کد خبر : ۳۴۵۳۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را در کلانشهرهای ایران می گیرد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کل آب های فسیلی ما که از صدها هزار سال پیش شکل گرفته ۵۰۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده بود ولی ما در ۲۵ سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آن را مصرف کرده ایم. از سال ۷۴ فهمیدم که در مورد آب در حال رفتن اشتباه راه هستیم.

آلودگی سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را در کلانشهرهای ایران می گیرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عیسی کلانتری در شورای اداری استان البرز که  امروز در استانداری البرز برگزار شد، گفت: از دهه ۷۰ میلادی سیاست های زیست محیطی دنیا تغییر کرده و سیستم توسعه پایدار با چهار اصل توسعه اقتصادی، موافق با نظام اجتماعی و زیست محیطی و حقوق نسل های آینده تعریف شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: کشور ما در طول این مدت در بخش های آموزشی و امنیتی توسعه پیدا کرده است. امنیت ما در مرکز ثقل تروریسم خوب است. عمر متوسط هر ایرانی ۲۰ سال زیاد شده است ولی به بهای تخریب محیط زیست و این وضعیت در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است.

وی در ادامه گفت: سالانه در کلانشهرهای ما کسانی که بر اثر بدی و آلودگی هوا فوت می شوند ۲۹ هزار و ۶۰۰ نفر است در حالی که کل تلفات جاده ای ما ۱۷ هزار نفر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: بخش های دیگر هم مثل فرسایش خاک و آلودگی آب وجود دارد و نشان می دهد که ما در راستای توسعه پایدار حرکت نکرده ایم.

وی با بیان اینکه ۶۶ درصد آلودگی تهران به خاطر خودروهای گازوئیلی است،گفت: امسال که هوا کمی بهتر شد به خاطر جلوگیری از ورود خودروهای گازوئیلی بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در تهران دو و نیم میلیون موتورسیکلت کاربراتوری چهار برابر سه و نیم میلیون خودرو هوا را آلوده می کنند. اینها نتایج توسعه ناپایدار است. ما به عنوان سازمانی که باید از حقوق نسل های آینده حفاظت کنیم به دلیل اینکه گفته می شود به هر قیمتی شغل ایجاد شود با مشکل مواجه هستیم.

کلانتری افزود: سال گذشته خسارت ریزگرد در خوزستان بیش از کل تولید کشاورزی این استان بود. اینها نهایتا منجر به این می شود که تولید ناخالص سرانه داخلی ما تفاوت چندانی نکند. ما در افق ۱۴۰۴ باید اقتصاد اول منطقه شویم ولی نتوانسته ایم چون توسعه پایدار نیست.

وی با انتقاد از بی توجهی به سرمایه گذاری برای حفظ محیط زیست گفت: ۲۴ ساعت هم در منطقه عسلویه نمی توان زندگی کرد چون نخواستیم برای تمیزی محیط سرمایه گذاری کنیم و گازهای سولفوردار و آب های برگشتی از پالایشگاه را کنترل کنیم.

کلانتری خاطرنشان کرد: واقعا باید در بعد محیط زیست یک حرکت جدی انجام دهیم. توسعه با حفظ محیط زیست هیچ تضادی ندارد. از ۱۴ سال پیش بیش از ۲۵۰ طرح توسعه با ۲۶ میلیارد دلار سرمایه در محیط زیست مانده بود. طی پنج ماه همه طرح ها بررسی و اکثر آنها ابلاغ شد.

وی افزود: محیط زیست حقوق شهروندی همه است. سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند با ۷۰۰۰ پرسنل حافظ محیط زیست باشد. باید ۸۰ میلیون ایرانی حافظ محیط زیست باشند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: امروز در جهان محیط زیست مساله اول توسعه است. بررسی های انجام شده حاکی از آن است که الان ۱۰ میلیون تن در سال پلاستیک وارد دریا می شود. با این روند در سال ۲۰۵۰ این رقم به ۵۰ میلیون تن می رسد. کره زمین تحمل این حجم از تخریب را ندارد.

وی در خصوص انتقاداتی که برخی به کنوانسیون پاریس می کنند، گفت: برخی کنوانسیون پاریس را یک .بار هم نخوانده اند و با آن مخالفت می کنند. ما در کنوانسیون پاریس برای سال ۲۰۳۰ تعهد کردیم که در آن سال نسبت به سال ۲۰۱۵، چهار درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم. طبق دستور مقام معظم رهبری تا سال ۱۴۰۹ ما باید ۷۳۲ میلیون تن تولید کربن را کم کنیم.

کلانتری در ادامه با بیان اینکه ما پس از روسیه بالاترین مصرف انرژی را داریم، گفت: آلمانی ها برای یک میلیارد دلار تولید معادل ۱۰۰ هزار تن نفت مصرف می کنند ولی ما برای همین میزان تولید،  ۸۵۰ هزار تن نفت مصرف می کنیم.

وی با بیان اینکه درست است که نفت و گاز داریم ولی نباید آن را حراج کنیم،اظهارکرد: بهره وری ما در تولیدات کشاورزی و صنعتی پایین ترین در دنیاست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما نگهبان خوبی برای محیط زیست نیستیم. در مصرف آب، فرسایش خاک، آلودگی هوا و تولید پسماند بد عمل کرده ایم. به عنوان مثال هر نفر ۸۰۰ گرم در روز زباله تولید می کند در حالی که سرانه تولید ناخالص داخلی ما ۵۰۰۰ دلار در سال است. این میزان پسماند در حد سرانه ۵۰ هزار دلار در سال است.

وی در خصوص مصرف آب هم گفت: متوسط بارش منهای تبخیر در ۱۰ سال گذشته زیر ۸۰ میلیارد مترمکعب در سال رسیده است. کشورها حداکثر می توانند ۴۰ درصد آب های تجدید پذیر را مصرف کنند  ولی مصرف ما نزدیک به ۱۲۰ درصد است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سرانه آب شرب ما ۱۰۰۰ مترمکعب برای هر نفر شده است،اظهارکرد: وقتی سرانه آب زیر ۱۷۰۰ مترمکعب باشد، وضعیت خطر است و سرانه زیر ۱۰۰۰ مترمکعب بحران است.  ۷۰ درصد جمعیت ما چنین وضعی دارند.

وی افزود: ما از سد کوثر ۱۰۰۰ کیلومتر لوله می کشیم که برای سواحل جنوبی آب تامین کنیم در حالی که می توان از آب دریا استفاده کرد.

کلانتری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب از خزر به سمنان در صورت رعایت اصول توسعه پایدار و ضوابط زیست محیطی موافق است، گفت: اگر سمنان آب نداشته باشند ۷۰۰ هزار نفر به جمعیت حاشیه نشین تهران اضافه می شود.

وی در پایان به موضوع شکار هم اشاره و اظهارکرد: الان نزدیک چهار میلیون اسلحه در اختیار مردم است در حالی که قبل از انقلاب ۳۵۰ هزار اسلحه شکاری در کشور وجود داشت.

کلید واژه :

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha