کد خبر : ۳۴۵۳۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سد لار همچنان بخشی از آب تهران را فراری می دهد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: علاوه بر طرح ها و برنامه های در نظر گرفته شده برای جلوگیری و علاج بخشی فرار آب از سد لار همچنان سالانه ۱۶۰ میلیون متر مکعب از میزان تخصیص آب تهران را از دست می دهیم.

سد لار همچنان بخشی از آب تهران را فراری می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید حسن رضوی با تاکید بر اینکه از زمان بهره برداری سد لار شاهد فرار آب از این سد بوده ایم، اظهار کرد: طرح های مختلفی را برای علاج بخشی این مساله در نظر گرفته ایم، اما متأسفانه علی رغم این که تخصیص بخشی از آب شرب تهران از این سد در نظر گرفته شده، اما این مساله در حال تکرار است.

وی با اشاره به طرح های در نظر گرفته شده برای علاج بخشی این طرح همچون ایجاد تونل کلان، گفت: در قالب طرح های علاج بخشی پروژه های متعددی تعریف شد و اکنون نیز در حال ایجاد یک همگرایی هستیم تا بتوانیم یک پروژه را اجرایی کنیم و پایین دست کمترین آسیب را ببیند.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، ایجاد تونل یکی از این اقدامات است که می تواند انجام شود. شرکت آب منطقه ای تهران نیز در این راستا اقدامات خود را انجام داده و به مقامات ذیصلاح معرفی کرده است.

رضوی با بیان این که در حال حاضر علاج بخشی سد لار وارد مرحله ی اجرا شده است، ادامه داد: علاوه بر این برای سد لار کارهایی را انجام داده ایم در حوزه انتقال نیز پروژه هایی نیز تعریف شده تا جایی که برای سد هراز در پایین دست پروژه ای را تعریف کرده ایم تا این فرار برای آمل و مازندران ذخیره آب را به دنبال داشته باشد.

به گفته وی میزان تخصیصی که سالیانه استان تهران از سد لار از دست می دهد ۱۶۰ میلیون مترمکعب است که البته در استان مازندران نیز این میزان فرار صورت می گیرد، اما اکنون برای استان مازندران در سد هراز پروژه های تعریف شده است. در استان تهران نیز پروژه های در نظر گرفته شده وارد مرحله ی اجرا شود.

مطالعات سد لار در سال ۱۳۵۵ شمسی توسط شرکت های ایتالیایی انجام و در سال ۱۳۶۱ به بهره برداری رسید که از همان ابتدای آبگیری نیز این سد یک سوم آب موجود خود را حفظ و دو سوم دیگر را از کف و دیواره سد در عمق ۲۰۰ متری به دلیل آهکی بودن جنس خاک، فراری می دهد. برآورد بلند مدت (۲۵ ساله) نشان می دهد که حداقل فرار آب از مخزن سد لار ۳ مترمکعب در ثانیه و حداکثر آن حدود ۱۳ مترمکعب در ثانیه است. متوسط فرار آب این سد در طول سال حدود ۷ مترمکعب در ثانیه برآورد می شود. از این رو، به طور متوسط در یک ۲۴ ساعت، حدود ۶۰۵ هزار مترمکعب آب از مخزن سد لار به پایین دست نشت می کند. این رقم در طول یکسال حجم ۲۲۰ میلیون مترمکعب آب شیرین را شامل می شود که رقم بسیار بزرگی است.

در طول این سال ها در بازه زمانی اواسط فروردین تا پایان مرداد آب نشت کرده از سد لار که به صورت چشمه هایی در پایین دست جریان می یابد به کشاورزی در دشت مازندران تخصیص پیدا می کند و در دوره غیر کشاورزی در دشت مازندران، آب نشتی از دریاچه لار بدون استفاده به دریا می ریزد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

سد لار

،

آب تهران

ثبت نظرات
captcha