کد خبر : ۳۴۵۴۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز عملیات مالچ پاشی بدون دریافت نظر سازمان محیط زیست

درحالی که قرار است عملیات مالچ پاشی در ۶۵ هزار هکتار از بیابان های کشور آغاز شود، مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها می گوید که نقشه نقاطی که قرار است در آن عملیات مالچ پاشی انجام شود برای سازمان محیط زیست فرستاده شده تا اعلام کنند که آیا این نقاط جزو مناطق تحت مدیریت این سازمان هست یا خیر؟ اما سازمان محیط زیست هنوز پاسخی نداده است.

آغاز عملیات مالچ پاشی بدون دریافت نظر سازمان محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مالچ پاشی یکی از روش های تثبیت شن روان در بیابان های کشور برای جلوگیری از وقوع گرد و غبار است. هر چند برخی از کارشناسان بر این باورند که مالچ پاشی سبب از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری منطقه می شود اما مسئولان سازمان جنگل ها به عنوان متولیان مالچ پاشی بارها تاکید کرده اند مالچ پاشی در مناطقی که شن روان دارند و با هیچ راهی نمی توان آن را تثبیت کرد، تنها گزینه است همچنین سازمان جنگل ها می گوید در نقاطی اقدام به اجرای عملیات مالچ پاشی می کند که عاری از هر گونه پوشش گیاهی است.

اما با این وجود هر از گاهی عکس هایی از دفن برخی حیوانات زیر مالچ ها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر می شود که سازمان جنگل ها هیچ وقت آن ها را تایید و یا حتی رد نمی کند. حالا نیز با شروع فصل پاییز قرار است که عملیات مالچ پاشی به تدریج در برخی نقاط بیابانی کشور آغاز شود. همزمان با اجرای این عملیات برخی نگرانی ها درباره نقاطی که قرار است در آن ها مالچ پاشی صورت بگیرد به وجود آمده است.

فرهاد سرداری - مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: در حال حاضر از ۳۲.۵ میلیون هکتار اراضی بیابانی کشور، ۶۵ هزار هکتار نیاز به اجرای عملیات مالچ پاشی دارد. دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها بررسی هایی را درباره این اراضی و اینکه آیا زیستگاه حیات وحش و گونه هایی گیاهی هستند یا خیر انجام داده و سعی کرده است که طی این بررسی ها با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کند.

وی ادامه داد: پس از پایان بررسی ها و مطالعات، نقشه نقاطی را که قرار است در آن ها عملیات مالچ پاشی انجام شود در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده ایم و در حال حاضر منتظر هستیم تا این سازمان نظر خود را اعلام کند تا مشخص شود آیا این نقاط جزو مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست است یا خیر؟

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: در حال حاضر چند ماه است که منتظر نظر سازمان حفاظت محیط زیست در این باره هستیم و چنانچه نظر خود را به ما اعلام نکنند مجبور هستیم که عملیات مالچ پاشی را آغاز کنیم.

سرداری در پایان با بیان اینکه در حال حاضر راهی به جز مالچ پاشی در نقاط بحرانی بیابانی نداریم، گفت: چندین طرح تحقیقاتی روی سایر پلیمرها برای جایگزینی با مالچ نفتی انجام شد اما هیچ کدام تاثیر مالچ نفتی را نداشت. ضمن اینکه تخریب بیشتری برای محیط زیست نسبت به مالچ نفتی در پی داشتند.

کلید واژه :

عملیات مالچ پاشی

،

سازمان محیط زیست

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha