کد خبر : ۳۴۵۴۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اتمام طرح جداسازی آب شرب از آب خام در آبیاری شهری تا 2 ماه آینده

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان از اتمام طرح جداسازی آب شرب از آب خام در آبیاری شهری تا 2 ماه آینده خبر داد.

اتمام طرح جداسازی آب شرب از آب خام در آبیاری شهری تا 2 ماه آینده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یحیی ستوده نیا بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان گلستان اظهار کرد: یکی از اقدامات بسیار مهم شهرداری گرگان که در سال جاری به اجرا در آمد توسعه شبکه آبیاری تحت فشار برای آبیاری فضای سبز شهری بوده است.

وی ادامه داد: با همکاری معاونت عمرانی شهرداری گرگان برای این اقدام در سال جاری 2 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان خاطرنشان کرد: با تلاش های انجام شده در سال جاری آبیاری تحت فشار فضای سبز بلوار جرجان به پایان رسیده و این اقدام برای فضای سبز از میدان ناهارخوران تا ابتدای شهرک «میناگل» اجرا شده است.

ستوده نیا گفت: همچنین طرح جداسازی آب شرب از آب خام در مرحله نهایی قرار دارد و طی دو ماه آینده این طرح به اتمام خواهد رسید.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح آبیاری تحت فشار و جداسازی آب شرب از آب خام، ضمن مدیریت مصرف و آبیاری فضای سبز می توانیم برای توسعه شبکه از اعتبارات استانی هم استفاده کنیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان در خصوص میزان استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز گفت: ما حدود 13 حلقه چاه در سطح شهر گرگان داریم و از این تعداد، مدیریت چهار حلقه آب را برای تامین آب شرب شهروندان به شرکت آب و فاضلاب گرگانسپرده ایم.

ستوده نیا گفت:  درصد از 9 حلقه چاه باقی مانده ارزش شرب ندارد و از سوی دیگر با مدیریت آب های تحت الارض در مناطق مختلف گرگان سعی کردیم میزان استفاده از آب چاه ها را نیز کاهش دهیم.

وی گفت: طی نامه ای به اداره آب و فاضلاب اعلام کردیم حاضریم تمام چاه های آب که ارزش شرب دارد را به اداره آب و فاضلاب واگذار کنیم و از سوی دیگر دبی این آب محاسبه شود و فاضلاب تصفیه شده شهری را به ما تحویل دهد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان تصریح کرد: متاسفانه اداره آب و فاضلاب به دلیل هزینه بالای انتقال آب با این طرح موافقت نکرده است.

ستوده نیا در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام صرفه اقتصادی ندارد، گفت: بله با یک محاسبه ساده می توان به این نتیجه رسید که این اقدام به نفع هر دو دستگاه و مردم است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد: در حال حاضر 34 هزار و 266 متر مربع فضای پارک شهری در گرگان وجود دارد و سرانه فضای سبز شهر 7.43 متر مربع است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان تصریح کرد: در اقدام جدید به منظور افزایش فضای پارک و فضای بازی کودکان در پارک های شهر، ساخت و احداث پارک جیبی را در دستور کار قرار دادیم.

ستوده نیا گفت: در حال حاضر 9 پارک جیبی به بهره برداری رسیده و برنامه داریم 40 پارک جیبی را در سطح شهر ایجاد کنیم.

وی متذکر شد: یکی از بزرگترین مشکلات ما در توسعه فضای پارک در شهر گرگان مشکل زمین است تا بتوانیم آن زمین را با تغییر کاربری به پارک تبدیل کنیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گرگان به توان این سازمان در تامین گل های فصلی مورد نیاز برای زیباسازی شهر اشاره کرد و گفت: سالانه چهار میلیون بوته گل فصلی را تولید می کنیم که این یک برند مهم برای شهرداری گرگان است.

ستوده نیا تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در سطح شهر، حفاظت از گل ها بود که در اقدامی نوآورانه اقدام به اهدا سالانه 800 هزار بوته گل فصلی به شهروندان کردیم که هر کسی تقاضای دریافت گل های فصلی داشته باشد با مراجعه به سازمان می تواند گل های تولید شده توسط کارشناسان سازمان را دریافت کند.

وی اضافه کرد: با نگاهی دیگر به این سمت حرکت کردیم که به شهروندان آموزش دهیم با کمترین هزینه اقدام به تولید گل های خانگی و فصلی کنند و در این راستا در مرکز آموزش سازمان واقع در خیابان پنجم آذر، کوچه آذر یکم این آموزش ها را آغاز کردیم.

ستوده نیا با اشاره به اینکه در نیمه نخست امسال 14 هزار نفر ساعت در شیفت صبح و یک هزار و 600 نفر ساعت از آموزش های این مرکز استفاده کردند، گفت: در صورت تقاضای مخاطبان، این افراد برای اخذ مدرک معتبر به سازمان فنی و حرفه ای معرفی خواهند شد.

کلید واژه :

طرح جداسازی آب شرب از آب خام

،

آبیاری شهری

،

طرح جداسازی آب شرب

،

آب خام

ثبت نظرات
captcha