهد تولید و صادرات قیر در جهان در حال رشد است.

آزمایش های کیفیت قیر

آزمایش های تعیین کیفیت قیر شامل آزمایش های انعطاف پذیری، Spot، تست حلالیت، تست ویسکوزیته، تست نقطه نرمی، آزمون نقطه اشتعال، تست نفوذپذیری، تست سنگسنس مخصوص و تعیین ضایعات قیر در گرمایش است.

- تست Spot قیر

در این آزمایش مقدار مشخصی قیر کاملاً در یک حلال مناسب حل می شود. اگر قیر به درستی حل نشده باشد، این روند از ابتدا تکرار می شود. در مرحله بعد محلول به مدت 30 دقیقه در محلی با دمای 30 درجه نگه داشته می شود. پس از آن تکنسین ها مقداری از محلول را روی یک کاغذ فیلتر

ریخته و منتظر می مانند. وقتی لکه خشک می شود، تکنسین ها لکه را مشاهده می کنند. اگر لکه از نظر رنگ و فرم یکنواخت باشد ، نتیجه آزمایش منفی خواهد بود. اگر اینطور نباشد، نتیجه آزمایش مثبت خواهد بود.

- اهمیت مثبت بودن و منفی بودن آزمایش

نتیجه منفی آزمایش بدان معنی است که هیچ افزودنی در قیر تست شده وجود ندارد و خالص محسوب می شود. در مقابل، نتیجه مثبت نشان می دهد که قیر آزمایش شده حاوی برخی مواد افزودنی است.

به عنوان مثال نتیجه آزمایش Spot روی قیر عراق مثبت است، زیرا مقادیر زیادی گوگرد در آن وجود دارد.

- تست انعطاف قیر

انعطاف قیر به معنای توانایی قیر برای تغییر شکل زیر بارهای سنگین، بدون ترک خوردگی است.

آزمون انعطاف قیر در مسافتی انجام می شود که یک قالب استاندارد قیر با سطح مقطع 1 در 1 سانتی متر را زیر فشار قرار می دهند.

برای آزمایش انعطاف پذیری، نمونه قیر را باید گرم کرده و در قالب ریخت. سپس قیر اضافی را باید با یک چاقوی داغ برش داد. پس از خنک شدن، قالب حداقل در مدت 90 دقیقه در یک مخزن آب با دمای 27 درجه قرار می گیرد. بعد از جدا کردن طرفین قالب، گیره ها به آن قلاب می شوند و

دستگاه کشش با استفاده از یک موتور با سرعت استاندارد 5 سانتی متر بر دقیقه آن را می کشد.

- تست حلالیت قیر

حلالیت قیر در کربن دی سولفید، نفتا 88 و کربن تتراکلرید در ساخت و سازها از اهمیت بالایی برخوردار است.

عدم حلالیت نشانه ای از وجود ماده معدنی در قیر است. بنابراین میزان قیر با استفاده از حلالیت آن در کربن دی سولفید اندازه گیری می شود. برای آزمایش، یک نمونه کوچک از قیر در 100 میلی لیتر کربن دی سولفید حل می شود و محلول از یک فیلتر رد می شود. پس از خشک شدن مواد باقی

مانده، وزن می شود و برای محاسبه محتوای قیر استفاده می شود.

- آزمون ویسکوزیته قیر

هدف از آزمایش ویسکوزیته تعیین میزان ویسکوزیته یا گرانروی قیر مورد نظر است. ابتدا متخصصان نمونه را تا دمای 60 درجه برای تارها و گودالها و تا دمای 90 درجه سانتی گراد برای قیرها گرم می کنند. آنها نمونه را تا حدی گرم می کنند که مایع شود. سپس حدود 20 میلی لیتر از آن را در

یک شیشه کوچک ریخته و آن را در دمای 135 درجه سانتی گراد نگه می دارند.

در این مرحله متخصصان ویسکومتر را پر کرده و آن را به مدت ده دقیقه در دمای 135 درجه سانتی گراد قرار می دهند. سپس ویسکومتر پر شده به صورت عمودی در مخزن آب قرار می گیرد.

سپس متخصصان یک فضای خلاء ایجاد می کنند و آن را با یک شیر به ویسکومتر متصل می کنند. بعد از اینکه ویسکومتر به مدت 30 دقیقه در مخزن آب باقی ماند، شیر را باز می کنند و اجازه می دهند تا آسفالت به داخل ویسکومتر جریان یابد.

مرحله بعدی حذف ویسکومتر از مخزن آب و قرار دادن آن در فر با دمای 135 درجه سانتی گراد است تا زمانی که کاملاً از ویسکومتر خارج شود.

در نهایت قیری که بیش از حد چسبناک باشد منجر به پوشش ناکافی و متناقض می شود. به همین ترتیب ویسکوزیته بسیار کم منجر به پوشش نامناسب می شود زیرا قیر تمایل به جریان یافتن دارد.

بنابراین ویسکوزیته در دمای 135 درجه در کیفیت پیوند قیر با مصالح بسیار تعیین کننده است.

یکی از شناخته شده ترین روش برای مشخص کردن گرانروی قیر، نتیجه این آزمایش است. نتیجه این آزمایش به صورت اعداد 10 تا 40 به دست می آید. خوب است بدانید که هر چه عدد به دست آمده در این آزمایش کمتر باشد نمونه گرانروی کمتر و هرچه عدد بالاتر باشد گرانروی نمونه

آزمایشی بیشتر خواهد بود . برای مثال قیرهایی با گرانروی 10 یا 20 بیشتر برای تعمیرات، پیاده رو و راه سازی مناسب هستند. 

قیرهای AC یکی دیگر از زیرمجموعه هایی هستند که براساس آزمایش گرانروی نام گذاری و تقسیم شده اند. قیرهای AC بیشتر در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرند. قیر AC 30 مانند قیر VG 30 است با این تفاوت که قیر VG 30 در هند بازار قوی تری دارد. 

- آزمون نقطه نرمی قیر

نقطه نرمی قیر دمایی است که قیر در آن نرم می شود. آزمون نقطه نرمی قیر به عنوان آزمون حلقه و توپ نیز شناخته می شود. هدف این آزمون تعیین دمائی است که در آن یک توپ استاندارد از یک حلقه قیر موجود در حلقه برنجی عبور می کند. حلقه برنجی که حاوی نمونه قیر است در دمای

دلخواه در آب یا گلیسیرین معلق می شود. سپس یک توپ فولادی روی دیسک قیر قرار می گیرد. در ضمن ماده با سرعت 5 درجه در دقیقه گرم می شود.

دمایی که قیر نرم شده کف صفحه فلزی را که با فاصله کوتاهی در زیر حلقه قرار دارد، لمس می کند، به عنوان نقطه نرمی قیر ذکر می شود.

- آزمون نقطه اشتعال

آزمایش نقطه اشتعال قیر دمایی را نشان می دهد که قیر در اثر قرار گرفتن در معرض آتش به مدت چند ثانیه بخارهایی آزاد می کند. این آزمایش یک آزمون حیاتی و بسیار مهم در تعیین درجه کیفی قیر است، چرا که اگر از قیر نامناسب برای یک منطقه استفاده شود، آزاد شدن بخارهای سمی

عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت.

به عنوان مثال اگر مقداری قیر با نقطه فلش پایین در یک منطقه گرم و گرمسیری استفاده شود، قیر احتمالا مشتعل خواهد شد و گازهای خطرناکی هم آزاد می کند.

برای انجام این آزمایش، متخصصان شعله کوچکی را نزدیک به قیر ذوب شده قرار می دهند و دمایی را که در آن قیر بخار آزاد می کند را یادداشت می کنند. سپس گرم کردن را برای پیدا کردن "نقطه اشتعال" ادامه می دهند.

بدین ترتیب دمایی که در آن سطح قیر حداقل 5 ثانیه آتش گرفته و می سوزد به عنوان نقطه اشتعال تعیین می شود.

- تست نفوذ قیر

آزمایش نفوذپذیری قیر میزان سختی قیر را اندازه گیری می کند. با برآورد عمق نفوذ عمودی سوزن آزمایشگاهی در نمونه قیر، سختی یا نرمی آن مشخص می شود. سوزن به مدت پنج ثانیه در قیر نفوذ می کند. دمای مطلوب برای این آزمایش 25 درجه سانتیگراد است.

دستگاه سنجش فشار در این آزمون از یک سوزن به وزن 100 گرم و یک پیچ برای رهاسازی و قفل کردن سوزن در هر موقعیتی ساخته شده است.

- تست سنگینی مخصوص قیر

این آزمایش در دمای 27 درجه سانتیگراد و با استفاده از پیکنومتر(pyknometer) استاندارد(یک ظرف مخصوص آزمایشگاهی) انجام می شود. آزمایشگر قیر را گرم می کند و به پیکنومتر انتقال می دهد. بعد از اینکه قیر گرمای خود را از دست داد، آزمایشگر آن را وزن می کند. او فضای خالی

پیکنومتر را با آب پر می کند و دوباره آن را وزن می کند. سپس پیکنومتر تمیز و خالی را وزن می کند. بنابراین وزن پیکانومتر خالی نیز محاسبه می شود.

برای تعیین سنگینی مخصوص قیر اگر W1 را به عنوان وزن پیکنومتر، W2 به عنوان وزن پیکنومتر با قیر، W3 را به عنوان وزن پیکنومتر با قیر و آب و W4 را به عنوان وزن پیکنومتر و آب در نظر بگیریم، پس سنگینی مخصوص به شرح زیر بدست می آید:

GB= [(w2 – w1)/ (w2 – w1) – (w3 – w4)]

سنگینی مخصوص قیر مورد نیاز برای ساخت و سازها از 1.02 تا 1.04 متغیر است.

تعیین ضایعات قیر در اثر گرمایش

گرم کردن قیر باعث از بین رفتن مواد تشکیل دهنده فرار آن می شود و این منجر به سختی قیر می شود. آزمون تعیین ضایعات قیر به منظور ارزیابی حساسیت قیر نسبت به گرما انجام می شود.

برای انجام این آزمایش متخصصان نمونه ای از قیر را در یک تابه فولادی قرار می دهند و تابه و قیر را با هم وزن می کنند. سپس متخصصان تابه را به مدت 5 ساعت در دمای 163 درجه سانتیگراد در یک قفسه دوار نصب شده در فر با تهویه قرار می دهند. در پایان آزمون، متخصصان دوباره تابه

را وزن می کنند و کاهش وزن با دقت اندازه گیری خواهد شد. سپس قیر باقیمانده برای آزمایش های دیگر مثل نفوذ مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از عواملی که براساس آن می توان قیر را دسته بندی کرد، میزان کارآیی یا performance آن است. 

قیرهای performance grade براساس آزمایش کارایی شناسایی می شوند. نکته مهم آن است که میزان کارآیی و عملکرد قیر در دماهای متفاوت تعیین کننده است. 

قیرهای این گروه مناسب ترین مصالح برای مهندسین راه سازی هستند چرا که استفاده درست از نوع مناسبِ قیر از کنده شدن، فرسودگی و یا مشکلات مشابه در جاده ها و راه سازی جلوگیری می کند. 

قیرهای نفوذی(penetration grades) همان طور که از اسم شان پیداست، براساس آزمایش penetration گروه بندی شده اند. در این گروه هر چه عدد به دست آمده بالاتر باشد به این معناست که میزان نفوذ سوزن آزمایشگاه در آن بیشتر بوده و به عبارتی قیر نرم تر است. عدد پایین تر نیز نشان

دهنده سفت بودن نمونه است. به طور کلی قیرهای نفوذی نرم برای مناطق سردسیر و قیرهای نفوذی سخت برای مناطق گرمسیری مناسب تر هستند. این نوع قیر برای جاده سازی و راه سازی کاربرد بیشتری دارد. 

قیرهای Cutback 

انواع دیگری از قیرها، قیرهای cutback هستند که نیازی به گرم شدن قبل از استفاده ندارند. این نوع قیر براساس مراحل پالایش نفت خام نام گذاری شده است. 

قیرهای cutback از ترکیب قیر و حلال در پالایشگاه تولید می شوند. حلال خاصیت گرانروی قیر را کاهش می دهد. مناطق سردسیری مناسب ترین محل برای استفاده از قیرهای cutback هستند. 

قیر امولسیون (Emulsion) دوست محیط زیست و انسان ها

امولسیون ها برخلاف قیرهای cutback آسیب زا نیستند و مواد سمی ندارند. 

قیر امولسیون از ترکیب 60 درصد قیر با 40 درصد آب به دست می آید و هنگام استفاده آب موجود تبخیر می شود. برتری دیگری که این قیر نسبت به باقی قیرها دارد آن است که نیاز به گرم شدن ندارد. ضد آب بودن قیرهای امولسیون امتیازی است که در راه سازی و پوشش جاده ها، حمل و نقل

راحت و راندمان اقتصادی و ایمنی نقش مهمی ایفا می کند. 

قیرهای oxidized اصلاح شده و صنعتی و کاربرد آنها 

نام گذاری قیرهای دمیده براساس نوع پالایش آنها در پالایشگاه صورت گرفته است. با دمیدن هوا به قیر، خاصیت لاستیکی قیر زیاد می شود. از مشخصات قیرهای oxidized می توان به انعطاف، دوام و مقاومت در برابر آب اشاره کرد. وقتی فرآیند اکسیداسیون اتفاق می افتد، خاصیت فراریت و

حساسیت به دمای قیر کاهش پیدا می کند. قیرهای oxidized برای مصارف صنعتی از جمله عایق بندی سقف، کفپوش، پوشش لوله و رنگ کاربرد دارد. 

قابل ذکر است که خوب یا بد در قیرها وجود ندارد و تنها موضوع مهم به کاربردن مناسب ترین نوع با توجه به هدف پروژه و نوع شرایط آب و هوایی است.

قیمت قیر

قیر عمدتاً از ته نشین شدن نفت خام در پالایشگاه های نفت به دست می آید. تولیدکنندگان قیر آن را سنگین ترین بخش نفت خام می نامند که ماده اصلی تولید قیر است.

موارد زیر مواردی هستند که مستقیماً بر قیمت قیر نفت خام موسوم به "قیر VB" تأثیر می گذارد:

قیمت سوخت

قیمت نفت خام

شرایط سیاسی

نرخ ارز

نرخ تقاضا و عرضه قیر در بازار

نرخ تقاضا در فصل گرم سال که ساخت و سازها افزایش می یابد

در نهایت می توان گفت هیچ چیز مطلقا خوب یا بدی در درجه های مختلف قیر وجود ندارد، بلکه این انتخاب بهترین نمونه از قیر بر اساس کاربرد آن در دماهای مختلف است که مهم است.

مهندسان به دلیل اطمینان بالای تست ویسکوزیته، تحت تأثیر درجه ویسکوزیته قیر قرار می گیرند. درجه ویسکوزیته در ایالات متحده و استرالیا ارجح است.

از سوی دیگر بازار هند بیشتر مورد توجه درجه های تایید شده در آزمون نفوذپذیری است.

کلید واژه :

قیر

ثبت نظرات
captcha