کد خبر : ۳۴۵۴۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تعادل اکولوژیک تالاب های گیلان در وضعیتی شکننده است

معاون پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی گیلان گفت: تعادل اکولوژیک تالاب های استان در وضعیتی شکننده و ناپایدار قرار دارد.

تعادل اکولوژیک تالاب های گیلان در وضعیتی شکننده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نیلوفر عابدزاده در حاشیه برگزاری کارگاه آغازین تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب امیر کلایه لاهیجان به خبرنگار ایرنا افزود: وضعیت تالاب های استان گیلان همانند تالاب های کشور چندان مطلوب نیست و تعادل های اکولوژیک آنها در حالت شکننده و ناپایداری قرار گرفته که ضرورت اقدام های فوری و اساسی را می طلبد.
وی خاطرنشان کرد: تدوین برنامه جامع مدیریت تالاب ها با رویکرد زیست محیطی از سال ۲۰۰۵ میلادی توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران  به صورت پایلوت در دریاچه ارومیه ، تالاب های  شادگان  و پریشان آغاز و تاکنون برای ۳۰ تالاب کشور تدوین و نهایی شده است.
او اظهار داشت: تدوین برنامه جامع مدیریت تالاب ها در استان گیلان برای تالاب امیرکلایه به عنوان آزمونه در حال اجرا است و برنامه مدیریت زیست بوم تالاب ها یک سند برای شرایط کنونی تالاب بوده و چشم اندازی از وضعیت بلند مدت آن را تعیین می کند.
معاون پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی گیلان گفت: این برنامه  ابزاری برای تحلیل عملکرد های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی تالاب و اولویت بندی اهداف به شمار می رود و برای آغاز برنامه ، لازم است تا با توجه به رویکرد مشارکتی این برنامه،  تبادل نظر بین ذینفعان برای رسیدن به تعاریف  مشترک حفاظت از تالاب شناسایی شوند تا بتوانیم  با ایجاد همگرایی و وحدت رویه به اقدامات منسجم در راستای حفظ و احیای تالاب برسیم.

وی یادآور شد: در برنامه های پنجم و ششم توسعه بر حفاظت و احیای تالاب ها حساس تاکید شده و امیدواریم این برنامه در شورای برنامه  ریزی استان مصوب شود و اعتبار ویژه ای در سطح ملی و استانی برای اجرای آن تخصیص یابد.
عابدزاده گفت: سایر تالاب ها نیز بصورت مستمر پایش خواهند شد و اگر ایرادی در اجرای کار در برنامه مربوط به امیرکلایه وجود داشته باشد، این ایرادها رفع می شود.

دومین کارگاه تحلیل ذینفعان تالاب امیرکلایه لاهیجان از روز گذشته (یکشنبه ) آغاز شده و امروز نیز این کارگاه با حضور کارشناسان محیط زیست ، جهاد دانشگاهی ، جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی ، روستاییان حاشیه تالاب امیر کلایه ، دهیاران منطقه و بخشدار رودبنه در رودبنه برگزار شد.

تالاب بین المللی امیرکلایه با مساحت یک هزار و ۲۳۰ هکتار مساحت در سال ۱۳۴۹ به عنوان منطقه حفاظت شده در شورای عالی محیط زیست کشور تصویب و با توجه به جاذبه ها و ویژگی های اکولوژیکی آن، در سال ۱۳۵۴ در فهرست ۱۹ تالاب ایران ثبت بین المللی شد. تالاب بین المللی امیرکلایه در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال شرقی لاهیجان و بین شهرهای لنگرود، لاهیجان و بندرکیاشهر قرار دارد.

شهرستان لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

کلید واژه :

تعادل اکولوژیک

،

تالاب های گیلان در وضعیتی

ثبت نظرات
captcha