کد خبر : ۳۴۵۴۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آخرین وضعیت شیرین سازی آب دریا برای استان های جنوبی

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، ضمن تشریح آخرین وضعیت پروژه های احداث آب شیرین کن ها، گفت:طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۳۶ درصد از نیاز آبی کشور در حوزه استان های جنوبی، باید توسط آب شیرین کن ها تامین شود.

آخرین وضعیت شیرین سازی آب دریا برای استان های جنوبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شاهین پاکروح با بیان اینکه با توجه به مطالعات تامین آب و نیاز آبی مبنای احجام آب شیرین کن ها تهیه شده است، اظهار کرد: اجرای پروژه آب شیرین کن ها در استان های مختلف کشور که اکثرا استان های جنوبی هستند آغاز شده است. برای مثال  در استان هرمزگان یک واحد از صد هزار مترمکعب را به بهره برداری رسانده ایم و این پروژه در شهرهای کوچک و بزرگ استان بوشهر، شهر زاهدان و ... درحال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه پروژه های آب شیرین کن در استان های مختلف پیشرفت فیزیکی مختلفی دارند، گفت: برنامه ریزی های صورت گرفته در پروژه های آب شیرین کن دو ساله است که با توجه به قراردادهای سرمایه گذاری که در این راستا امضا می شود، این پروژه ها تعریف شده و توسط سرمایه گذار مطالعه و اجرا می شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در ادامه با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۳۶ درصد از نیاز آبی کشور در حوزه استان های جنوبی، باید توسط آب شیرین کن ها تامین شود، اظهار کرد: برای تحقق این برنامه با محدودیت هایی از نظر سرمایه گذاری مواجه هستیم اما اولویت شهرهایی است که دارای تنش آبی هستند، مخصوصا در شهرهای استان های جنوبی از جمله استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان بلوچستان و بر اساس مطالعاتی که در عمق صد کیلومتر از سواحل جنوبی کشور انجام داده ایم آب را به نقاط مصرف کشور می رسانیم.

پای آب شیرین کن ها به جنوب ایران باز می شود

بر اساس این گزارش، برای تأمین آب برخی استان ها و کم رنگ تر شدن دغدغه کم آبی، استفاده از آب دریاها هم یکی از راه حل هاست. به گفته کارشناسان، با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره ای جز رفتن به سمت تأمین آب شیرین از محل آب دریا وجود نخواهد داشت، در این راستا نیز مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده است که در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه صد کیلومتری جنوب کشور در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر، به طور کامل از آب دریا تأمین شود و از آب های درون سرزمینی رفع نیاز شود.

هم چنین طبق برنامه ریزی انجام شده، باید در آینده دو میلیون مترمکعب در شبانه روز، آب شیرین کن داشته باشیم؛ هم اکنون نیز ۴۰۰ هزار مترمکعب آب شیرین کن در حال ساخت و بهره برداری است و قرار شده تا طی دو فاز، با تأمین ۳۰۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز، به اهداف مورد نظر دست یافت و به نظر می رسد که با این رویکرد دولت بتواند گام بزرگی در این حوزه بردارد.

موضع دولت درباره تأسیس واحدهای آب شیرین کن

اواسط سال گذشته بود که رئیس جمهوری بر این مساله تاکید کرده و گفته بود که ایران تقریباً در یک منطقه خشک قرار گرفته است و ما باید برای مردم به فکر آب باشیم؛ ایران هیچ مشکل آبی ندارد، بلکه مشکل تلاش و برنامه ریزی دارد. وی هم چنین گفته بود در جنوب و شمال آب داریم؛ چطور تمام کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از این آب استفاده می کنند و ما استفاده نمی کنیم و همه چشم ما به آسمان بوده که باران ببارد. خداوند منابع بزرگ آب را در کنار ما قرار داده و باید از آن ها استفاده کنیم.

به گفته او، در شمال باید همانند دیگر همسایگان از دریای خزر استفاده کنیم. در حالی که دیگران در حال بهره گیری از آب دریای خزر هستند اما ما معطل مانده ایم و تماشا می کنیم. کشورهای همسایه در دریای خزر، این همه آلودگی درست می کنند، به گونه ای که در ساحل خزر در مازندران، گیلان و گلستان لایه نفتی روی آب بسته شده است و ما استفاده مشروع مان از این دریا را به بهانه های بسیار جزئی که نادرست و ناصحیح است، انجام نمی دهیم.

همچنین اواسط سال گذشته، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - اعلام کرد که در زمینه آب شیرین کن ها، ۱۴۲ قرارداد مشارکت بخش خصوصی با سرمایه ای بالغ بر ۷,۳۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است و وزارت نیرو برنامه های ویژه ای را برای این موضوع در نظر گرفته است.

احداث و بهره برداری ۶۸ واحد نمک زدایی در جنوب کشور

بر این اساس، چندی پیش معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، با اشاره به اجرای سیاست تأمین آب شرب نوار ساحلی جنوب کشور از دریا، به ایسنا گفته بود:در راستای این سیاست ها ۶۸ واحد تأسیسات نمک زدایی آب در نوار ساحلی جنوب کشور در حال احداث و بهره برداری است. به استناد بند الف ماده ی ۳۶ برنامه ی ششم توسعه، دولت مکلف است تا پایان اجرای برنامه، حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین سازی آب دریا تأمین کند. در حال حاضر در کشور ۶۲ واحد نمک زدایی آب با مجموع ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در حال بهره برداری و ۲۵ واحد دیگر نیز با مجموع ظرفیت تولید ۲۳۶۲۲۰ مترمکعب در شبانه روز در دست ساخت است.

به گفته وی  از این تعداد ۶۸ واحد با مجموع ظرفیت تولید روزانه ی ۴۳۹ هزار مترمکعب در استان های واقع در حاشیه ی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند که از نظر تعداد ۲.۷۸ درصد و از نظر ظرفیت ۵.۸۸ درصد کل تأسیسات نمک زدایی آب شرب کشور را شامل می شود.

کلید واژه :

شیرین سازی آب دریا

،

استان های جنوبی

،

شیرین سازی آب

،

آب

ثبت نظرات
captcha