کد خبر : ۳۴۵۴۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ورود فاضلاب به زمین های کشاورزی تا پایان سال 99 به صفر خواهد رسید

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت: ورود فاضلاب به زمین های کشاورزی تا پایان سال 99 با همکاری وزارتخانه های مربوطه به صفر خواهد رسید.

ورود فاضلاب به زمین های کشاورزی تا پایان سال 99 به صفر خواهد رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد حسین قربانی در تشریح دستور کار امروز ( دوشنبه، 8 مهرماه) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: دستور کار ابتدایی کمیسیون بررسی مسائل و مشکلات درمانی جانبازان معزز و علت عدم پوشش مناسب هزینه های درمانی آنها توسط بیمه دی بود که با حضور ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، مدیر عامل بیمه دی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت، مسئولین سازمان برنامه بودجه و کارشناسان مرکز پزوهش های مجلس شورای اسلامی  برگزار شد.

دولت تا پایان سال بودجه تعیین شده بیمه دی را پرداخت کند 

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در بودجه سال 98، 3 هزار میلیارد برای درمان تکمیلی جانبازان و ایثارگران در نظرگرفته شده بود، اما با کم کاری سازمان برنامه بودجه کمتر از 500 میلیارد  پرداخت شد، متاسفانه این مبلغ کفاف درمان جانبازان را نمی دهد، به همین دلیل بسیاری از مراکز درمانی با بیمه تکمیلی جانبازان قطع ارتباط کرده و مشکلات بسیاری برای بیمه جانبازان به وجود آمده است. در این راستا مقرر شد سازمان برنامه بودجه تا پایان سال 2 هزار 500میلیارد را در اختیار بیمه دی قرار بدهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: دستور کار دوم کمیسیون بهداشت بررسی تاثیر باقیمانده سموم بر روی مواد غذایی و میوه ها، مصرف کودهای شیمیایی بویژه نیترات، استفاده از فاضلاب در آبیاری سبزیجات و تراریخته بود که با حضور مسئولان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، نیرو، سازمان بازرسی، سازمان محیط زیست، شهرداری تهران، شرکت آب و فاضلاب تهران و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

قربانی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل محدودیت زمان به دو موضوع سموم باقیمانده بر روی مواد غذایی و محصولات تراریخته رسیدگی نشد و بر همین اساس مقرر شد برای هرکدام از آنها جلسه مفصل کارشناسی گذاشته شود. اما دو موضوع آبیاری سبزیجات با فاضلاب و مصرف کودهای شیمیایی به صورت مفصل در کمیسیون بحث شد.

ممنوعیت استفاده از کود های غیر استاندارد در زمین های کشاورزی

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر جلوگیری از استفاده کشاورزان از سموم غیراستاندارد، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش های وزارت جهاد کشاورزی استفاده از هر گونه کود های تولید داخل و یا وارداتی فاقد کد استاندارد برای کشاورزان ممنوع است.  

زمین های کشاورزی برای ردیابی سموم باقیمانده روی محصولات، شناسنامه دار می شوند

قربانی افزود: در جلسه مذکور به این نتیجه رسیدیم که وزارت جهاد کشاورزی باید برای تمامی زمین های کشاورزی در شهرستان ها و استان ها شناسنامه ای تهیه کند مبنی بر اینکه  هر زمین تا چه میزان به کود تقویتی نیاز دارد. این موضوع توسط کارشناس های وزارت جهاد کشاورزی بررسی شده و به عنوان شناسنامه زمین در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا سموم باقی مانده روی محصولات قابل ردیابی باشد. 

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: استفاده از فاضلاب در آبیاری سبزیجات موضوع دومی بود که در کمیسیون بهداشت مورد بررسی قرار گرفت. خوشبختانه طبق آمار اعلام شده از سال 89 تا به امروز میزان استفاده از آب های آلوده به فاضلاب در زمین های کشاورزی رو به کاهش بوده و 800 هکتاری که درسال 89 از آب های فاضلاب برای آبیاری استفاده می کردند به حدود 200 هکتار در سال 97 رسیده است که کار بسیار مهمی است.

ورود فاضلاب به زمین های کشاورزی تا پایان سال 99 به صفر خواهد رسید

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تلاش کمیسیون بهداشت این است که تا پایان سال 99 با همکاری وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و بر اساس قانون برنامه ششم میزان استفاده زمین های کشاورزی از آب های آلوده به فاضلاب را به صفر برساند./

کلید واژه :

فاضلاب

،

زمین های کشاورزی

،

ورود فاضلاب به زمین های کشاورزی

،

ثبت نظرات
captcha