کد خبر : ۳۴۵۴۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زنگ خطر فاضلاب های بیمارستانی در خوزستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان وضعیت تصفیه فاضلاب ۱۳ بیمارستان را در این استان را نامناسب بیان کرد و گفت: فاضلاب عفونی ۶ بیمارستان از این تعداد، به صورت تصفیه…

زنگ خطر فاضلاب های بیمارستانی در خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدجواد اشرفی روز دوشنبه در پنجاه و یکمین شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون با انتقاد از سیستم ناکارآمد تصفیه فاضلاب های بیمارستانی در خوزستان، بیان کرد: بیمارستان های حضرت زینب(س) ماهشهر و لالی به طور کلی فاقد تصفیه خانه فاضلاب هستند و تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان های گلستان و منفرد نیاکی (۵۷۸ ارتش) و سینا در اهواز و بیمارستان امام رضا(ع) امیدیه بیش از یک سال است که غیرفعال شده و فاضلاب به صورت تصفیه نشده به رودخانه تخلیه می شود.

وی با اشاره به وجود ۵۹ بیمارستان در خوزستان ادامه داد:به طور کلی وضعیت مدیریت سیستم تصفیه فاضلاب ۱۳ بیمارستان نامناسب است.

اشرفی گفت: هیچ توجیهی وجود ندارد که بیمارستان ها سیستم تصفیه فاضلاب نداشته باشند و فاضلاب آنها به صورت مستقیم در محیط زیست و منابع آبی تخلیه شود.

وی افزود: پایش فاضلاب بیمارستان ها هر سه ماه یک بار بر اساس نمونه گیری آزمایشگاه متعمد و یا اداره کل محیط زیست انجام می شود.

 

۴۰ درصد فاضلاب اهواز در کارون

دبیر شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون همچنین با اظهار ناامیدی از اجرای طرح های تصفیه فاضلاب شهری که به کارون می ریزد، از نبود پیشرفت مناسب طرح های تصفیه خانه فاضلاب های شهری در خوزستان به ویژه اهواز انتقاد کرد و گفت: تخلیه فاضلاب شهری به رودخانه کارون به ویژه در مقطع اهواز همچنان ادامه دارد.

وی افزود: هم اکنون حجم قابل توجهی از فاضلاب اهواز معادل ۴۰ درصد، از پنج خروجی اصلی به صورت مستقیم و بدون تصفیه وارد رودخانه کارون می شود که از نظر زیست محیطی و اجتماعی مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

اشرفی اضافه کرد: تامین نشدن اعتبار تصفیه خانه فاضلاب اهواز باعث شده که تصفیه خانه فاضلاب تکمیل نشود و حتی اقدامات کوتاه مدت برای چند نقطه بحرانی نیز به نتیجه نرسد.

به گفته وی شرکت آب و فاضلاب خوزستان متعهد شده بود که تا نیمه نخست سال ۹۸ ، پنج تصفیه خانه فاضلاب را در شهرهای این استان به بهره برداری برساند، اما این طرح ها هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت دارد و به اتمام نرسیده است.

وی با اشاره به حذف ردیف اعتباری مصوبه علاج بخشی و احیای کارون بیان کرد: اگر چه در این زمینه با ریاست جمهوری نیز مکاتبه شده اما این اعتبار هنوز محقق نشده، البته سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اعلام کرده که نوبخت رییس سازمان مدیریت و بودجه در سفر اخیرش به خوزستان وعده داده که اعتبار این طرح در بودجه سال آینده پیش بینی شود.

اشرفی ادامه داد: تنها راهکار جلوگیری از تخلیه فاضلاب به کارون همین مصوبه است، زیرا با اعتبارات استانی نمی توان تصفیه خانه های فاضلاب را راه اندازی کرد.

وی اضافه کرد: بر اساس گزارش جهاد کشاورزی راندمان آبیاری در خوزستان از ۳۰ درصد به ۴۲ درصد رسیده، اگر چه این رقم با استانداردها و شرایط مطلوب فاصله بسیاری دارد.

اشرفی در ادامه گفت: نی زدایی از کارون نیز قرار بود به صورت مشترک توسط سازمان آب و برق و شهرداری اهواز به اجرا درآید.

بر اساس این گزارش، اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در نشست گذشته شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون با تعیین ضرب الاجل یک ماهه برای شرکت آب و فاضلاب اهواز، گفته بود این شرکت در صورت ارایه ندادن برنامه مدون درباره جلوگیری از تخلیه فاضلاب شهری به رودخانه کارون در یک ماه آینده، به مراجع قضایی معرفی می شود.

 

فرافکنی بهداشتی

رییسمرکز بهداشت خوزستان اما در این نشست بدون اشاره به اثرات تخلیه فاضلاب عفونی بیمارستان ها به رودخانه ها، عامل تهدید سلامت و بهداشت شهروندان را تخلیه فاضلاب های شهری و پساب های کشاورزی بیان کرد.

مهدی حسینی زاده گفت: بیش از ۷۰ درصد فاضلاب اهواز وارد رودخانه کارون می شود و رهبر معظم انقلاب به تازگی دستور ویژه برای مساله فاضلاب اهواز صادر کرده، بنابراین لازم است برنامه وسیع و استراتژی مشخصی برای جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه کارون تدوین شود.

وی افزود: از ۵۹ بیمارستان موجود در خوزستان ۳۹ بیمارستان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، چهار بیمارستان زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی آبادان، هفت بیمارستان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی دزفول و چهار بیمارستان زیر نظر شوشتر و پنج بیمارستان زیر نظر بهبهان اداره می شود.

حسینی مدعی شد: مرکز بهداشت بر تصفیه خانه بیمارستان های خصوصی و دولتی نظارت مستمر دارد، بیشتر بیمارستان های خوزستان دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند اما برخی مواقع ممکن است دچار اختلال شوند.

 

گلستان در همسایگی کارون

مدیر سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان نیز در این نشست از آزمایشگاه های معتمد محیط زیست انتقاد کرد و گفت: آزمایشگاه های مرجع در ارسال آزمایش ها و یا خوداظهاری های مربوط به بیمارستان ها، تعلل و یا تاخیر دارند یا به دلیل مسایل مالی آزمایش ها را انجام نمی دهند که در صورت ادامه این روند از طریق مراجع قانونی با آنها برخورد می شود.

فرهاد صفدری افزود: تصفیه خانه بیمارستان گلستان اهواز قابل تعمیر و یا بازسازی نیست و به عنوان یکی از اولویت ها در حال جایگزینی تصفیه خانه آن هستیم؛ همچنین بیمارستان امیدیه یکی از بیمارستان های زیان ده است که میزان اشغال تخت آن پایین است و در صورت تامین اعتبار، تصفیه خانه فاضلاب این بیمارستان نیز راه اندازی می شود.

هم اکنون فاضلاب از ۲۳ نقطه به رودخانه کارون در اهواز تخلیه می شود. مقرر شده بود شرکت آبفا اهواز تا سال ۱۳۹۶ پنج نقطه بحرانی که حدود ۴۰ درصد از فاضلاب اهواز از طریق آنها وارد رودخانه می شود را به عنوان اولویت اجرا کند.

شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۱۳۸۱ به تصویب هیات وزیرات رسید. هدف آن هماهنگی در جلوگیری از آلودگی رودخانه کارون و بهبود کیفیت آب این رودخانه بوده، تا حدی که آب شرب مردم شهرهای آبادان و خرمشهر را با کیفیت مناسب تأمین کند. همچنین این شورا در راستای ایجاد تعادل پایدار بین فعالیت های توسعه ای در بخش های کشاورزی، صنعت و اسکان جمعیت با حیات رودخانه کارون، شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون تشکیل شده است.

کلید واژه :

فاضلاب های بیمارستانی

،

خوزستان

ثبت نظرات
captcha