کد خبر : ۳۴۵۳۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازرسی بهداشتی از اماکن و مراکز حساس عمومی در نوروز

معاون بهداشت وزارت بهداشت از تشدید بازرسی های بهداشتی از اماکن عمومی در طرح سلامت نوروزی خبر داد و جزییات این طرح را تشدید کرد.

بازرسی بهداشتی از اماکن و مراکز حساس عمومی در نوروز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علیرضا رییسی در مانور بهداشت محیط طرح سلامت نوروزی، گفت: در تعطیلات نوروز گذشته اقدامات بازرسان و ماموران بهداشت در حوزه نظارت نسبت به سال های قبل بی نظیر بود. من خودم از چندین استان بازدید کردم و حضور شما را حس می کردم. شما یک پشتوانه و مهر تاییدی هستید که مردم با خیال راحت تر از اماکن عمومی استفاده کنند.

وی افزود: در عین حال تجهیز حوزه بهداشت محیط به دستگاه های پرتابل نقطه عطفی در حوزه بهداشت محیط بود؛ چراکه در گذشته در بازرسی ها باید ابتدا نمونه گیری می شد و سپس نمونه مورد نظر به آزمایشگاه می رفت و در آنجا مشخص می شد که آیا نمونه آلوده است یا خیر. اما در حال حاضر در محل این اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه ضابطین قضایی و نیروی انتظامی در این حوزه کمک بسیاری می کنند و از آنها تشکر می کنیم، گفت: یکی از اولویت های برنامه نوروزی امسال، نظارت و بازرسی بهداشتی بر اماکن و مراکز حساس عمومی است. همچنین امسال کار سامانه ۱۹۰ که سامانه شکایات و گزارش های مردمی است،   در این یک ماه کارش را شدت می بخشیدم.

رئیسی ادامه داد: در عین حال امسال در حوزه بهداشت محیط از ظرفیت دفاتر خدمات سلامت نیز استفاده می کنیم.

 وی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که اولا سلامت حق همه مردم است و دوم وزارت بهداشت متولی سلامت است و سیاست گذاری و نظارت می کند. اما نکته سوم این است که سلامت تنها توسط وزارت بهداشت تضمین و تامین نخواهد شد و همه سازمان ها و بخش ها باید به کمک ما آیند؛ بنابراین حتی از بخش خصوصی و مردم می خواهیم که ناظر ما باشند.

رییسی با اشاره به آمار بازدیدهای سال گذشته در حوزه بهداشت محیط گفت: در سال گذشته نزدیک به ۹۰۰ هزار بازدید بهداشتی انجام شد و ۲۲ هزار بازدید نیز از اماکن بین راهی انجام دادیم. همچنین ١١ هزار متخلف بهداشتی شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند که از این تعداد ۲۴۱۰ مرکز متخلف پلمب شدند. همچنین در سال گذشته ۲۰ هزار بازدید مشترک با تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه ها داشتیم که قابل افتخار است. در عین حال ۲۸۶ هزار مورد سنجش با دستگاه های پرتابل صورت گرفته و یک میلیون و ۵۰۰هزار کیلوگرم مواد غذایی معدوم شد.

وی خطاب به به بازرسین بهداشت محیط گفت: شما مرزبانان سلامت کشور هستید. در اربعین گذشته حتی یک مورد وبا در کشور نداشتیم و این نشان می دهد که شما کارتان را به خوبی انجام می دهید، باید توجه کرد که بحث اربعین  فقط مرزهای غربی را شامل نمی شود بلکه باید در شرق کشور هم کنترل های لازم را انجام دهیم تا افرادی که از کشورهای همسایه وارد می شوند، مبتلا به بیماری نباشند.

وی افزود: من از شما و خانواده هایتان که در این ایام برای سلامت مردم از خودگذشتگی می کنید، تشکر می کنم و  امیدوارم در امسال هم به خوبی کارتان را انجام دهید.

در ادامه این مراسم آرش لشکری - مدیرکل حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان تعزیرات حکومتی گفت: از ۷ اسفندماه گشت های مشترک تعزیرات حکومتی بر اساس تفاهمنامه ای که با وزارت بهداشت امضا کردیم، راه اندازی و ۵۰۰ تیم فعال شده اند.

وی افزود: این گشت ها در حال حاضر در تمام استان ها فعال هستند و مردم هم می توانند تخلفات بهداشتی و... را به ۱۳۵ و ۱۲۴ اطلاع دهند.

کلید واژه :

بازرسی بهداشتی اماکن

،

نوروز

،

مهندسی بهداشت محیط

،

بهداشت محیط

ثبت نظرات
captcha