کد خبر : ۳۴۵۵۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راه اندازی ۵ آزمایشگاه نانو در مدارس چین با الگوی ایرانی

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو از راه اندازی ۵ آزمایشگاه نانو فناوری در سطح مدارس با الگوی ایرانی خبر داد و گفت: علاوه بر آن پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری تمرکز ما بر توسعه کاربردهای نانو فناوری در بخش کشاورزی است.

راه اندازی ۵ آزمایشگاه نانو در مدارس چین با الگوی ایرانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سعید سرکار امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو با اشاره به موفقیت های شرکت های فناور در صادرات محصولات نانویی، افزود: در بخش صادرات موفقیت بیشتر در حوزه های نانو الیاف، پوشش ها و تجهیزات نانو تکنولوژی بوده است.

 وی صادرات این محصولات را به ویژه کشورهای کره جنوبی و چین دانست و خاطر نشان کرد: نانو مواد ایرانی به اروپا صادر می شود.

سرکار، تمرکز این ستاد را در سال های اخیر در بخش های تصفیه آب و کشاورزی ذکر کرد و ادامه داد: بخشی که الان بر روی آن تمرکز کردیم، حوزه آب و تصفیه پساب صنعتی و کاربرد نانو فناوری در بخش آب است که در این حوزه مشتریان بسیار خوبی داریم، به ویژه با کشور چین فعالیت گسترده ای داریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری برای توجه ویژه به کاربرد نانو فناوری در کشاورزی، خاطر نشان کرد: غذای مردم وابسته به کشاورزی و یک صنعت فراگیر است؛ ما پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری روی کاربرد فناوری نانو در حوزه کشاورزی در بخش هایی چون آبیاری و آفت کش های غیر سمی و کودهای نانویی که با مقدار اندک اثرگذاری بالایی دارند و به ویژه با بسته بندی نانو که ماندگاری محصولات کشاورزی را افزایش می دهند، فعالیت خود را آغاز کرده ایم. 

به گفته وی، افزایش ماندگاری محصولات غذایی کاهش هزینه های صادراتی را به دنبال دارد.

راه اندازی آزمایشگاه نانو برای دانش آموزان

سرکار، راه اندازی آزمایشگاه های نانویی در سطح مدارس را یکی از فعالیت های این ستاد نام برد و گفت: آموزش های ما تنها محدود به آموزش تئوریک نبود و شامل آموزش های کاربردی نیز می شود تا دانش آموزان بتوانند با انجام آزمایش های نوین با این فناوری آشنا شوند. در حال حاصل بیش از ۸۵ آزمایشگاه نانو در سراسر کشور با کمک معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: این الگو از سوی بسیاری از کشورها مورد استقبال قرار گرفت؛ چرا که حتی در کشورهای پیشرفته نیز آموزش نانو در مقطع دانشگاه انجام می شود و این اقدام موجب شد تا چینی ها متقاعد شوند چند آزمایشگاه با الگوی ایرانی در سطح مدارس راه اندازی کنند.

سرکار ادامه داد: تجهیزات این آزمایشگاه های چین ساخت ایران است و مشابه آن نیز در سایر کشورها راه اندازی خواهد شد.

وی تاکید کرد: در چین ۵ آزمایشگاه راه اندازی کردیم و امیدواریم ۵ آزمایشگاه دیگر به قرارداد برسد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به برگزاری دوازدهمین نمایشگاه نانو، گفت: در حالی این دوره از نمایشگاه برگزار می شود که در نمایشگاه های قبلی، بیشتر نهادهای ترویجی و بخش های دانش آموزی پررنگ تر بود و بیشتر هدف ما ترویج نانو فناوری میان مردم و مسؤولین بوده است. 

وی با بیان اینکه در این سال ها در تلاش بودیم که توسعه علمی در این عرصه به خوبی انجام شود، خاطر نشان کرد: نتیجه این اقدام این بود که ما برای سومین سال است که رتبه چهارم خود را در کمیت و کیفیت تولید علم حفظ کرده ایم. 

سرکار با تاکید بر اینکه ما قطعا به این رتبه قانع نیستیم و هدف ما رفتن به رتبه های بالاتر است، اظهار کرد: ولی باید توجه داشته باشیم که سه کشور بالاتر ما چین، هند و آمریکا هستند که این سه کشور جمعیتشان بیشتر از ایران است، ولی ما در حال حاضر بالاتر از کشورهای اروپایی و کره جنوبی و ژاپن قرار داریم.

وی با بیان اینکه ما در حوزه تولید علم متوقف نشده ایم و به دنبال توسعه علمی این حوزه هستیم، افزود: ضمن این که رسوخ فناوری در صنعت داشتیم و آنچه که امروز شاهد آن هستیم، آن است که بیشتر شرکت های صنعتی این عرصه برای ارتقای کیفیت محصولات خود  و افزایش رقابت پذیری و توسعه بازارها رویکرد خوبی داشتند، ضمن آنکه بیش از ۱۵ حوزه صنعتی از فناوری نانو استفاده کرده اند.

سرکار اضافه کرد: سال گذشته تعداد شرکت های حاضر در این نمایشگاه، ۸۵ شرکت بود؛ ولی امسال به ۱۲۵ شرکت افزایش یافت و حدودا با یک افزایش ۵۰ درصدی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۹۰ غرفه در این نمایشگاه ایجاد شده است. یادآور شد: از این رو سالن دیگری به این سالن اضافه شد و امسال سالن ملل هم به این مجموعه اضافه شده است.

سرکار، توسعه صادرات را از دیگر برنامه های این ستاد نام برد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه شاهد این هستیم که محصولات نانو به بیش از ۴۵ کشور دنیا صادر می شود و ما شاهد شکوفایی روزافزون این مجموعه هستیم.
 

کلید واژه :

آزمایشگاه نانو

،

مدارس چین

،

الگوی ایرانی

ثبت نظرات
captcha