کد خبر : ۳۴۵۴۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سموم محیطی سیستم ایمنی را در چندین نسل مختل می کند

مطالعات اخیر محققان دانشگاه روچستر در آمریکا نشان می دهد قرار گرفتن مادران در دوران بارداری در معرض آلودگی صنعتی محیطی، سیستم ایمنی جنین را مختل می کند و…

سموم محیطی سیستم ایمنی را در چندین نسل مختل می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، این مطالعه نشان می دهد شرایط مادر در دوران بارداری و نوع تغذیه و بهداشت محیط تاثیر مستقیمی بر سلامت جنین دارد. بر اساس مطالعات قبلی قرارگرفتن مادر باردار در معرض سموم صنعتی  محیطی، عملکرد سیستم تنفسی، عصبی و باروری جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات جدید محققان دانشگاه روچستر نشان می دهد عملکرد سیستم ایمنی نیز تحت تاثیر الودگی سموم صنعتی محیطی است.
در این مطالعه محققان موش های باردار در معرض یک آلودگی محیطی شیمیایی به نام دیوکسین قرار دادند که مانند بیفنیل پلی کلر یک محصول فرعی تولیدات صنعتی و خاکستر زباله است. نتایج نشان می دهد این زباله های محیطی عملکرد سلول های ایمنی به ویژه سلول های T که به منزله سربازهای سیستم ایمنی هستند را مختل می کند و این اختلال به موش های نسل بعدی نیز منتقل می شود. عملکرد سیستم ایمنی موش ها شبیه به انسان است. از طرفی در سلول ها جهش هایی دیده شد که می تواند منجر به بروز سرطان شود.
نقص سیستم ایمنی مهمترین عامل در بروز بیماری های خود ایمنی، انواع سرطان و عفونت های باکتریایی و ویروسی است.
نتایج این مطالعه در نشریه iScience منتشر شده است.

کلید واژه :

سموم محیطی

،

سیستم ایمنی

ثبت نظرات
captcha