کد خبر : ۳۴۵۳۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاملی بر علت واقعی نبودن قیمت آب در ایران

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو می گوید که در همه جای دنیا به مساله واقعی شدن قیمت آب توجه شده و به همین دلیل لازم است که در ایران نیز این موضوع مورد توجه قرار گیرد و آب به عنوان یک ماده کمیاب، مورد اهمیت تمام مشترکان واقع شود.

تاملی بر علت واقعی نبودن قیمت آب در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هدایت فهمی با تاکید بر اهمیت واقعی شدن قیمت ها در حوزه آب، اظهار کرد: در حال حاضر موضوع واقعی سازی قیمت آب در تمام کشورها مطرح است، چراکه تمام دولتمردان معتقدند تنها با واقعی شدن قیمت آب می توان ارزش اقتصادی آن را آشکار کرد و با این مساله موجب صرفه جویی آب شد.

وی ادامه داد: این در حالی است که در برخی مصارف، هم چون کشاورزی، دولت ها یارانه ای را به کشاورزان اختصاص می دهند، زیرا در برخی محصولات کشاورزی، اگر قیمت تمام شده از کشاورز اخذ شود، تولید آن محصول صرفه اقتصادی ندارد؛ به همین دلیل باید در حوزه کشاورزی حمایت هایی از این قبیل صورت بگیرد.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، با تاکید بر این مساله که رسیدن به قیمت واقعی آب در برنامه های مختلف مطرح شده است، تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی ایران که قیمت تمام نهاده ها به دلیل تغییر قیمت ارز افزایش یافته است، اگر در بخش آب، قیمت تمام شده اخذ شود، فشار زیادی به اقشار ضعیف می رسد؛ به همین دلیل لازم است تا تدابیری برای واقعی شدن قیمت آب صورت بگیرد.

به گفته فهمی، قیمت آب باید به صورت تدریجی تغییر یابد؛ در حال حاضر نیز وزارت نیرو سیاستی را در پیش گرفته که مشترکانی که کمتر از الگو مصرف می کنند، مورد تشویق واقع شوند و مشترکانی که بیش از الگو مصرف می کنند؛ چندین برابر بیش تر از مبلغ فعلی پرداخت کنند که به اعتقاد من، این مساله می تواند راهی برای حل مسأله ی اقتصاد آب کشور باشد.

در این باره، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - معتقد است که براساس آمار ارائه شده از مرکز آمار، آنچه که مردم در هزینه خانوار برای مجموع آب و فاضلاب و برق پرداخت می کنند، تنها مقداری بیش تر از هزینه ای است که برای دخانیات می پردازند. این سخن به آن معناست که چنانچه دخانیات، کمترین سهم در سبد هزینه خانوار را داشته باشد، سهم مجموع آب و فاضلاب و برق اندکی بیش تر از دخانیات و رقم خیلی ناچیزی است.

به گفته وی، اصلاح تعرفه پرمصرف ها راهی برای تأمین درآمد کوتاه مدت نیست؛ ما زمانی که با استفاده از ابزار تعرفه بتوانیم مشترکان پرمصرف را برای پیوستن به الگوی مناسب مصرف تشویق کنیم، طبیعتاً در بلندمدت خود را از صرف منابع فراوان برای احداث نیروگاه برحذر داشته ایم و این مهم منفعت اصلی صنعت برق است.

وزیر نیرو، با بیان این که اصلاح تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق به هیچ عنوان راهی برای تأمین درآمد کوتاه مدت نیست بلکه درصدد تأمین درآمد بلندمدت از این بخش خواهیم بود، اظهار کرد: تعرفه، وسیله ای برای مدیریت مصرف است؛ ما زمانی که با استفاده از ابزار تعرفه بتوانیم مشترکان پرمصرف را برای پیوستن به الگوی مناسب مصرف تشویق کنیم، طبیعتاً در بلندمدت خود را از صرف منابع فراوان برای احداث نیروگاه برحذر داشته ایم. هرچند ممکن است در کوتاه مدت درآمدهای این بخش کاهش پیدا کند ولی در آینده، این مهم منفعت اصلی صنعت برق ایران خواهد بود.

منبع ایسنا

کلید واژه :

قیمت آب در ایران

،

قیمت آب

،

آب

ثبت نظرات
captcha