کد خبر : ۳۴۵۴۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خطرِ عفونی ها بیخِ گوش کلان شهرها/ مطب هایی که شهر را بیمار کردند

معضل پسماندها داستانِ روز کلان شهرهای کشورمان است و در این میان پسماندهای بیمارستانی و زباله های عفونی مطب های پزشکان، هم تهدیدی برای سلامت شهروندان بوده و هم چهره خیابان ها را زشت کرده اند.

خطرِ عفونی ها بیخِ گوش کلان شهرها/ مطب هایی که شهر را بیمار کردند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شیرین سالمی: پسماندهای بیمارستانی و زباله های مطب های پزشکان خطری چند برابر نسبت به پسماندها و زباله های عادی دارند. بیماری های عفونی و هزار و یک بیماری دیگر پیامد این پسماندهای خطرناک است. بر اساس قانون مدیریت پسماند، پسماندهای بیمارستانی جزو خطرناک ترین نوع پسماندها محسوب می شوند و جرائم سنگینی برای رهاکنندگان این نوع پسماندها در نظر گرفته شده است.

پسماند بیمارستانی به همه پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه های تشخیص طبی و مراکز مشابه گفته می شود که به دلیل بالا بودن دست کم یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن، به مراقبت ویژه نیاز دارند.

بر اساس آمارهای جهانی بین۱۰ تا ۵۲ درصد زباله های بیمارستانی عفونی هستند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است باعث انتقال بیماری های واگیردار شوند.

براثر برخورد سهوی با زباله های عفونی ۲۱ میلیون نفر در جهان به هپاتیت «B»، دو میلیون نفر به هپاتیت «C» و ۲۶۰ هزار نفر به HIV، مبتلا شده اند؛ بیش از ۸۰ درصد پسماندهای بیمارستانی در صورت عدم اختلاط با پسماندهای خطرناک و تفکیک در مبدأ، زباله عادی و بی خطر هستند.

سرانه تولید پسماند عفونی در ایران بیشتر از استاندارد جهانی

سرانه تولید پسماند عفونی در ۹۰ درصد مناطق کشور بیشتر از استانداردهای جهانی است و کارشناسان محیط زیست، بی خطر سازی به وسیله «اتوکلاو» را برای تبدیل زباله های بیمارستانی به زباله عادی ناکارآمد می دانند.

مسئولیت نظارت بر مدیریت پسماندهای بیمارستانی و چگونگی بی خطرسازی این پسماندها با وزارت بهداشت و مسئولیت تشخیص حد آلایندگی زیست محیطی پسماندهای بیمارستانی به عهده سازمان محیط زیست است.

در کشور ما به رغم آن که چندین نهاد و دستگاه دولتی و نظارتی درگیر این موضوع هستند ولی هنوز راهی درست، علمی و اصولی برای برون رفت از وضعیت نامطلوب بهداشتی دفع این گونه زباله ها در کشور پیدا نشده استبیمارستان ها و مراکز درمانی از منابع تولید زباله در شهرها هستند که بخش زیادی از مواد زائد تولیدی آن ها را زباله های مخاطره آمیز تشکیل می دهد؛ عدم توجه به کنترل زباله های بیمارستانی نه تنها سلامت بیماران و کارکنان این مراکز را به خطر می اندازد بلکه موجب آلودگی نگران کننده محیط زیست می شود و می توانند از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم منجر به آلودگی خاک، آب های زیرزمینی و آب های سطحی شوند و تهدیدی برای سلامت جامعه باشند. به همین دلیل نحوه مدیریت صحیح پسماندهای بیمارستانی از اهمیت بسیار بالایی برای جوامع برخوردار است.

در کشور ما به رغم آن که چندین نهاد و دستگاه دولتی و نظارتی درگیر این موضوع هستند ولی هنوز راهی درست، علمی و اصولی برای برون رفت از وضعیت نامطلوب بهداشتی دفع این گونه زباله ها در کشور پیدا نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفت وگو با خبرنگار مهر ، درباره پسماندهای عفونی و بیمارستانی اظهار می کند: طبق بازدیدهایی که از بیمارستان های تحت نظرمان داشتیم زباله های عفونی را ابتدا تفکیک و سپس به صورت بهداشتی با دستگاه های اتوکلاو بی خطرسازی می شوند.

سید مهدی حسینی زاده می افزاید: در خصوص نظارت بر روند بی خطرسازی زباله های عفونی هیچ تفاوتی میان بیمارستان های دولتی و خصوصی اهواز وجود ندارد و همه آن ها مجهز به دستگاه اتوکلاو هستند.

وی خاطرنشان می کند: ما در زمینه موارد بهداشتی در بیمارستان ها ابتدا  از طریق نامه نگاری آن ها را مکلف و موظف به رفع نقص می کنیم و در صورت وجود نقص حین بازدید تذکر می دهیم و در صورت عدم رفع نقص برخورد می کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز می گوید: بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز نقصی را در خصوص سیستم امحای زباله های عفونی داشت که به شخصه دو بار از آن بازدید کردم و اخیراً با خرید و راه اندازی و نصب دستگاه جدید نقص را رفع کردند.

حسینی زاده ادامه می دهد: ما همواره به صورت منظم از بیمارستان ها بازدید و سیستم دفع پسماندهای عفونی را بررسی می کنیم و نسبت به وجود و رفع اشکال احتمالی حساس هستیم.

وی بیان می کند: برای همه بیمارستان هایی که در بازدیدهای ما در زمینه پسماندهای عفونی، پساب و سیستم تصفیه فاضلاب و کنترل عفونت مشکل داشته باشند چک لیست داریم و پس از انجام بازدید میدانی کارشناس و تحویل گزارش، بلافاصله ما موارد را به بیمارستان مربوطه اعلام و ابلاغ می کنیم و یک رونوشت از گزارش بازدید به معاونت درمان می دهیم و دوباره بازدید می کنیم.

معرفی به مراجع قضایی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان می کند: این بازدیدها به صورت مستمر انجام می شود و تا بیمارستانی سیستم امحای بهداشتی زباله های عفونی نداشته باشد به آن مجوز نمی دهیم و اگر هم سیستم آن ها نقص داشته باشد تا زمان رفع نقص پروانه تأسیس آن ها را تمدید نمی کنیم.

وی ادامه می دهد: بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر نوع فعالیتی چه در حوزه بیمارستان یا خارج از آن موجب تهدید سلامت مردم شود را به دستگاه قضایی معرفی می کنیم.

حسینی زاده درباره امکان بازیافت پسماندهای بیمارستانی و عفونی تصریح می کند که به هیچ وجه امکان بازیافت پسماندهای عفونی و بیمارستانی وجود ندارد و پس از سالم سازی خرد و فشرده و در محل مخصوصی دفن می شوند.

تولید روزانه ٧ تن زباله عفونی

در همین زمینه مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره پسماندهای بیمارستانی و مطب های پزشکان می گوید: طبق قانون مدیریت پسماند، پسماندهای بیمارستانی به همه پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستان ها، مراکز درمانی، آزمایشگاه ها و سایر مراکز مشابه گـفته می شود.

محمدرضا قنواتی با اشاره به نظر قانون مدیریت پسماند درباره پسماندهای بیمارستانی و مطب های پزشکان می افزاید: بر اساس ماده هفتم قانون مدیریت پسماندها مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی ویژه که شامل پسماندهای بیمارستانی هم می شود بر عهده تولیدکننده خواهد بود و در صورت تبدیل آن به پسماند عادی به عهده شهرداری ها، دهیاری ها و بخشداری ها است.

وی یادآور می شود: همه مراحل مدیریت اجرایی از نظر قانونی متوجه تولیدکننده است که در این راستا بیمارستان ها و یا مراکز تولیدکننده پسماند عفونی باید به وسیله دستگاه اتو کلاو یا بی خطرساز پسماند عفونی را به پسماند عادی تبدیل کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز تصریح می کند: وظیفه بی خطر سازی پسماندهای بیمارستانی به عهده خود بیمارستان ها است و شهرداری هیچ وظیفه ای در خصوص بی خطر سازی ندارد.

قنواتی درباره میزان تولید پسماندهای بیمارستانی و عفونی در اهواز، توضیح می دهد: در شهر اهواز روزانه هفت تن زباله عفونی و ١٠ تن زباله غیر عفونی در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز درمانی تولید و توسط ماشین های مکانیزه و با جداره تمام استیل و با نظارت سازمان پسماند جمع آوری و به محل دفن پسماندها واقع در صفیره انتقال داده می شود.

وی می افزاید: این نوع پسماندها در محل مخصوصی که با استفاده از تراشه ای که لایه های نفوذناپذیر مانند ژئوممبران در کف آن گذاشته و آهن پاشی شده است دفن می شوند.

به گفته قنواتی درواقع زیر یک درصد از پسماندهای شهری پسماندهای بیمارستانی است.

سرانه تولید زباله در اهواز بیش از ۲.۵ برابر استاندارد جهانی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندها شهرداری اهواز، با بیان این که سرانه تولید زباله در اهواز بیش از ۲.۵ برابر استاندارد جهانی است، اضافه می کند: سرانه جهانی تولید زباله ۳۰۰ گرم است درحالی که این رقم در اهواز ۷۰۰ گرم یعنی بیش از ۲.۵ برابر استاندارد جهانی است. 

همچنین تولید زباله در اهواز روزانه ۷۷۰ تن است که با زباله تولیدی در شهرهای اطراف، به ۹۵۰ تن در روز می رسدوی می گوید: ۶۹ درصد زباله در اهواز زباله تر و ۳۱ درصد آن خشک است و همچنین تولید زباله در اهواز روزانه ۷۷۰ تن است که با زباله تولیدی در شهرهای اطراف، به ۹۵۰ تن در روز می رسد. 

قنواتی ادامه می دهد: در هر شبانه روز هفت تن زباله عفونی و ۱۰ تن زباله بیمارستانی در اهواز تولید می شود. 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز یادآور می شود: دو چالشی که در اهواز وجود دارد مواد زیر سرندی و مواد ریجکت (مواد آلی و ریجکت) هستند.

وی می افزاید: اکنون در برخی شهرهای کشور کارخانه زباله سوز ۲۰۰ تنی وجود دارد و ما هم می توانیم با هزینه کمی مانند این کارخانجات داشته باشیم اما عمده گرفتاری ما در خصوص مواد ریجکت (۳۰۰ تنی) است.

قنواتی می گوید: عمده آتش سوزی ما ناشی از زباله های ریجکت است زیرا دفع زباله را با مشکل مواجه کرده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز ، بیان می کند: یکی دیگر از مشکلات، بحث تأمین اعتبار است که برای احداث هر سلول زباله باید ۷ میلیارد تومان هزینه شود. 

وی در ادامه عنوان می کند: انتخاب پیمانکار جدید برای کارخانه تفکیک از مبدأ، بازسازی کارخانه، ارتقای ۲ متری ارتفاع سلول مهندسی، انتخاب پیمانکار جمع آوری مکانیزه زباله، انجام مقدمات اجرای طرح تفکیک از مبدأ، انتخاب پیمانکار و برنامه ریزی برای این طرح از اقدامات انجام شده هستند. 

قنواتی درباره برنامه های سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز، توضیح می دهد:  احداث ساختمان اداری در سایت دفن زباله صفیره و اجرای پایش تصویری و نصب دوربین برخی از اقدامات پیش بینی شده در بودجه سال ۹۸ هستند که برخی از این برنامه ها در حال اجرا است. 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز ، یادآور می شود: پروژه هایی با مشارکت بخش خصوصی پیش بینی شده که شامل ۱۴ بسته سرمایه گذاری با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان هستند.

نبود محل مناسب تحویل و دفع اصولی زباله 

رئیس اداره محیط زیست اهواز درباره پسماندهای بیمارستانی و زباله های پزشکی به خبرنگار مهر، می گوید: اجرای قانون مدیریت پسماند در بخش پسماندهای شیمیایی داروئی بیمارستان های اهواز شامل تفکیک ، نگهداری و دفع اصولی از برنامه هایی است که در بخش پایش بیمارستان ها با جدیت دنبال و نظارت می شود.

علی بنی عگبه ادامه می دهد: در حال حاضر با توجه به نبود محل مناسب تحویل و دفع اصولی در استان خوزستان این فرایند با مشکلات بسیاری مواجه است.

وی یادآور می شود: در شرایط کنونی این مواد طبق آیین نامه مدیریت پسماندهای پزشکی و وابسته به طور موقت در ظروف مخصوص جمع آوری و نگهداری شده و به خارج از استان منتقل می شوند.

رئیس اداره محیط زیست اهواز می گوید: همه بیمارستان های اهواز در حال حاضر مجهز به دستگاه های بی خطرسازی زباله های عفونی موسوم به اتوکلاو هستند.

بنی عگبه می گوید: بیمارستان ها پیش از امحا و دفن زباله های عفونی ابتدا آن ها را به پسماندهای عادی و شیمیایی و ایزوگرانده تفکیک می کنند.

وی ادامه می دهد: پسماندهای عفونی و ایزوگرانده درون بیمارستان بی خطرسازی می شوند و پسماندهای شیمیایی و دارویی برای امحا به خارج استان منتقل و پسماندهای عادی به شهرداری تحویل داده می شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز بیان می کند: درباره وضعیت امحا و بی خطرسازی پسماندهای عفونی و بیمارستانی در بیمارستان های اهواز می توان گفت وضعیت تقریباً مناسب است و همه بیمارستان های اهواز به چند دستگاه اتوکلاو مجهز  هستند و تنها مشکل و چالش ما با مطب ها و کلینیک های خصوصی است که هنوز وضعیتشان مشخص نشده است.

بنی عگبه می گوید: روزانه هفت تن پسماندهای عفونی در اهواز تولید می شود که از طریق دستگاه های اتوکلاو بی خطرسازی می شوند تا سلامت شهروندان تهدید نشود.

اخطار به بیمارستان های اهواز

وی درباره اقدامات محیط زیست برای پسماندهای عفونی و بیمارستانی توضیح می دهد: ما اخطارهای لازم را به بیمارستان های اهواز در این زمینه داده و به دادگستری استان معرفی و آن ها را وادار به تفکیک و بی خطرسازی پسماندهایشان کردیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز بیان می کند: پس از بی خطرسازی، پسماندهای عفونی به سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز تحویل و توسط خودروهای ویژه به مدفن مخصوص منتقل و به صورت کاملاً ایمن و تحت نظارت و بر اساس دستورالعمل های زیست محیطی و به صورت جداگانه دفن می شوند.

بنی عگبه می افزاید: ما طی چند سال گذشته با به کارگیری کارشناسان مختلف و بازدیدهای مداوم هم توسط محیط زیست و هم آزمایشگاه های معتمد محیط زیست ماهانه از بیمارستان ها بازدید و نمونه برداری و نتایج به ما اعلام می شود و اگر نتایج خارج از حد استاندارد باشند بلافاصله اخطار می دهیم و بیمارستان هم موظف به رسیدگی فوری است.

وی ادامه می دهد: طی سال های گذشته در این زمینه تخلفاتی رخ داده و این تخلفات تا جایی بوده که مجبور به معرفی متخلفان به قوه قضاییه شدیم اما اکنون همه بیمارستان های اهواز مجهز به سیستم اتوکلاو هستند و پسماندهای خود را بی خطرسازی می کنند و کارشناسان ما و آزمایشگاه های معتمد و مورد تائید ما بدون هماهنگی و کاملاً سرزده از بیمارستان ها بازدید و از خروجی پساب و پسماندهای بیمارستان نمونه برداری می کنند و ما هم نتایج را بررسی و در صورت وجود مشکل ، بلافاصله آن را به بیمارستان اعلام می کنیم تا مشکل خود را حل کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با اشاره به بهترین روش دفن پسماندهای بیمارستانی و عفونی می گوید: در سال های گذشته میان سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و وزارت بهداشت اختلاف نظری دراین باره وجود داشته است.

بنی عگبه درباره این اختلاف نظر توضیح می دهد: سازمان محیط زیست معتقد است که پسماندهای عفونی باید از طریق  کوره های بزرگ حرارتی مخصوص که فیلتر دارند امحا شوند اما مسئولان وزارت بهداشت اعتقاددارند که فیلترهای کوره ها امکان دارد هرلحظه از کار بیفتند و موجب انتشار آلایندگی در هوا و محیط زیست و به خطر افتادن سلامت مردم شوند و امحا باید از طریق اتوکلاو انجام شود.

وی یادآور می شود: با توجه به این که بیمارستان ها زیر نظر وزارت بهداشت هستند سازمان حفاظت از محیط زیست به این موضوع تن داد و روش بی خطرسازی را برای همه بیمارستان ها تجویز کرد و از آن موقع همه بیمارستان ها مجهز به اتوکلاو شده اند.

انتقال ویروس ها

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز نیز با اشاره به خطرات بهداشتی انواع پسماندهای بیمارستانی به خبرنگار مهر ، می گوید: پسماندهایی از قبیل کیسه های محتوی خون آلوده به ویروس های هپاتیت B و ایدز، سرنگ ها، گاز و وسایل پانسمان، سوند و لوله های مصرف شده در معاینات و درمان های داخلی بدن و وسایل بخیه، محیط های کشت آزمایشگاهی دارای میزان بالای باکتری ها، انگل ها و مواد سمی و خطرناک و همه موادی که پسماندهای عفونی را تشکیل می دهند باعث بروز مخاطرات انسانی و آلودگی زیست محیطی می شوند.

مهرداد شریفی ادامه می دهد: در مورد وجود ویروس ها در پسماندهای بیمارستانی گفته می شود که مواد تشکیل دهنده پسماندهای بیمارستانی قادر هستند همه ویروس ها را با خود منتقل کنند .

در میان بیماری های ویروسی موجود در پسماندهای بیمارستانی می توان به ویروس های خطرناکی چون ایدز، هپاتیت B و مننژیت اشاره کردوی خاطرنشان می کند: در میان بیماری های ویروسی موجود در پسماندهای بیمارستانی می توان به ویروس های خطرناکی چون ایدز، هپاتیت B و مننژیت اشاره کرد.

شریفی می گوید: مدت فعالیت ویروس ها در پسماندهای بیمارستانی معمولاً ۵ تا ۸ روز برآورد شده است.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در پاسخ پرسش خبرنگار مهر، درباره این که چرا مدیریت درستی بر پسماندهای بیمارستانی صورت نمی گیرد، توضیح می دهد: بحث مدیریت پسماندها چارچوبی دارد و قسمتی از این مدیریت با تولیدکنندگان این نوع پسماندها یعنی مطب ها ، کلینیک ها و بیمارستان و مراکز پزشکی و درمانی است.

وی با بیان این که قسمت دوم این مدیریت با سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز است، می گوید: ازآنجایی که این شرایط برای تولیدکنندگان زباله ها و پسماندهای پزشکی قابل اجرا نیست، جلسه ای با رئیس سازمان نظام پزشکی خوزستان، دادستان اهواز ، روسای مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و نماینده جامعه پزشکی با موضوع مدیریت پسماندهای بیمارستانی و پزشکی و راهکارهای اجرایی آن اخیراً برگزار شد.

شریفی می افزاید: در حال حاضر همه بیمارستان های دولتی و خصوصی اهواز فرایند بی خطرسازی زباله های بیمارستانی را به طور کامل انجام می دهند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز، بیان می کند: پس از بی خطرسازی زباله ها و پسماندهای عفونی و استریل سازی آن ها توسط خودروهای ویژه حمل زباله های عفونی و با قرارداد سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز و بیمارستان ها در طول شبانه روز جابه جا و به محل دفن ارسال می شوند.

شریفی اضافه می کند: درزمینهٔ زباله ها و پسماندهای مطب ها کلینیک ها و پاراکلینیک ها هنوز چارچوب جامع و استانداردی برای نحوه جمع آوری و دفن این نوع پسماندها که تعهداتی برای سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز ایجاد کند به رغم برگزاری این جلسه تدوین نشده و وجود ندارد.

وی می گوید: قرار بود بر اساس سرانه تعریف شده توسط سازمان نظام پزشکی و کارگروه مذکور همه مراکز پزشکی، درمانی، کلینیک ها، داروخانه ها، آزمایشگاه ها و پاراکلینیک ها و مراکز تشخیصی پزشکی برای صدور مجوز حتماً باید با سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز قرارداد همکاری برای جمع آوری زباله هایشان داشته باشند.

آمار دقیقی وجود ندارد

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز، تصریح می کند: وظیفه سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز این بود که با خرید خودروی ویژه حمل زباله و کارگران آموزش دیده این پسماندها را پس از بستن قرارداد با این نوع مراکز جمع آوری کند چون این نوع پسماندها و زباله ها برای کسانی که آن ها را جمع آوری، دفن و حمل می کنند خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر هپاتیت بی و سی و ایدز را در بردارند.

شریفی درباره میزان تولید زباله های بیمارستانی و عفونی در اهواز یادآور می شود: آمار دقیقی از حجم تولید زباله های عفونی در بیمارستان های اهواز وجود ندارد، اما میزان تولید زباله های بیمارستانی و عفونی در بیمارستان های گلستان و امام خمینی اهواز به دلیل حجم بالای مراجعه بیماران بدون شک بیشتر از سایر بیمارستان های اهواز است.

وی ادامه می دهد: زباله های عفونی و بیمارستانی بر اساس نظارت مرکز بهداشت بر روند امحای آن ها در اتاق های ویژه امحای زباله به صورت تفکیک شده و کاملاً بهداشتی و بر اساس دستورالعمل های وزارت بهداشت و زیر نظر کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت فرایند بی خطرسازی و استریل سازی آن ها انجام می شود.

هرکجا فرآیند دفن زباله ها و پسماندهای عفونی و بیمارستانی به درستی و به صورت بهداشتی انجام نشود با برخورد و اعلام جرم در مراجع  توسط محیط زیست و مراکز بهداشت غرب و شرق روبرو می شودرئیس مرکز بهداشت غرب اهواز، می گوید: فرایند بی خطرسازی و استریل کردن و امحای زباله های عفونی و بیمارستانی توسط کمیته ای از کارشناسان محیط زیست ، بهداشت محیط و بهداشت پزشکی به صورت روزانه و تصادفی در بازدیدهای این کمیته از بیمارستان های دولتی و خصوصی اهواز تحت نظارت دقیق قرار دارد.

شریفی ادامه می دهد: هرکجا فرآیند دفن زباله ها و پسماندهای عفونی و بیمارستانی به درستی و به صورت بهداشتی انجام نشود با برخورد و اعلام جرم در مراجع  توسط محیط زیست و مراکز بهداشت غرب و شرق روبرو می شود و هیچ گذشتی هم از خاطیان صورت نمی گیرد و بدون اغماض برخورد می کنیم چون سلامت مردم بازیچه و شوخی نیست.

وی بیان می کند: بیمارستان های اهواز با توجه به خطرات جدی پسماندهای بیمارستانی و عفونی درزمینهٔ امحای آن ها به وظیفه و رسالت خود به طور کامل عمل می کنند و حساسیت لازم را در این زمینه با توجه به تهدید سلامتی بیماران و مردم عادی دارند اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که به دلیل مشکلات مالی و اعتباری بیمارستان ها و عدم پرداخت هزینه جمع آوری زباله ها به سازمان پسماند خودروهای این سازمان به موقع این زباله ها را جمع آوری نمی کنند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز، اضافه می کند: مشکل و چالش اصلی پسماندها و زباله های عفونی اهواز مطب های خصوصی دندانپزشکی و آزمایشگاه های پاتولوژی هستند که سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز بر اساس دستورالعمل ابلاغی باید با قراردادی که با این مراکز می بندد رسالت ها و وظایف سازمانی خود را انجام دهد.

شریفی اظهار می کند: ما در مرکز بهداشت غرب و به عنوان متولی اصلی سلامت و بهداشت مردم غرب اهواز از وضعیت جمع آوری و دفن پسماندها و زباله های عفونی مطب ها و مراکز پزشکی و آزمایشگاهی خصوصی در سطح غرب اهواز نگران هستیم و رضایت نداریم.

وی خاطرنشان می کند: این موضوع در شورای سلامت استان مطرح و به دستگاه قضایی استان هم ارجاع داده شده و قرار شده سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز نسبت به جمع آوری و دفن پسماندهای عفونی غرب اهواز به صورت بهداشتی و ایمن تعهد بیشتری نشان دهد.

به عنوان مرکز بهداشت غرب از وضعیت موجود درزمینهٔ جمع آوری و دفن پسماندهای عفونی در غرب اهواز اعلام نارضایتی می کنیمرئیس مرکز بهداشت غرب اهواز می گوید: با برگزاری جلسات متعددی  در این زمینه در کارگروه های تخصصی استان وضعیت بهتر شده اما همچنان کافی نیست و به عنوان مرکز بهداشت غرب از وضعیت موجود درزمینهٔ جمع آوری و دفن پسماندهای عفونی در غرب اهواز اعلام نارضایتی می کنیم.

شریفی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر ، درباره بهترین روش دفن پسماندهای عفونی و بیمارستانی یادآور می شود: زمانی بیمارستان ها برای امحای زباله های عفونی کوره های زباله سوزی داشتند اما این نوع کوره ها به دلیل آلایندگی زیست محیطی و هوا و عدم کیفیت لازم استریلیزاسیون زباله های عفونی به طور کامل منسوخ شده اند.

وی عنوان می کند: امروز بهترین اقدام برای مدیریت زباله ها و پسماندهای مطب ها و مراکز پزشکی خرید دستگاه های ویژه امحای زباله های عفونی است که این نوع زباله ها را با درجه حرارت بالا بی خطرسازی و همه عوامل بیماری زا کاملاً از بین می روند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز ادامه می دهد: زباله های عفونی و بیمارستانی اگر به شکل صحیح و بهداشتی و ایمن و بر اساس دستورالعمل های وزارت بهداشت بی خطرسازی و امحا شوند با زباله های خانگی امکان دفن دارند ولی متأسفانه این کار در سطح مراکز پزشکی و مطب های خصوصی انجام نمی شود و اهمیتی هم برای آن ها ندارد.

شریفی می گوید: زباله های عفونی اگر به صورت مناسب دفن نشوند به دلیل وجود زباله گردها و پرسه زدن آن ها در سطح شهر بدون هیچ گونه حفاظتی باعث انتقال بیماری های عفونی، پوستی و قارچی به خود زباله گردها و مردم می شوند چون این نوع زباله ها را بدون داشتن دستکش و بدون توجه به محتوای زباله ها برمی دارند.

وی بیان می کند: به دلیل امکان ابتلا به بیماری های هپاتیت بی و سی و ایدز از طریق جمع آوری غیربهداشتی زباله های عفونی توسط زباله گردها خطر انتقال این نوع بیماری ها به مردم و شهروندان و تهدید سلامتی آن ها وجود دارد.

نیازمند یک برنامه گسترده هستیم

یک فعال زیست محیطی و استاد دانشگاه آزاد نیز درباره پسماندهای عفونی و بیمارستانی و روش های دفن آن ها به خبرنگار مهر، می گوید: دو روش برای زباله های بیمارستانی هست که بیمارستان ها می گویند ما آن ها را اتو کلاو و نهایت آهک پاشی می کنیم و بعد دفع می شوند.

سارا اردو ادامه می دهد: وزارت بهداشت و بیمارستان ها به دلیل کم کردن هزینه از این روش بیشتر پیروی می کنند اما بعضی بیمارستان ها زباله سوز کوچک هم دارند و درنهایت در این زباله سوزها زباله های بیمارستانی را می سوزانند.

وی  یادآور می شود: در روش دوم زباله ها توسط شهرداری جمع آوری و در زباله سوز های بزرگ سوزانده می شوند و در کشورهای بسیار  پیشرفته زباله سوز پلاسمایی استفاده می شود که برای دفع زباله بیمارستانی مناسب است.

این استاد دانشگاه آزاد تصریح می کند: اما در کل هزینه این مدل دفع زیاد است و وزارت بهداشت و بیمارستان ها با این مدل به دلیل هزینه بالا  مخالف هستند.

وی با بیان این که زباله های بیمارستانی آلودگی های متعددی دارند، می گوید: آلودگی های بیولوژیک شامل انواع باکتری ها، انگل ها، ویروس ها، قارچ های بیماری زا، نسوج و ضایعات پاتولوژیک، مواد شیمیایی سمی، آلودگی های رادیواکتیو و رادیو ایزوتوپ هایی هستند که برای تشخیص و یا درمان به کار گرفته می شوند.

اردو ادامه می دهد: البته تقسیم بندی های دیگری برای زباله های بیمارستانی مثل زباله های عفونی و غیر عفونی هم هست که به طورکلی هرکدام از این دسته ها به تنهایی می توانند تهدیدی جدی برای محیط زیست و جوامع بشری به شمار روند.

وی بیان می کند: دفع زباله در بیمارستان ها تا جایی که تحقیق کردم توسط شهرداری است به این ترتیب که شهرداری مبلغی از بیمارستان ها برای دفع زباله می گیرد و زباله های بیمارستانی را دفع می کند.

این فعال محیط زیستی درباره نقطه ضعف این روش یادآور می شود:  نقاط ضعفی در این رابطه هست خصوصاً در کلینیک هایی که عمل های سرپایی انجام می دهند.

اردو عنوان می کند: زمان جمع آوری زباله ها در بیمارستان ها زباله ها باید ابتدا بی اثر و بعد دفع شوند.

وی می گوید: برای مدیریت پسماندهای بیمارستانی نیاز به یک برنامه گسترده و آموزش پرسنل بیمارستان در این زمینه و تشکیل تیم مدیریت پسماند در بیمارستان ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، بی خطر نشدن پسماندهای ویژه و دفع نادرست آن ها، در بلندمدت آثار مخربی بر محیط زیست و درنتیجه سلامت افراد جامعه می گذارد بنابراین غفلت و پاس کاری های مسئولان در این حوزه و انداختن وظایف خود بر گردن دیگران تنها محیط زیست و سلامت مردم را بیش ازپیش به خطر می اندازد.

کلید واژه :

خطرِ عفونی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha