کد خبر : ۳۴۵۳۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب گامی در جهت توسعه کشور است

وزیر نیرو گفت: ایجاد سیستم های جمع آوری و تصفیه فاضلاب یکی از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه است.

ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب گامی در جهت توسعه کشور است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا اردکانیان صبح جمعه در حاشیه مراسم بهره برداری از  تصفیه خانه گلبهار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: توسعه سیستم های جمع آوری و تصفیه فاضلاب یکی از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی ایران بوده به صورتی که در مجموع تصفیه خانه های فاضلاب کشور از ۴ مورد در ابتدای انقلاب به ۲۱۶ تصفیه خانه فاضلاب  در حال بهره برداری رسیده است. 

وی افزود: توجه به توسعه، جمع آوری، تصفیه و استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب در کشور، یکی از شاخص های قابل رقابت با کشورهای دنیا محسوب می شود و در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ا جمعیت کشور زیر پوشش شبکه های فاضلاب هستند. 

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ایجاد تصفیه خانه ها با سرعت خوبی در کشور در حال انجام است و با توجهی که  برای بخش خصوصی در این زمینه شده به شتاب آن افزوده خواهد شد. 

اردکانیان با اشاره به افتتاح تصفیه خانه گلبهار تصریح کرد: این تصفیه خانه به روش BOT توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی در مدت دو سال ساخته شده و با ظرفیت ۳۰ هزار متر مکعب در شبانه روز جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر را پوشش خواهد داد.

وی گفت: این تصفیه خانه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان، نقش مهمی در بهبود شرایط زیست محیطی و تهیه پساب تصفیه شده برای مصارف مختلف صنعت و بخش های دیگر ایفا می کند.

شایان ذکر است تصفیه خانه گلبهار در فهرست ۴۰ پروژه مهم وزارت نیرو قرار گرفته و اولین تصفیه خانه ساخته شده با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شرق کشور محسوب می شود و دولت خرید پساب فاضلاب این پروژه را تضمین کرده است.
 محصول فرآیند تصفیه فاضلاب هم که اصلاحا "کیک لجن" نامیده می شود، به عنوان کود در بخش  کشاورزی مصرف خواهد شد.

منبع مهر

کلید واژه :

ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب

،

توسعه کشور

ثبت نظرات
captcha