کد خبر : ۳۴۵۳۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پساب راهکاری مطمئن برای مقابله با کمبود آب

یکی از راهکارهای کاهش تنش های آبی و برون رفت از آن، استفاده از پساب و به عبارت بهتر بازچرخانی آب است که در حال حاضر حدود ۱.۳ میلیارد مترمکعب پساب تولیدی ایران، توسط سازوکارهای مشخص، جمع آوری و برای مصارف صنعتی و فضای سبز تصفیه می شود. البته وزیر نیرو معتقد است که باید تولید پساب در کشور افزایش یافته و این ماده برای بخش های دیگر جایگزین آب شود.

پساب راهکاری مطمئن برای مقابله با کمبود آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در جهان بیش از ۸۰ درصد پساب های تولیدی توسط جامعه، بدون تصفیه و استفاده مجدد به اکوسیستم برمی گردند. در حال حاضر اکثر شهرها در کشورهای در حال توسعه، از زیرساخت و منابع مناسبی برای مدیریت پساب ها با روشی مؤثر و پایدار برخوردار نیستند. فرصت های بهره برداری از پساب ها به عنوان یک منبع، بسیار زیاد است. اهمیت این مساله تا جایی مهم است که بخش آب سازمان ملل متحد از پساب با عنوان طلای خاکستری یاد کرده و به همین دلیل نیز ایران به دنبال توسعه طرح های بازچرخانی آب است.

بنابراین، پساب های مدیریت شده سالم، منبعی مقرون به صرفه و پایدار آب و انرژی، مواد مغذی و سایر مواد بازیافتنی است. هزینه های مدیریت پساب تا حد زیادی به واسطه منافع آن در زمینه سلامت انسان ها، توسعه اقتصادی و پایداری زیست محیطی و نیز ایجاد فرصت های شغلی جدید و ایجاد مشاغل سبز بیش تر، سنگین تر می شود.

آب باید در هر یک از بخش های چرخه آب (از برداشت، پیش تصفیه، توزیع، مصرف، جمع آوری و پس تصفیه) به منظور استفاده از پساب تصفیه شده و برگشت نهایی آن به محیط زیست، آماده شدن برای برداشت آب و شروع مجدد چرخه آب، به دقت مدیریت شود. اگرچه مدیریت پساب ها به طور جدی مورد غفلت قرار گرفته اما پساب ها نیز به طور برجسته به عنوان یک منبع مقرون به صرفه و پایدار آب، انرژی، مواد مغذی و سایر مواد بازیافتنی مورد غفلت قرار گرفته اند؛ بنابراین به گفته کارشناسان، باید به پساب ها به عنوان یک منبع به جای یک بار دور انداخته شده، نگاه شود.

در این راستا، باید گفت که مصرف شرب و بهداشت ایران، ۶.۵ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود که این میزان مصرف، حدود ۴.۳ میلیارد مترمکعب پساب تولید می کند. بخشی از این پساب با تکنولوژی امروز و با احتساب نیاز تغذیه سفره های آب زیرزمینی قابل تصفیه است.

اما رضا اردکانیان - وزیر نیرو - در همین باره می گوید که با سرمایه گذاری بیش تر، امکان استفاده از پساب برای اقلامی از محصولات غذایی وجود دارد، اکنون در دنیا بخش وسیعی از اراضی توسط پساب آبیاری می شود و بخش زیادی از آن نیز به روش مطمئن نیست. امکان استفاده از پساب برای برخی اقلام در بخش کشاورزی وجود دارد، اما فعلاً در کشور ما تمرکز روی صنعت است.

وی از آغاز طرح تغذیه سفره های آب زیرزمینی با استفاده از پساب در استان خراسان رضوی خبر داده و گفته است: برای تهیه این طرح در مقطعی از کارشناسان خارجی استفاده شده است که تغذیه سفره با کمک پساب تصفیه شده و کیفیت خاص صورت بگیرد. در این زمینه، هماهنگی های لازم بین دو مجموعه مسئول "تولیدکننده" و "مصرف کننده" پساب در حال شکل گیری است که اختیارات بیش تری به استان ها برای برنامه ریزی داده شود.

به اعتقاد کارشناسان، با توجه به گسترش روزافزون صنایع آب بر، به نظر می رسد استفاده از پساب یکی از بهترین راهکارها برای کاهش معضل کمبود آب باشد، هم چنین به علت کمبود منابع آبی در سال های آتی چاره ای جز تفکیک آب مصرفی بخش های مختلف از آب شرب باقی نمی ماند.

از سوی دیگر، آب تصفیه شده صنایع می توان برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد و به این ترتیب از بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی کم کرد. علاوه بر این استفاده از پساب صنایع، علاوه بر کنترل آلودگی های زیست محیطی، حفظ منابع آبی موجود، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

پساب

،

،

مقابله با کمبود آب

،

آب

ثبت نظرات
captcha