کد خبر : ۳۴۵۴۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دریاچه ارومیه عمیق شد-کاشت گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه

در حال حاضر ۲۴ پایلوت برای ۷ گونه گیاهی در سطح حوضه آبریز ایجاد شده و با افزایش ورودی آب شیرین به پیکره دریاچه، عمق دریاچه ارومیه افزایش پیدا کرده است.

دریاچه ارومیه عمیق شد-کاشت گیاهان دارویی در حوضه آبریز دریاچه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چند روز پیش بود که دریاچه ارومیه را دیدم، موج های فیروزه ای رنگش گویی به آسمان دوخته شده بود؛ باید یک دل سیر به آن نگاه کنی تا صدای امواجش، تلخی روزهایی که دریاچه با مرگ دست و پنجه نرم می کرد را از ذهنت پاک کند.

اقدامات بسیاری از سوی ستاد احیا دریاچه ارومیه برای نگین فیروزه ای آذربایجان انجام گرفته است از لایروبی مسیل ها، مدیریت و رهاسازی آب از پشت سدها و در نهایت کاشت گیاهان دارویی که یک صنعت نوظهور در بخش کشاورزی گرفته تا بحث اشتغال و معیشت جایگزین.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با حضور در دفتر خبرگزاری مهر می گوید : تراز دریاچه ارومیه در پنجم مهر ماه، ۱۲۷۱/۲۹ است که این تراز مشابه سال قبل، ۱۲۷۰/۲۷ بوده و اما آبی که امروزه در دریاچه وجود دارد ۳ میلیارد و ۴۱۰ میلیون متر مکعب است .

عمیق شدن دریاچه ارومیه

خلیل ساعی با اشاره بر مطالعات سازمان فضایی کشور و عمیق شدن دریاچه ارومیه بیان می کند : بحثی که در رابطه با مطالعات در مورد عمق سنجی بستر دریاچه وجود داشت این بود که دریاچه روز به روز حالت گودی خود را از دست داده و به حالت تخت در می آید و باعث می گردد با وجود آب در دریاچه در سطح وسیعی پخش شده و با اولین تابش نور خورشید و تبخیر، مرگ دریاچه رقم بخورد. این در حالی است که ستاد احیا دریاچه ارومیه، مطالعات رفتار سنجی بستر دریاچه را از طریق سازمان فضایی ایران انجام داد.

وی در ادامه توضیح می دهد : بر اساس مطالعات سازمان فضایی کشور، با توجه به ورود آب شیرین به بستر دریاچه ارومیه، انحلال نمک رخ داده و دریاچه عمیق تر شده و علاوه بر این، میزان آب موجود در یک تراز مشخص با توجه به انحلال نمک در بستر دریاچه، افزایش یافته است.

گیاهان دارویی، صنعتی در بخش کشاورزی منطقه

حاشیه دریاچه پایلوت برای ۷ گونه گیاهی از جمله آویشن باغی، اسطوخودوس، مرزنجوش، گل محمدی، گل راعی و مریم گلی انتخاب شده است گیاهان دارویی یک صنعت نوظهور در بخش کشاورزی است، این را مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا می گوید و ادامه می دهد : ۲۴ پایلوت برای ۷ گونه گیاهی از جمله آویشن باغی، اسطوخودوس، مرزنجوش، گل محمدی، گل راعی و مریم گلی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه ایجاد شده است. طرح جامع توسعه کشت گیاهان دارویی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله اقداماتی است که توسط ستاد احیا دریاچه ارومیه انجام گرفته است که با مشارکت جهاد کشاورزی، جهاد دانشگاهی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق ها، بانک ها، اتاق بازرگانی و معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه انجام می پذیرد.

پایلوت قرار دادن ۶۳ مزارع برای کاشت گیاهان دارویی 

ساعی در ادامه بیان می کند : توسعه زنجیره های ارزش با نیاز آبی کم همچون کاشت پسته و زعفران، کاهش فشار بر منابع آبی و افزایش درآمد جوامع محلی از جمله اقداماتی است که باید در مزارع صورت گیرد؛ ۲۴ پایلوت  در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انتخاب شده و حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها برای ورود به بحث زنجیره ارزش، انجام و برنامه ریزی هایی نیز صورت گرفته که حتی با کشاورزان، قراردادی مبنی بر خریداری محصولات تولید شده منعقد می شود.

او توضیح می دهد : اهمیت داشتن گیاهان دارویی و بحث گردشگری برای ستاد احیا دریاچه ارومیه و انجام مطالعات زنجیره ارزشی در رابطه با ۴ محصول گل محمدی، بوم گردی، انگور و گیاهان دارویی انجام گرفته است که در این زنجیره ارزشی، تأمین نهاده ها، کاشت، برداشت و فرآوری، بسته بندی و بازار فروش مد نظر است که عمدتاً بر روی چندین محصول در ۱۱ شهرستان عملیاتی شده است.

وی از جمله گیاهان دارویی کم آب بر را زعفران، گل محمدی، گشنیز، شیرین بیان، زیره سیاه برشمرده و اضافه می کند : طی سال های قبل، بحث های فرهنگی و اجتماعی ستاد به اطلاع رسانی در روستاها اختصاص داده شده بود اما از سال گذشته طبق رهنمودهای ستاد احیا، اعتبارات فرهنگی و اجتماعی در بخش تولید گیاهان دارویی از مرحله کاشت، برداشت، فرآوری، بسته بندی و بازاریابی که به عنوان زنجیره ارزش از آن یاد می شود اختصاص داده شده  که تمامی این مراحل  به طور پایلوت در برخی از شهرستان ها انجام یافته است.

پایلوت ۱۱ شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه

ساعی ادامه می دهد : طی قراداد منعقد شده با سازمان جهاد دانشگاهی استان طی سال گذشته، ۱۱ شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه به عنوان پایلوت، انتخاب و کاشت گیاهان دارویی با مصرف آبی کم و ارزش اقتصادی بالا به روستاییان آموزش دهند و در نهایت با تعریف بازار فروش و یا مجموعه هایی که قادر بر خرید محصولات کشاورزان هستند معرفی شوند.

او معتقد است که همواره چندان اهمیتی برای بازار فروش در بحث تولید نداریم چرا که محصولی را تولید و با پیدا نکردن بازار فروش برای آن، محصول تولید شده در دستمان می ماند و ادامه می دهد : در این رابطه سازمان جهاد دانشگاهی متولی شد و در قرارداد سال گذشته با توجه بر اینکه فصل کشت گیاهان دارویی گذشته بود در ۳ شهرستان شبستر، عجب شیر و ملکان، کشت گیاهان دارویی و زعفران را آموزش دادند و طبق مکاتبه ای که اخیراً صورت گرفته اعلام کردند که این اقدامات را در ۸ شهرستان دیگر نیز انجام خواهیم داد در این رابطه رعایت زنجیره ارزشی و تأکید بر بازار فروش باید مورد توجه قرار گیرد.

 

همراهی تغییرات الگویی با حداقل مصرف آبی

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا در آذربایجان شرقی، گیاهان دارویی را در زمره گیاهانی قرار می دهد که بازده اقتصادی بالایی دارد و بیان می کند : امروزه تأکید بر این نیست که کشاورز از کشاورزی خود جدا شده و به سمت کاشت گیاهان دارویی برود بلکه باید همگام با تولید محصولات کشاورزی که تا به امروز وجود داشت، تولید گیاهان دارویی را نیز جزو برنامه خود قرار دهند. بخشی از گیاهان دارویی به صورت دیم به عمل آمده و هیچ گونه نیاز آبی ندارد به هر حال تمامی تغییرات الگو باید با حداقل مصرف آبی همراه باشد. 

گیاهان دارویی یک صنعت نوظهور در بخش کشاورزی است

او به خبرنگار مهر می گوید : گیاهان دارویی یک صنعت نوظهور در بخش کشاورزی است که حدود ۱۵/۵ درصد رشد متوسط سالانه را به همراه دارد و میزان تجارت جهانی آن در زمان حاضر به ۱۰۷ میلیارد دلار می رسد البته پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۵، به بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید. چین، مصر، هند، آلمان و آمریکا در زمره کشورهای صادر کننده گیاهان دارویی هستند و فرانسه، کره جنوبی و ژاپن نیز واردکنندگان این محصولات هستند که گفته می شود به صورت ارگانیک نیز می شود آنها را تولید کرد و تولیدات نیز در مواد آرایشی، بهداشتی و گیاهانی که به گونه دارویی مطرح می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. 

ساعی به افزایش میزان بارش و نزولات جوی طی امسال که موجب افزایش تراز دریاچه شد اشاره ای کرده و توضیح می دهد : ۴۱۴ میلی متر بارش در سال آبی ۸۶_۸۵ وجود داشت که تراز دریاچه ۱۵ سانتی متر کاهش یافته بود و ۴۰۹ میلی متر در سال آبی ۸۹_۸۸ داشتیم که ۱۲ سانتی متر تراز دریاچه کاهش یافته بود؛ اما میزان بارش ها در سال ۹۷_۹۸ که چند روزی به اتمام سال آبی مانده است، ۴۸۸ میلی متر بود که در قیاس با ۴۰۹ و ۴۱۴ میلی متر چندان تغییر معناداری ندارد اما گفته می شود ۷۰ میلی متر اضافه بارش داشتیم اما از طرف دیگر میزان افزایش تراز دریاچه، ۱۰۵ سانتی متر بود. با افزایش بارش ها و اقدامات انجام گرفته از سوی ستاد احیا دریاچه ارومیه، دوره ترسالی قبلی که شاهد کاهش تراز بودیم در این دوره افزایش تراز را شاهد باشیم.

لایروبی مسیل های منتهی به دریاچه ارومیه

وی از جمله اقدامات ستاد احیا دریاچه ارومیه را لایروبی مسیل های منتهی به دریاچه دانسته و بیان می کند : در استان آذربایجان شرقی، ۱۴۲ کیلومتر لایروبی مسیل ها انجام یافته است؛ مدیریت آب پشت سدها و از طرفی با لحاظ کردن میزان حقابه دریاچه نزدیک بر ۲/۵ میلیارد متر مکعب رهاسازی صورت گرفت در حالی که هر سال این رهاسازی چیزی در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون متر مکعب انجام می گرفت.

ساعی ادامه می دهد : اگر ستاد احیا دریاچه ارومیه تشکیل نمی یافت در سال ۱۳۹۵، دریاچه به حالت خشک و مرداب کوچکی تبدیل می شد اما طبق برنامه ریزی ستاد احیا، دو سال اول به عنوان سال تثبیت وضعیت دریاچه و مرحله دوم بعد از تثبیت دریاچه، مرحله احیا بوده که اتفاق افتاده است.

لایروبی ۱۴۲ کیلومتری مسیل ها

وی اقدامات ستاد احیا را اثرگذار در بحث احیای دریاچه ارومیه می خواند و به خبرنگار مهر می گوید : متوسط اعتبارات تخصیص یافته نسبت به اعتبارات لحاظ شده حدود ۴۲ درصد است که دولت بیشتر از ۴۲ درصد تا به امروز نتوانسته است اعتبار مورد نیاز را به ستاد احیا تخصیص دهد. این در حالی است که پروژه های بسیاری اجرایی نشده است؛ اگر در استان ما به طول ۱۴۲ کیلومتر لایروبی انجام گرفته است مسیل های دیگری نیز نیاز به لایروبی دارد که آب آور دریاچه است که تخصیص ۴۲ درصدی اعتبارات باعث شده است نتوانیم برنامه های خود را به پیش ببریم.

او توضیح می دهد : مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که اگر اعتبارت به موقع پرداخت می شد امروزه شاهد این بودیم که به اتمام رسیده است و آنچه که در برنامه پیشنهاد شده بود سالانه ۱۲۳ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده از طریق لوله گذاری بر پیکر دریا وارد می شد؛ اما طبق گزارشات ارائه شده از سوی همکاران شرکت آب و فاضلاب در پایان اولین فصل در سال آتی، تنها راه اندازی بخش مایع امکان پذیر خواهد بود و بخش لجن در مراحل بعدی است اما اگر اعتبارات به طور کامل تخصیص می یافت پروژه ای با پیشرفت فیزیکی خوب می توانست پیش رود.

اشتغال و معیشت جایگزین

ساعی، بحث اشتغال و معیشت جایگزین را در زمره موضوعات مهم عنوان کرده و به خبرنگار مهر می گوید : عمده ترین مصرف آب در بخش کشاورزی، از جمله مواردی است که همواره مطرح کرده ایم. بحث اشتغال و معیشت جایگزین، طی سه سال جزو مجموعه مباحث شورای فرهنگی و اجتماعی و عمدتاً در بحث های ستاد احیا دریاچه ارومیه وجود دارد؛ اگر فکر ما این باشد که منبع جدیدی برای کشاورزان مطرح کنیم باید آنان را از بخش کشاورزی دور ساخته و در بخش های دیگر صاحب شغل کنیم.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا حقابه دریاچه ارومیه را مهم دانسته و می گوید : آب باید به مقدار مورد نیاز وارد پیکره دریاچه شود تا بتواند به حیات خود ادامه دهد؛ طبق مطالعاتی که انجام گرفته حقابه سالانه مورد نیاز دریاچه ارومیه، ۳ میلیارد و ۴۲۶ میلیون متر مکعب است. آنچه که دولت در ابتدای تشکیل ستاد احیا بدان دست یافت این بود که باید سالانه ۸ درصد در بخش کشاورزی کاهش مصرف داشته باشیم که در طی ۵ سال به ۴۰ درصد برسد. از این مقدار باید ۹۸۸ میلیون متر مکعب از محل کاهش مصرف آب در بخش کساورزی، ۶۶۷ میلیون متر مکعب و ۳۲۱ میلیون متر مکعب در داخل مزارع با استفاده از روش ها و فناوری های نوین ذخیره گردد.

 

۲۷ راهکار احیای دریاچه ارومیه

وی ۱۹ راهکار احیای دریاچه ارومیه را عملیاتی و اجرایی و ۷ راهکار را مطالعاتی خوانده و بیان می کند : بررسی اثرات پل میان گذر در خشک شدن دریاچه ارومیه به کارفرمایی اداره کل محیط زیست و با مشاوره دانشگاه تبریز مطالعه و هم چنین در جلسه هیدرولیک در تهران مطرح شده است. پل میان گذر دریاچه ارومیه عاملی در خشک شدن دریاچه ارومیه و کاهش تراز آن بود اما طبق مطالعات جدیدی که صورت گرفته است نیاز دارد  تا پل میان گذر اصلاح شود.

ساعی ادامه می دهد : تراز دریاچه ارومیه در سال جاری وضعیت خوبی دارد به گونه ای که در ۱۲ خرداد ماه به ۱۲۷۱/۹۴ رسیده است که با مکاتبات انجام یافته مبنی بر بهبود وضعیت دریاچه، باید جزو برنامه های مصوب راه و شهرسازی برای اصلاح پل میان گذر شهید کلانتری قرار بگیرد.

وی با اشاره بر اینکه اگر امسال دوره ترسالی جدیدی اتفاق افتاد و میزان نزولات جوی به ۴۰۰ میلی متر برسد حدود ۱ متر و ۲۰ سانتی متر تراز دریاچه افزایش خواهد یافت؛ همزمان با افزایش تراز دریاچه ارومیه، انتقال آب زاب بر پیکر دریا یکی از مهم ترین پروژه هایی است که لایروبی و لاینینگ آن در حدود ۳۶ کیلومتر انجام گرفته است. کانال های آب آور دریاچه نیز بالا ی۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و آنچه که مطرح می کنند در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۹، ۶ کیلومتر باقی مانده نیز حفاری خواهد شد و سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب بر پیکر دریا وارد خواهد شد. پساب تصفیه شده تبریز و ارومیه نزدیک بر ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را دارا می باشد که مجموع این دو به ۹۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید که می توانند سالانه بر پیکر دریا وارد شوند.

عدم ابلاغ اعتبارات در نیمه دوم سال جاری

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیا در آذربایجان شرقی در ادامه توضیح می دهد : سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ستاد احیا دریاچه ارومیه لحاظ کردند که سهم استان آذربایجان شرقی ۱۰۰ درصد تخصیص داشت اما اعتبارات سال جاری که معمولاً در نیمه دوم سال ابلاغ می شود و تا کنون هیچ ابلاغی صورت نگرفته است.

ساعی در پایان بیان می کند : از حقابه دریاچه ارومیه ۳/۴ میلیارد متر مکعب برای استان ها سهم داده شده که سهم استان آذربایجان شرقی، ۳۹۳ میلیون متر مکعب می باشد اما باید گفت که پتانسیل آبی استان آذربایجان غربی بیشتر است؛ از سد علویان نزدیک بر ۲۰ میلیون متر مکعب و از سد قلعه چای، ۸۳ میلیون متر مکعب و از سایر سدها نیز حدود ۲/۵ میلیارد متر مکعب رهاسازی صورت گرفته است.

کلید واژه :

دریاچه ارومیه

،

گیاهان دارویی

،

حوضه آبریز دریاچه

ثبت نظرات
captcha