کد خبر : ۳۴۵۴۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ادعای آلودگی آب رودخانه های شمال کشور کذب است

نماینده مردم آمل در مجلس با انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست، گفت: ﻣﺰارع ﭘﺮورش ﻣﺎﻫﻲ بسیاری در مسیر رودخانه هراز فعالیت می کنند، بنابراین اظهارات کلانتری مبنی بر از بین رفتن تمامی موجودات زنده رودخان...

ادعای آلودگی آب رودخانه های شمال کشور کذب است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عزت الله یوسفیان ملا در واکنش به صحبت های اخیر رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر اینکه هیچ رودخانه ای در شمال کشور نداریم که موجود زنده داشته باشد، گفت: در مسیر و بستر رودخانه هراز و در مناطق پلور، بندکنار، تکاور، پلمون، گردنک، شنگلده، شاهاندشت، وانا، بایجان، پنج آب، کهرود حوضچه های مخصوص پرورش ماهی وجود دارد که از آب این رودخانه استفاده می کنند.

ادعای آلودگی آب رودخانه های شمال کشور صحت ندارد/ استفاده از آب رودخانه هراز در حوضچه های پرورش ماهی

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه آلودگی آب رودخانه های شمال کشور صحت ندارد، افزود: در بالادست رودخانه و در مناطق مذکور ماهی قزل آلا و در پایین دست رودخانه هراز ماهیان گرمابی پرورش داده می شود و بزرگترین پرورش ماهیان گرمابی منطقه نیز در محور هراز، محمود آباد آمل و دوراهی شهرک صنعتی آمل احداث شده است که همه آنها از آب رودخانه هراز بدون آنکه تصفیه شود، استفاده می کنند. تمامی این حوضچه های در مسیر  رودخانه احداث شده و آب پس از ورود به این حوضچه های در امتداد رودخانه به جریان می افتد. 

اظهارات کلانتری مبنی بر از بین رفتن موجودات زنده رودخانه های شمال کشور کذب است

عضو کمیسیون آئین نامه مجلس شورای اسلامی اظهارات رئیس سازمان محیط زیست را مبنی بر از بین رفتن تمامی موجودات زنده رودخانه های شمال در اثر ورود شیرابه پسماند ها را کذب و بی اساس دانست و تصریح کرد: مشکلات پسماند در مازندران وجود داشته و یکی از مهمترین معضلات استان های شمال کشور نیز ورود شیرابه پسماند ها به رودخانه ها است اما اینکه تمامی موجودات زنده رودخانه ها به این دلیل از بین رفته باشد و آب رودخانه غیرقابل استفاده باشد به هیچ عنوان صحت ندارد.  

وی با بیان اینکه ماهیان تنها موجودات رودخانه های شمال کشور هستند، تاکید کرد: نمی دانم منظور رئیس سازمان محیطزیست از این صحبت که هیچ موجود زنده ای در رودخانه های شمال کشور وجود ندارد، چیست؟ شاید در گذشته سگ آبی و یا موجود دیگری در این رودخانه وجود داشته و امروز در اثر آلودگی از بین رفته است. اما معمولا به تناسب گرم یا سرد بودن آب منطقه ماهی پرورش می دهند اما بنده تاکنون نشنیده ام که در رودخانه های شمال کشور موجود دیگری هم وجود داشته و ازبین رفته باشد.  

رئیس سازمان محیط زیست هیچ اقدام عملی  انجام نداده است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در رابطه با عملکرد سازمان محیط زیست در خصوص مدیریت پسماندها و جلوگیری از ورود شیرابه به رودخانه ها اضافه کرد: عملکرد سازمان محیط زیست در حد مصاحبه، سخنرانی و برگزاری سمینار و جلسات بسیار عالی بوده است اما هیچ کاری در حوزه میدانی انجام نمی دهد. بنابراین معتقدم سازمان محیط زیست نه تنها رفع مشکل نکرده بلکه مشکلاتی را هم ایجاد می کند.  

بررسی طرح تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارت خانه در صحن علنی مجلس به زودی 

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه طرح تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارت خانه در مجلس شورای اسلامی در حال تدوین بوده و به زودی در صحن علنی مطرح می شود، افزود: تلاشمان این است که سازمان محیط زیست را همانند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به منظور نظارت پذیری و پاسخگویی بیشتر به وزارت خانه تبدیل کنیم چرا که در حال حاضر رئیس سازمان محیط زیست معاون رئیس جمهور بوده و در خصوص مشکلات و کم کاری ها به مجلس پاسخگو نیست. بنابراین امیدواریم با تصویب این طرح در صحن علنی بسیاری از مشکلات حوزه محیط زیست حل شود./

کلید واژه :

آلودگی آب

،

رودخانه های شمال کشور

،

آلودگی آب رودخانه های شمال کشور

ثبت نظرات
captcha