کد خبر : ۳۴۵۳۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توسعه کشور به بهای تخریب محیط زیست بوده است

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هرچند توسعه کشور در زمینه های مختلف پیش رفته اما به بهای تخریب محیط زیست انجام شده است.

توسعه کشور به بهای تخریب محیط زیست بوده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عیسی کلانتری عصر دوشنبه در نشست شورای اداری استان البرز با بیان اینکه تخریب محیط زیست به دلیل ناپایداری توسعه بوده، اظهار داشت: وزارت بهداشت اعلام کرده که در کلانشهرهای کشور، تعداد افرادی که بر اثر بدی هوا فوت شده اند سالانه 30 هزار نفر است.
وی ادامه داد: فرسایش خاک و آب و این آلودگی ها همه در اجرای توسعه ناپایدار صورت گرفته است.
کلانتری گفت: 66 درصد آلودگی ها در تهران به علت تردد خودروهای گازوئیلی بوده که در سال جاری با کنترل کردن ورود کامیون های آلاینده به تهران، دو/ سوم این آلودگی ها کاهش یافته است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به عنوان سازمانی که بتوانیم از حقوق آیندگان محافظت کنیم موفق عمل نکرده ایم، این به معنای توسعه پایدار نیست که به هر قیمتی شغل ایجاد کنیم نتیجه اش همین توسعه نامتوازن می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته خسارت ریزگردها در استان خوزستان بیشتر از تولیدات کشاورزی در این استان بوده ، اظهار داشت: قرار بود تا سال 1404 اقتصاد اول منطقه باشیم اما تا این زمان کافی نداریم .
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه توسعه با محیط زیست هیچ گونه تضادی ندارد، گفت:
طی 14 سال پیش حدود 200 طرح توسعه ای با میلیاردها دلار سرمایه گذاری در سازمان محیط زیست متوقف شد که با دستور رئیس جمهوری طی مدت پنج ماه دستور رسیدگی و پیگیری به این طرح ها داده شد.
کلانتری ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با هفت هزار نفر پرسنل نمی تواند به تنهایی حافظ محیط زیست باشد و بایستی 80 میلیون ایرانی نیز در این زمینه فعالانه وارد شوند.
وی با اشاره به اینکه محیط زیست محرک توسعه است، افزود:جمهوری اسلامی ایران چهار سال پیش به کنوانسیون پاریس پیوسته، کسانی با این کنوانسیون مخالفت کرده اند که این کنوانسیون را نخوانده اند، این در حالی است که در این کنوانسیون ما تعهد داده ایم که در سال 2030 نسبت به سال پایه با رشد هشت درصدی، تولید کربن را کاهش دهیم که موجب افزایش بهره وری می شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: دستور مجلس در برنامه ششم توسعه، 19 درصد است، این در حالی است که اگر دستور مقام معظم رهبری در سال 89 را اجرایی می کردیم بیش از 730 میلیون تن کاهش کربن داشته ایم.
کلانتری با بیان اینکه بالاترین مصرف انرژی را داریم، خاطر نشان کرد: باید تحولی در همه بخش های کشور ایجاد شود و انرژی هایی که خداوند به ما د اده را نباید به حراج بگذاریم، نگهبان خوبی برای حفظ محیط زیست و نسل های بعدی نبوده ایم.
وی با اشاره به اینکه در مصرف آب، فرسایش خاک، نابودی جنگل ها، آلودگی هوا و تولید پسماند ما یک کشور جهان سومی هستیم، افزود: میزان تولید زباله در کشور ما بسیار بالا است که این امر سبب می شود تا کارنامه موفقی از بعد محیط زیستی بتوانیم ارائه بدهیم.
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تالاب ها اشاره و گفت: یکی از برنامه های سازمان
حفاظت محیط زیست احیای تالاب ها بوده زیرا تالاب ها را خودمان خشکاندیم.
وی با اشاره به اینکه آب های فسیلی در کشور از یکصد هزار سال پیش 500 میلیارد متر مکعب برآورد شده بود، بیان داشت: از این میزان 300 میلیارد متر مکعب آب های شور و مابقی آب های شیرین بوده است که طی 25 سال گذشته بیش از 100 میلیارد متر مکعب از این حجم را برداشته کردیم که نشان دهنده این است که حافظ خوبی برای محیط زیست نبوده ایم.
معاون رئیس جمهوری افزود: سرانه آب شرب یک هزار متر مکعب برای هر نفر در کشور شده، این در حالی است که این سرانه زمانی که زیر یک هزار و 700 متر مکعب باشد وضعیت خطر و زمانی که زیر هزار متر مکعب باشد وضعیت بحرانی است که 70 درصد جمعیت ما سرانه آب آنها زیر هزار متر مکعب است.
کلانتری اظهار داشت: موضوع شعاع 120 کیلومتری برای ساخت واحدهای صنعتی دیگر موضوع خاصی نیست و اگر محیط زیستی را رعایت شود می توانیم کارخانه را در دل تهران ایجاد کنیم.

کلید واژه :

توسعه کشور

،

تخریب محیط زیست

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha