کد خبر : ۳۴۵۳۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۳۵ درصد از سدهای بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

علی رغم این که امسال شاهد بارش های مناسبی بودیم اما به دلیل پراکندگی بارش ها و نوسان روان آب، هم چنان سدها با کمبود مواجه هستند، به گونه ای که هم اکنون ۶۲ سد معادل ۳۵ درصد از مجموع ۱۷۸ سد بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب دارند.

۳۵ درصد از سدهای بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی رغم این که امسال شاهد بارش های مناسبی بودیم اما به دلیل پراکندگی بارش ها و نوسان روان آب، هم چنان سدها با کمبود مواجه هستند، به گونه ای که هم اکنون ۶۲ سد معادل ۳۵ درصد از مجموع ۱۷۸ سد بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب دارند.

به گزارش ایسنا، با توجه به این که بیش از ۱۵ سال است که بحران آب در ایران رخنه کرده، باران های مناسب دوره ای نمی تواند این چالش بزرگ را برطرف کند و لازم است که راه کارهای مدیریت شده ای برای حل این تنش در کشور به وجود آید.

بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب کشور تا پایان نیمه اول اسفندماه سال جاری، سدهای "شهید رجایی" در مازندران، "زاینده رود" اصفهان، "تهم" زنجان و "ملاصدرا" در استان فارس از مهم ترین سدهای دارای ۴۰ درصد آب به شمار می آیند که اغلب کاربری تأمین آب شرب دارند.

علاوه بر این، تعداد ۴۴ سد معادل ۲۵ درصد سدهای بزرگ، بیش تر از ۹۰ درصد آب دارد که سدهای "سورال" کردستان، "میجران" رامسر، "تنگ حمام" کرمانشاه، "گاوشان" کردستان، "دویرج" ایلام، "سلیمانشاه" کرمانشاه و "کرخه" در خوزستان از مهم ترین آن ها محسوب می شود؛ این سدها عمدتاً تأمین کننده آب کشاورزی هستند. هم چنین، بیش از نیمی از مخازن ۳۴ سد معادل ۱۹ درصد از سدهای بزرگ از جمله "رودبال" و "داراب" فارس، "کرج" و "طالقان" البرز، "بانه" کردستان و "ارس" جلفا پر شده است.

از سوی دیگر، مخزن ۱۳ سد معادل هفت درصد سدهای بزرگ از جمله "لتیان" و "جیرفت" بین ۴۰ تا ۵۰ درصد آب دارد و در حال حاضر میزان پرشدگی مخزن ۷۵ سد بزرگ، کمتر از ۵۰ درصد و ۱۰۳ سد بزرگ بالای ۵۰ درصد گزارش شده، همچنین میزان پرشدگی مخزن ۲۵ سد معادل ۱۴ درصد سدهای بزرگ از جمله "بافت" کرمان، "کارون ۴" در چهارمحال و بختیاری، "گتوند علیا" و "شهیدعباسپور" در خوزستان، "شیرین دره" در خراسان شمالی، " البرز" مازندران و "سردشت" بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اعلام شده است.

آمار و ارقام حاکی از شرایط نامناسب منابع آبی کشور است و به نظر می رسد که پر بارشی امسال نیز نتوانسته چندان کمبودها را جبران کند، البته آن طور که وزارت نیرویی ها می گویند طبق تمهیدات در نظر گرفته شده تا پایان سال ۱۴۰۰ تنش آبی در ایران به پایان می رسد و برای این مهم نیز برنامه هایی را در نظر گرفته اند.

این طرح در قالب نقشه راه و برنامه مشخص به موضوعات متنوعی از جمله تأمین، ارتقای کیفیت، کاهش هدررفت آب و تأمین منابع مالی پرداخته است. علاوه بر این نیز، بر اساس گفته های رضا اردکانیان - وزیر نیرو - در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، چارچوب های اصلی این برنامه دیده شده و امیدواریم فرآیند تصویب آن در مجلس هم به خوبی پیش گرفته شود.

هم چنین محمد حاج رسولی ها - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران - نیز در همین راستا به ایسنا گفته است که برنامه ای را برای حل تنش آبی از سوی وزارت نیرو تبیین کرده ایم که در این برنامه، پارامترها و معیارهای متعددی در نظر گرفته شده است که اگر بتوان این برنامه را به درستی اجرا کرد، قطعاً بخشی از چالش های حوزه آب حل خواهد شد.

علاوه بر این حمیدرضا جانباز - مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب - با بیان این که کاهش بارش موجب شد که امسال بیش از ۳۰۰ شهر در معرض تنش آبی قرار بگیرند، به ایسنا گفت: با اقدامات صورت گرفته، توانستیم چالش های بسیاری را حل کنیم تا جایی که بجز تعداد کمی از استان ها، شاهد مشکل جدی در حوزه آب نبودیم.

وی هم چنین درباره برنامه ۱۴۰۰ بدون تنش آبی اظهار کرد: بر اساس سناریوی بارش، مطابق سال جدید برنامه ریزی می کنیم تا تابستان سال ۱۳۹۸ را با کم ترین چالش پشت سر بگذاریم، به گونه ای که بهتر از امسال کارها پیش برود؛ تمام هدف این است تا سال ۱۳۹۸ را با کم ترین تنش آبی پشت سر بگذاریم.

جانباز با اشاره به سرمایه تخصیص یافته در این حوزه، ابراز کرد: ۱,۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه ای را که قرار بود دولت برای گذر از تنش آبی به بخش آب اختصاص دهد، به طور کامل تخصیص یافت.

برنامه مدیریت تنش آب شرب، با فرض بارندگی مشابه سال آبی گذشته و کمبود آب در تابستان سال ۱۴۰۰، در وزارت نیرو پیش بینی شده و برای مدیریت تنش آبی شهرها و روستاهای کشور راهکارهایی در قالب افزایش تأمین و تولید آب، ارتقای کیفی آب، افزایش توان ذخیره سازی آب، ارتقای مدیریت و بهره وری منابع تأمین، تأسیسات، شبکه ها و نیز مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است.

البته این موضوع به معنای وضعیت مناسب منابع آبی در حال حاضر نیست، چراکه بر اساس آخرین آمار از وضعیت منابع آبی، سال گذشته حجم آب های سطحی کشور ۳۲ میلیارد مترمکعب بود اما امسال حجم این آب ها به ۲۵ میلیارد مترمکعب رسیده، یعنی حجم آب های سطحی کشور حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است و این در شرایطی است که این عدد در دهه ۷۰، حدود ۸۰ میلیارد مترمکعب بوده است و این موضوع بیانگر اوضاع نابه سامان در این حوزه است چراکه از یک سو با کاهش آب های سطحی و از سوی دیگر کاهش آب های زیر زمینی مواجهیم.

این موضوع، اهمیت مدیریت مصرف و به کارگیری راهکارهای مدیریتی اصولی و درست را گوش زد می کند چراکه اگر بخواهیم به برنامه ۱۴۰۰ بدون تنش آبی دست یابیم، باید به مدیریت مصرف و مدیریت درست توجه ویژه ای کنیم.

کلید واژه :

پساب

،

مقابله با کمبود آب

،

آب

ثبت نظرات
captcha