کد خبر : ۳۴۵۳۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۵۰ درصد مصرف برق با انرژی باد قابل تأمین است

وزیر نیرو گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاهی برق از حدود ۷۰۰۰ مگاوات به بیش از ۸۰ هزار مگاوات یعنی بیش از ۱۱ برابر رسیده است. ضمن اینکه می توانیم تا ۵۰ درصد اوج بار فعلی را فقط از انرژی باد تأمین کنیم.

۵۰ درصد مصرف برق با انرژی باد قابل تأمین است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا اردکانیان پنجشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت آب و برق گناباد اظهار کرد: نقش برق در این عرصه ها نقش غیر قابل انکاری بوده و در بخش جمعیت روستایی، تعداد روستاهای برق دار در چهار دهه قبل کمتر از ۴۴۰۰ روستا بوده که الان به بیش از ۵۷ هزار روستا رسیده است و هم اکنون روستای بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم که از نعمت برق برخوردار نباشد.

وی با اشاره به انرژی های تجدیدپذیر گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدیدپذیر به یک هزار مگاوات رسیده که بنا داریم تا پایان دولت دوازدهم، آن را به ۴۰۰۰ مگاوات و تا پایان برنامه ششم به ۵۰۰۰ مگاوات برسانیم.

وزیر نیرو ادامه داد: در بخش نیروگاه های بادی، بر اساس مطالعات انجام شده تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت داریم؛ در صورتی که در ساعات اوج مصرف برق، مصرف ما کمتر از ۶۰ هزار مگاوات است؛ لذا اگر بتوانیم به نحو مناسبی مصرف را مدیریت کنیم، می توانیم تا ۵۰ درصد اوج بار فعلی را فقط از انرژی باد تأمین کنیم.

اردکانیان به تأمین آب در کشور اشاره کرد و افزود: سدهای بزرگی در کشور ساخته شده که در کنترل سیلاب نقش ارزنده ای داشته اند و با برنامه ریزی های انجام شده، خروجی آن ها مدیریت و کنترل شده است.

وی تصریح کرد: در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه های آب سالم و بهداشتی قرار دارند. تعداد روستاهای بهره مند از آب سالم و بهداشتی در دولت تدبیر و امید به ۹۰۰۰ قریه با جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفر رسیده که در ابتدای انقلاب این آمار کمتر از ۲ میلیون نفر بوده است.

پوشش ۵۰ درصدی شبکه فاضلاب

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد جمعیت کشور ما تحت پوشش شبکه های فاضلاب بوده و تعداد تصفیه خانه های مجهز از عدد ۴ به ۲۱۶ افزایش پیدا کرده که تنها امسال ۴۰ پروژه بزرگ آب و فاضلاب به بهره برداری رسیده است.

به گفته اردکانیان، به مدد تلاش صورت گرفته در خراسان رضوی تعداد طرح های افتتاح یا کلنگ زنی شده بالغ بر ۶,۰۰۰ میلیارد تومان بوده و علاوه بر آن ۴,۰۰۰ میلیارد تومان طرح در دست اجرا در این استان داریم.

وی افزود: جمعیت کشور نسبت به ۴۰ سال گذشته حدود ۲.۳ برابر شده و خدمتی که در همه بخش ها به ویژه آب و برق ارائه شده، فوق العاده چشمگیر و افتخارآمیز است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

مصرف برق

،

انرژی باد

،

انرژی

،

باد

ثبت نظرات
captcha