کد خبر : ۳۴۵۳۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واکنش سازمان جنگل ها به خبرمالچ پاشی در زیستگاه حیات وحش خوزستان

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان قصد نداریم با مالچ پاشی محیط طبیعی را از بین ببریم، گفت: از سازمان حفاظت محیط زیست خواسته ایم تا نقشه جدیدی از اراضی تحت مدیریت خود و نقاطی که نباید در آن ها عملیات مالچ پاشی انجام شود در اختیار ما قرار دهند.

واکنش سازمان جنگل ها به خبرمالچ پاشی در زیستگاه حیات وحش خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هفته گذشته حمید ظهرابی - معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست - از مسئولان سازمان جنگل ها و مراتع درخواست کرده بود تا برای اجرای طرح های مقابله با گرد و غبار، از مالچ پاشی نفتی در زیستگاه های حیات وحش خودداری کنند.

به گفته وی اخیراً گزارش های زیادی درباره نحوه مالچ پاشی در استان خوزستان به دست سازمان حفاظت محیط زیست رسیده است که حکایت از کم دقتی در عملیات مالچ پاشی، خصوصاً در محل های تثبیت چشمه های گرد و غبار دارد. بر اساس این گزارش ها، برخی شن زارها که زیستگاه های گونه های جانوری هستند و فاصله زیادی با سکونتگاه های انسانی و زمین های کشاورزی دارند، مالچ پاشی شده اند. از طرفی برخی مناطق دیگر که به طور طبیعی شن زار هستند و دارای پوشش گیاهی مناسبی بوده اند نیز تحت عملیات مالچ پاشی قرار گرفته اند.

در این راستا فرهاد سرداری - مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- در گفت و گو با توضیح داد: برای مالچ پاشی در عرصه های مختلف استانداردها و شاخص های معین وجود دارد و نقاطی که باید مالچ پاشی شوند بر اساس همین استانداردها مشخص می شوند.

وی با اشاره به اینکه از سال ۷۷ در نقاط مشخصی از خوزستان برای تثبیت کانون های گرد و غبار عملیات مالچ پاشی انجام می شود، تصریح کرد: حدود ۱۰ سال بود که عملیات مالچ پاشی در کشور متوقف شده بود اما در برنامه بودجه سال های ۹۶ و ۹۷ به دلیل درخواست های مردمی از نمایندگان مجلس، بودجه ای برای تثبیت خاک در استان های بیابانی کشور تخصیص داده شد.

سرداری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از سال ۷۷ و به مدت ۱۰ سالی که عملیات مالچ پاشی در برخی نقاط خوزستان انجام شد، هیچ گونه اعتراض به مکان های مالچ پاشی نداشت، گفت: سازمان جنگل ها نقشه ای برای اجرای عملیات مالچ پاشی تهیه کرده است که در آن محدوده های سازمان حفاظت محیط زیست و نقاطی که نباید در آن ها این عملیات اجرا شود مشخص شده است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: ما از سازمان حفاظت محیط زیست خواسته ایم تا نقشه جدیدی از اراضی تحت مدیریت خود و نقاطی که نباید در آن ها عملیات مالچ پاشی انجام شود در اختیار ما قرار دهند تا آن مناطق را از اجرای عملیات حذف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان قصد نداریم تا با مالچ پاشی محیط طبیعی را از بین ببریم، تصریح کرد: نقاطی که در آن سازمان جنگل ها اقدام به مالچ پاشی کرده است عاری از پوشش گیاهی بوده و بعد از مالچ پاشی سعی کرده ایم تا با کاشت درخت تنوع زیستی ایجاد کنیم.

سرداری درباره ویدئوهایی که از مالچ پاشی در برخی مناطق استان خوزستان منتشر شده که نشان می دهد مالچ پاشی در مناطق دارای پوشش گیاهی در حال انجام است، توضیح داد: نکته اول این است که هیچ سندی مبنی بر اینکه این فیلم ها مربوط به استان خوزستان است، وجود ندارد و نکته دوم اینکه محدوده های محیط زیستی زون های مختلفی دارند که ممکن است عملیات مالچ پاشی در یکی از این زون ها انجام شود. برای مثال سازمان جنگل ها می تواند در زون اصلاح و احیا مالچ پاشی کند. شاید لازم باشد که شاخص های مالچ پاشی بازنگری شود که در این صورت سازمان حفاظت محیط زیست باید اطلاعات و نقشه های جدیدی در اختیار ما قرار دهد.

به گفته مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری حدود چهار دهه است که عملیات مالچ پاشی در کشور انجام می شود و تاکنون تنها ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی مناطق بیابانی مالچ پاشی شده اند این در حالیست که برای مقابله با کانون های گرد و غبار در دو میلیون هکتار از اراضی مناطق بیابانی جنگل های دست کاشت به وجود آمده است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

سازمان جنگل ها

،

مالچ پاشی

،

زیستگاه حیات وحش

،

خوزستان

،

مالچ

ثبت نظرات
captcha