کد خبر : ۳۴۵۴۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

با فناوری های جدید از زباله ثروت بسازیم

گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر امسال با شعار «با فناوری های جدید زباله را به ثروت تبدیل کنیم» و با هدف ترویج اهداف توسعه پایدار سازمان ملل، در روز ۷ اکتبر (۱۵…

با فناوری های جدید از زباله ثروت بسازیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روز جهانی اسکان بشر امسال نیز به رسم هرسال در نخستین دوشنبه ماه اکتبر برگزار می شود و محور فعالیت های امسال در این باره بر پیوند دنیای فناوری و مدیریت پسماند تمرکز دارد.

تاریخچه و اهداف

از آن روز که مجمع عمومی سازمان ملل متحد برخورداری از سرپناه مناسب را به عنوان یکی از ارکان حقوق بشر معرفی کرد، سه دهه می گذرد. این مجمع نخستین بار در سال ۱۹۸۵ اولین دوشنبه ماه اکتبر هر سال را به عنوان روز جهانی اسکان بشر (World Habitat Day) انتخاب کرد تا در این روز به وضعیت شهرهایی که در آن زندگی می کنیم و حق اساسی همه انسان ها برای بهره مندی از سرپناه مناسب توجه شود. هدف دیگر از اختصاص روزی از سال به این عنوان یادآوری و تذکر این نکته به مردم جهان است که ما توانایی و مسئولیت تعیین آینده شهرهایمان را داریم.

مراسم گرامیداشت این روز نخستین بار یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۶ با مضمون «سرپناه حق من است» در نایروبی؛ پایتخت کشور آفریقایی کنیا برگزار شد. در راستای ترویج سیاست های توسعه پایدار سازمان ملل، این رویداد جهانی هر ساله با یک شعار متفاوت برگزار می شود تا با سیاست گذاری های مناسب و مربوطه دستیابی به یازدهمین هدف برنامه توسعه پایدار یعنی « امن و پایدار کردن شهرها و مکان های اسکان بشری و مقاوم ساختن آنها در برابر حوادث به صورت فراگیر» محقق شود.

روز جهانی اسکان بشر هر ساله با هدف حمایت از ماموریت برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در راستای ایجاد تغییرات اساسی در شهرها و اقامتگاه های انسانی در سراسر جهان گرامی داشته می شود. سال گذشته نزدیک به ۸۰ شهر جهان مراسم هایی را به مناسبت روز جهانی اسکان بشر برگزار کردند. امسال مراسم جهانی گرامیداشت این روز به میزبانی دولت مکزیک در شهر مکزیکوسیتی برگزار می شود.

پیوند دنیای فناوری با مدیریت پسماند، محور امسال روز جهانی اسکان بشر

روز جهانی اسکان بشر سال گذشته با موضوع «مدیریت پسماند جامد شهری» برگزار شد و امسال محور و تمرکز این روز در ادامه همین روند بر روی ترویج استفاده از فناوری های ابتکاری برای مدیریت پایدار پسماند قرار دارد. تمرکز مراسم امسال از پسماندهای جامد فراتر رفته و همه نوع از انواع پسماندهای حاصل از فعالیت های انسانی (پسماندهای جامد، مایع، خانگی، صنعتی و تجاری) را شامل می شود که تاثیرات مخرب آن ها در زمینه تغییرات اقلیمی، سلامت عمومی و محیط زیست، همچنان ادامه داد.

به استناد نتایج پژوهش اقتصادی و اجتماعی جهان در سال ۲۰۱۸، فناوری های پیشگام از پتانسیل زیادی در ارتقای نحوه کار و زندگی افراد، تسریع تلاش ها برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و رسیدگی به تغییرات اقلیمی برخوردارند. فناوری هایی چون اتوماسیون، رباتیک، وسایل نقلیه برقی، فناوری های انرژی تجدیدپذیر، بیوتکنولوژی ها و هوش مصنوعی می توانند حوزه های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی را متحول کنند. فناوری هایی از این دست می توانند راهکارهای بهتر، ارزان تر، سریع تر، کاربردی تر و ساده تری را برای مشکلات روزمره از جمله مدیریت پسماند ارائه دهند. در راستای همین احتمالات، برنامه شهری جدید سازمان ملل خواستار همکاری و تبادل دانش، فناوری و ابتکار در زمینه ارتقای وضعیت کنونی و آتی مناطق شهری در جهان است.  

هدفی که برای فعالیت های امسال تعیین شده این است تا ضمن مهار خطرات احتمالی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی موجود از این فناوری های پیشگام برای مدیریت پایدار پسماند استفاده شود.

به نقل از اعلامیه دومین کنفرانس جهانی اسکان بشر که در استانبول برگزار شد، انسان موضوع اصلی توسعه پایدار است ، لذا باید پیش از هر چیز به نیاز اولیه اقشار مختلف جامعه به سرپناه، امنیت و سلامتی رسیدگی شود. بدون شک امروز مدیریت شهری و به طور خاص مدیریت پسماند یکی از بنیادی ترین فاکتورهای دستیابی به این مهم است. 

کلید واژه :

دفع بهداشتی زباله

،

زباله

،

دفع بهداشتی

ثبت نظرات
captcha