کد خبر : ۳۴۵۳۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مرگ سالانه ۱۴۰۰۰ نفر در جاده های کشور

رئیس پلیس راهور ناجا گفت:در نوروز ۹۷، بیش از ۱۳۰۰ کشته بر اثر تصادفات جاده ای کشور داشته ایم که نسبت به سال گذشته، تقریباً ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است. بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد لذا برنامه های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه خیز جاده ها و شهرها در نظر گرفته شده است.

مرگ سالانه ۱۴۰۰۰ نفر در جاده های کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابر اظهارات رئیس پلیس راهور ناجا، بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد لذا برنامه های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه خیز جاده ها و شهرها در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، سردار کمال هادیان فر صبح امروز در همایش سراسری همیاران پلیس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نقش همیاران پلیس بیش از ۱۸ درصد در کاهش تصادفات مؤثر بوده است.

وی با بیان اینکه در طول ۱۳ سال (از سال ۸۴ تاکنون) تعداد همیاران در جاده از بیش از ۴۰۰۰ نفر امروز به بیش از ۱۴ هزار نفر افزایش یافته است اظهار کرد: این امر تأثیر بسزایی در کاهش ۱۸ درصدی تصادفات داشته به طوری که کاهش تصادفات با همکاری همیاران پلیس در کشور قابل رؤیت است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: امروز در کشور بیش از ۱۰ میلیون همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس یار راهور داریم که پلیس راهور ناجا را همراهی می کنند. امیدوار هستیم با برنامه ریزی خوبی که در مدارس انجام شده است،به شکل نمادین طرح همیاران پلیس برگزار می شود.

سردار هادیانفر ادامه داد: در نوروز ۹۷، بیش از ۱۳۰۰ کشته بر اثر تصادفات جاده ای کشور داشته ایم که نسبت به سال گذشته، تقریباً ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: عمده علت تصادفات، عدم توجه به جلو، سرعت و سبقت غیرمجاز، خواب آلودگی و خستگی رانندگان بوده است که در راستای کاهش تصادفاتی که عاملشان این عوامل است، ما مکرراً توصیه می کنیم به نکات ایمنی و راهنمایی و رانندگی دقت کنند.

سردار هادیانفر با بیان اینکه بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد گفت: طی جلساتی که با وزیر راه در ناجا برگزار شده، برنامه های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه خیز جاده ها و شهرها در نظر گرفته شده و امیدواریم تا قبل از شروع سال جدید، این نقاط به حداکثر ممکن برسد ولی ما معتقد هستیم که اصلی ترین عامل تصادف، عامل انسانی است یعنی اگر راننده از سرعت مطمئنه استفاده کند، شتاب در حرکت نداشته باشد، به روبرویش، توجه و قوانین را رعایت کند، تصادفات کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: خواسته ما از دولت با توجه به دغدغه ها و نگرانی های اصلی مردم، مقام معظم رهبری، مسئولین کشور و ریاست جمهوری بحث تصادفات و تلفات جاده ای است که متاسفانه امسال نسبت به سال گذشته تقریبا ۱۶۰ نفر بیشتر در جاده های کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست داده اند.

هادیانفر با بیان اینکه هشت دهم درصد افزایش تلفات در سال گذشته داشته ایم ادامه داد: دولت با پشتیبانی های جدی و با حمایت از سایر دستگاه ها، وزارت رفاه و وزارت بهداشت یک برنامه جدی برای کاهش تلفات و تصادفات داشته باشد چرا که ما نیازمند این حمایت ها هستیم.

رئیس پلیس راهور ادامه داد: یکی از دغدغه های جدی کشورهای توسعه یافته افزایش تصادفات و تلفات جاده ای هست. این برای نظام جمهوری اسلامی خوب نیست که سالانه بیش از ۱۴ هزار نفر در جاده های کشور بر اثر تصادف فوت کنند و ۳۱۵ هزار نفر مجروح شوند و بخش زیادی از این افراد گذشته از اینکه خانواده های آنها از هستی ساقط می شوند، دچار معلولیت های دائمی می شوند به همین خاطر امیدواریم با کمک دولت و سایر نهادها بتوانیم این تصادفات و تلفات را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: نظارت های هوشمند و سیستمی را باید افزایش دهیم. ما خیلی به دنبال اصطکاک بین پلیس و مردم نیستیم . خیلی به دنبال جریمه کردن نیستیم؛ امیدوارم کمپین هایی تحت عنوان روز بدون کشته،روز بدون تصادف، روز بدون حادثه و ... ایجاد شود.

سردار هادیانفر گفت: ما تقریبا ۴۶ درصد کشته شدگان در حین انتقال و بخشی هم در حین درمان از دست می روند. به همین منظور جلساتی فرمانده ناجا با رئیس اورژانس کشور و وزیر بهداشت داشته اند و پیش نویس تفاهم نامه ای را تنظیم کرده ایم. این خبر خوش را باید بدهم که وزیر بهداشت اراده دارند که این تفاهم نامه در کشور اجرایی شود که در واقع ما میزان خسارت در انتقال مجروحان تصادف به حداقل ممکن برسد.

کلید واژه :

مرگ

،

جاده های کشور

ثبت نظرات
captcha